Tegnap került nyilvánosságra az európai madárfajok új Vörös Listája. Ebből kiderül, hogy az őshonos madárfajok harmadának hanyatlik az állománya, elsősorban az élőhelyek elvesztése, a nagyüzemi mezőgazdaság valamint az éghajlatváltozás miatt.

A madárvédelem világszervezete, a BirdLife International által készített Vörös Lista 544, a kontinensen rendszeresen és természetes módon előforduló madárfaj veszélyeztetettségét értékeli. A mostani 2015 óta az első, összességében a negyedik átfogó értékelés.

A jelentés megállapításai igencsak borús képet festenek az európai madárvilág kilátásairól, ráadásul a szomorú tendenciákhoz Magyarország is egyre nagyobb mértékben járul hozzá. A legfőbb megállapítások szerint Európában a madárfajok csaknem 20%-a. Ebből 71 faj (13%) tartozik a veszélyeztetett (threatened – T) kategóriába, ezek esetében közvetlenül fennáll annak a veszélye, hogy teljesen eltűnjenek a kontinensünkről, további 35 faj (6%) mérsékelten fenyegetett (near threatened – NT).

A fajok értékelésekor nem csak az állomány aktuális méretét vizsgálják, de annak változásában fellelhető tendenciát is. Ahhoz, hogy egy fajt a veszélyeztetett kategóriába soroljanak, az európai populációnak három generáció alatt minimum 30%-al kell csökkennie. Ha ez a csökkenés ugyanennyi idő alatt nem éri el, de megközelíti ezt az értéket, akkor kerül a faj a mérsékelten fenyegetett kategóriába.

Nemrég írtunk róla, hogy megjelent Magyarország első átfogó madáratlasza.

A jelentés 5 madárról számol be, melyek a kontinensről kihaltak. Ezek közül 3 a legutóbbi, 2015-ös összesítés óta tűnt el Európából. A legnagyobb veszélyben egyébként a vízimadarak és a vizes élőhelyekhez kötődő madarak vannak, melyek számában a leggyorsabb volt a visszaesés az elmúlt években. (MME)

hirdetés
Exit mobile version