Bábolnán bemutatkozott az első működő energiaközösség
Bábolnán bemutatkozott az első működő energiaközösség

Elindult Magyarország első, üzemszerű működésre képes és MEKH által hivatalosan is bejegyzett energiaközössége.

Bábolnán útjára indult a hazánkban egyedülálló, de világszerte is ritka kezdeményezés, amelynek célja, hogy a helyben megtermelt áramot helyben is fogyasszák el. A lakosság a hivatalos árnál drágábban adhatja el megtermelt feleslegét, míg a cégek olcsóbban vehetik azt meg. Dr. Horváth Klára köszöntő beszédében kiemelte, a település mindig is élen járt az előremutató innovációk területén, és a mindenkori önkormányzat örömmel állt az ilyen kezdeményezések élére.

„A kilencvenes években már szelektíven gyűjtöttük a szemetet, a vízbázis védelmében különböző mérőműszerekkel dolgoztunk. A helyi mezőgazdasági kombinát mindig is környezettudatos gazdálkodást folytatott. Ezeket a folyamatokat próbáljuk meg tovább vinni és erősíteni” – hangsúlyozta a polgármester, aki azt is elárulta, 2021-ben hallott először az energiaközösségről egy szakmai konferencián, és abban az időszakban szabadultak el az energiaárak.

Ekkor született meg benne az ötlet, hogy Bábolnán energiaközösséget kellene létrehozni az energiaárak csökkentése miatt. Megvitatta a lehetőségeket a helyi cégek vezetőivel, akik úgy döntöttek, beállnak a kezdeményezés mögé. Megalakult a konzorcium, amelynek később sikerült pályázati forrást nyernie a kivitelezéshez.

Az energiaközösség olyan csoportosulás, amelyben háztartások, vállalkozások vagy akár önkormányzatok együttműködve, közösségi alapon termelnek, fogyasztanak és osztanak meg energiát, jellemzően megújuló forrásokból, mint a nap- vagy szélenergia. Bábolnán még egy metángázos gázmotor is segít az energiatermelésben, amelynek működtetéséhez szükséges gázmennyiséget saját kutjukból nyerik, és a többletgáz felhasználásával fűtik az önkormányzat intézményeit. Célja a fenntarthatóság növelése, az energiafüggetlenség elérése és a közösségi összefogás révén a költségek csökkentése.

A közösségi alapú energiaellátásban a tagok megoszthatják a beruházási költségeket, és az energia költsége csökkenhet a háztartások számára. Az energiaközösségek elsősorban megújuló energiát használnak, ezzel csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást, hozzájárulva a környezeti terhelés csökkentéséhez.

Mindez a bábolnai projektre is igaz, beszédében Horváth Klára is kiemelte, a közösség tagjai egymás között értékesíthetik az áramot. A háztartási kiserőművek termelését a társulás ipari szereplői használhatják fel, ennek köszönhetően a háztartások az áramszolgáltató által felkínált általános átvételi árnál drágábban tudják eladni a fel nem használt energiát, az átvevő pedig a piacinál kedvezőbb áron vételezhet. A helyben megtermelt áram helyben is kerül felhasználásra, ami az energiaszuverenitást erősíti. A városvezető éppen ezért további fejlesztéseket tervez.

A cikk teljes terjedelmében a Növekedés weboldalán olvasható.

(Növekedés)

Fotó: Canva

search icon