Az ENSZ klímajelentése rávilágít, hogy a természetes megoldások sem veszélytelenek

Az ENSZ klímajelentése rávilágít, hogy a természetes megoldások sem veszélytelenek
Az ENSZ klímajelentése rávilágít, hogy a természetes megoldások sem veszélytelenek

A természetet fel lehet használni az éghajlatváltozás elleni küzdelemben: fák ültetésével vagy olyan növények termesztésével, amelyek kiszívják a szén-dioxidot a légkörből. Az ENSZ klímavédelmi bizottságának új jelentése azonban hangsúlyozza, hogy ha csak ezekre a módszerekre támaszkodunk, az valós kockázatokkal is járhat.

A hétfőn közzétett, közel 4000 oldalas elemzés arra figyelmeztet, hogy világszerte több mint 3 milliárd ember rendkívül kiszolgáltatott helyzetben van az éghajlatváltozás hatásaival kapcsolatban. Mivel a fosszilis tüzelőanyagokról való átállás évtizedes késedelmet mutat, a világnak most gyorsan kell megszüntetnie a kibocsátást, alkalmazkodni a már folyamatban lévő változásokhoz, és több milliárd tonna üvegházhatású gázt eltávolítani.

Az ENSZ-jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a szén-dioxid jelentős mértékű eltávolításához elegendő növény termesztéséhez hatalmas földterületekre van szükség. Ez ellentétbe kerülhet a növekvő népesség élelmezésére irányuló erőfeszítésekkel, és további terhet róhat az állat- és növényfajokra. Egy tanulmány szerint a 2 ˚C-os felmelegedés elkerülése érdekében elegendő földterület átalakítása az európai madárfajok nagyobb részének elterjedési területét változtatná meg, mint az éghajlatváltozásból eredő 4 ˚C-os felmelegedés.

A tanulmány ugyanakkor megjegyzi, hogy a fák újratelepítése a korábban erdősített területeken többszörös előnyökkel jár, azonban figyelmeztet, hogy a fák ültetése ott, ahol azok természetes módon nem nőnek, káros környezeti hatásokkal járhat.

A fák termesztése a természetes nyílt gyepterületeken csökkentheti a patakok vízhozamát és növelheti a tüzek intenzitását, ami még hozzá is járulhat a globális felmelegedéshez, mivel a fűfélék több hőt vernek vissza, mint az erdők. Hasonlóképpen, a tőzeglápok lecsapolása faültetés céljából hatalmas mennyiségű üvegházhatású gázt szabadíthat fel ezekből a gazdag természetes szén-dioxid-nyelőkből.

A szerzők megjegyzik, hogy ahhoz, hogy ezek a megközelítések megbízhatóan eltávolítsák az üvegházhatású gázokat, miközben minimalizálják a hátrányos hatásokat, gondosan figyelembe kell venni a helyi körülményeket és feltételeket. A tanulmány hangsúlyozza annak fontosságát is, hogy a szén-dioxid-eltávolításhoz többféle megközelítést kell alkalmazni, beleértve az olyan új technológiai módszereket is, mint a közvetlen levegőkivonás és a különböző típusú ásványok felhasználása.

Forrás (technologyreview)

search icon