ElkĂ©szĂŒlt MagyarorszĂĄg dekarbonizĂĄciĂłs stratĂ©giĂĄja
ElkĂ©szĂŒlt MagyarorszĂĄg dekarbonizĂĄciĂłs stratĂ©giĂĄja

MagyarorszĂĄg kormĂĄnya szeptember 3-ĂĄn fogadta el a Nemzeti Tiszta FejlesztĂ©si StratĂ©giĂĄt (NTFS), amely 2050-ig jelöli ki a magyar gazdasĂĄg fosszilis tĂŒzelƑanyag mentesĂ­tĂ©sĂ©nek ĂștjĂĄt. A stratĂ©giai dokumentum elkĂ©szĂ­tĂ©sĂ©ben a magyar kormĂĄny vezetĂ©sĂ©vel Ă©s irĂĄnyĂ­tĂĄsĂĄval jelentƑs szerepet vĂĄllalt a GlobĂĄlis Zöld NövekedĂ©si IntĂ©zet (GGGI), a Ban Ki Mun ĂĄltal elnökölt, budapesti regionĂĄlis irodĂĄval rendelkezƑ nemzetközi szervezet.

Az InnovĂĄciĂłs Ă©s TechnolĂłgiai MinisztĂ©rium (ITM) felkĂ©rĂ©sĂ©re a GGGI hazai Ă©s nemzetközi szakĂ©rtƑkbƑl ĂĄllĂł konzorciumot hozott lĂ©tre, amely az energetikai, ipari, mezƑgazdasĂĄgi, hulladĂ©kgazdĂĄlkodĂĄsi Ă©s erdĂ©szeti ĂĄgazatok kibocsĂĄtĂĄscsökkentĂ©si pĂĄlyĂĄinak gazdasĂĄgi, pĂ©nzĂŒgyi, tĂĄrsadalmi Ă©s környezeti hatĂĄsait modellezte Ă©s Ă©rtĂ©kelte.

Az elemzĂ©s a RegionĂĄlis Energiapolitikai KutatĂłközpont (REKK) Ă©s a KnowlEdge Srl. tanĂĄcsadĂł cĂ©ggel egyĂŒttmƱködĂ©sben kerĂŒlt elvĂ©gzĂ©sre. A stratĂ©gia abban az Ă©rtelemben egyedĂŒlĂĄllĂł, hogy integrĂĄlt modellezĂ©si megközelĂ­tĂ©sen alapul, amely az ĂĄgazatok kibocsĂĄtĂĄsi pĂĄlyĂĄit, valamint a dekarbonizĂĄciĂłs folyamat rendszerszintƱ Ă©s ĂĄgazatközi dinamikĂĄjĂĄt vizsgĂĄlja. Ez a technika tette lehetƑvĂ© az ĂĄgazatok közötti szinergiĂĄk feltĂĄrĂĄsĂĄt, az egyĂŒttes hatĂĄsok, elƑnyök Ă©s elkerĂŒlt költsĂ©gek feltĂ©rkĂ©pezĂ©sĂ©t.

A kibocsĂĄtĂĄscsökkentĂ©s lehetsĂ©ges Ăștjai

A modellezĂ©si mĂłdszertan hĂĄrom kibocsĂĄtĂĄscsökkentĂ©si forgatĂłkönyvet elemzett. Az elsƑ, az „ölbe tett kĂ©z” kibocsĂĄtĂĄsi forgatĂłkönyv a jelenlegi tendenciĂĄkat követi, azt feltĂ©telezve, hogy az összes meglĂ©vƑ ĂĄgazati szakpolitikai stratĂ©gia Ă©s intĂ©zkedĂ©s hatĂĄlyban marad, Ă©s hogy nem lesznek Ășj beavatkozĂĄsok.

A mĂĄsodik, „halasztott cselekvĂ©snek” nevezett forgatĂłkönyv a kibocsĂĄtĂĄs kĂ©sleltetett Ă©s lassabb ĂŒtemƱ csökkentĂ©sĂ©t cĂ©lozza, azaz kevĂ©sbĂ© ambiciĂłzus erƑfeszĂ­tĂ©st jelent.

A harmadik, „korai cselekvĂ©snek”, vagy KCs-nak nevezett forgatĂłkönyv ambiciĂłzus pĂĄlyĂĄt követ, amely a kibocsĂĄtĂĄscsökkentĂ©si intĂ©zkedĂ©sek rövid Ă©s közĂ©ptĂĄvĂș elƑnyeit hasznĂĄlja ki.

MinĂ©l elƑbb cselekszĂŒnk, annĂĄl jobban jĂĄrunk

A vĂ©geredmĂ©nyek azt mutattĂĄk, hogy bĂĄr a „korai cselekvĂ©s” forgatĂłkönyve erƑsebb kibocsĂĄtĂĄscsökkentĂ©si erƑfeszĂ­tĂ©seket igĂ©nyel, a megnövekedett beruhĂĄzĂĄsok fellendĂ­tik az orszĂĄg gazdasĂĄgi növekedĂ©sĂ©t, valamint a legtöbb tĂĄrsĂ­tott elƑnyt eredmĂ©nyezik.

Az elkerĂŒlt költsĂ©geket Ă©s a hozzĂĄadott elƑnyöket figyelembe vĂ©ve ez a forgatĂłkönyv a legköltsĂ©ghatĂ©konyabb Ăștvonal. Az elƑrejelzĂ©sek szerint az ĂĄllamhĂĄztartĂĄs bevĂ©telei kumulĂĄltan 11,1 milliĂĄrd forinttal nƑnek, a GDP pedig 20,7%-al lesz magasabb 2050-re, mint az „ölbe tett kĂ©z” forgatĂłkönyvben. Emellett a KCs forgatĂłkönyv szerint 2050-ig közel 183 000 Ășj, jĂłl fizetƑ munkahely jön lĂ©tre a szĂ©n-dioxid-mentesĂ­tĂ©si folyamatnak alĂĄvetett ĂĄgazatokban.

MĂĄs szĂłval, a dekarbonizĂĄciĂł ĂĄltal vezĂ©relt zöld ĂĄtmenet a kezdeti beruhĂĄzĂĄsi költsĂ©geken tĂșl valĂłszĂ­nƱsĂ­thetƑen szĂĄmos olyan elƑnnyel jĂĄr majd, amely a tĂĄrsadalom egĂ©sze, a nemzetgazdasĂĄg Ă©s a bolygĂł felmelegedĂ©sĂ©nek megĂĄllĂ­tĂĄsĂĄra irĂĄnyulĂł globĂĄlis erƑfeszĂ­tĂ©sek szempontjĂĄbĂłl is elƑnyös.

A GGGI globĂĄlis cĂ©lja az erƑs, inkluzĂ­v Ă©s fenntarthatĂł gazdasĂĄgi növekedĂ©st tĂĄmogatĂĄsa Ă©s elƑmozdĂ­tĂĄsa. A nemzetközi szervezet a tagorszĂĄgok kormĂĄnyainak szakminisztĂ©riumai mellett mƱködve semleges tanĂĄcsadĂłkĂ©nt jĂĄr el. MagyarorszĂĄg 2016-ban vĂĄlt a szervezet tagjĂĄvĂĄ, majd a GGGI 2017-ben kezdte meg mƱködĂ©sĂ©t az orszĂĄgban, vĂ©gĂŒl 2019-ben megnyitotta az eurĂłpai regionĂĄlis irodĂĄjĂĄt Budapesten. A GGGI-rƑl tovĂĄbbi informĂĄciĂł a gggi.org oldalon talĂĄlhatĂł.

search icon