Gyógyvizek külsőleg és belsőleg

Gyógyvizek külsőleg és belsőleg
Gyógyvizek külsőleg és belsőleg

A hideg évszakban kifejezetten jólesik a forró fürdő, pláne, ha gyógyvízről van szó. Szerencsére hazánk bővelkedik gyógyvizekben, így számos lehetőség közül választhatunk, akár külsőleg alkalmaznánk, akár fogyasztanánk őket.

Gyógyvíz: azoknak az ásványvizeknek, borvizeknek, termálvizeknek az összefoglaló neve, amelyek fizikai tulajdonságaik vagy kémiai összetételük miatt gyógyító hatásúak, és abban az országban, ahol találhatók, megnevezésükre az ásványvíz vagy a gyógyvíz megnevezést engedélyezték.

Magyarországon 270 az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által elismert gyógyvíz található, melyek különböző csoportokba sorolhatók, és közülük több belsőleg is alkalmazható.

Külsőleg és belsőleg is alkalmazható gyógyvizek

Kénes gyógyvíz

Segíti a légzést, javítja a szervezet kénháztartását, fokozza a gyomorsav kiválasztását, enyhíti a gyomorhurutot. Fürdő formájában is segít pótolni a kénhiányt, enyhíti a reumás panaszokat, valamint a nőgyógyászati és a bőrgyógyászati problémákat is.

Kénes gyógyvíz található Harkányban, Hévízen, Balfon, Parádsasváron, Mezőkövesden, valamint Budapesten a Lukács és a Rudas gyógyfürdőben.

Radonos gyógyvíz

A radontartalmú gyógyvíz mind fürdőzéssel a bőrön keresztül, mind inhaláció, mind ivókúra formájában kifejti pozitív hatásait. Természetes gyulladáscsökkentő, enyhíti a reumás fájdalmakat és a keringési rendellenességeket.

Radontartalmú gyógyvíz Hévízen, Egerben, Miskolctapolcán, illetve Budapesten a Rudas és a Gellért fürdőben található.

Fotó: Canva

Vasas gyógyvíz

Gyulladásokra, nőgyógyászati problémákra ajánlott, valamint fogyasztása megoldás lehet krónikus vashiány esetén is.

Vasas gyógyvizet találunk a parádi Clarissa- és István-forrásnál, valamint Mohán a Stefánia-forrásnál.

Jódos, brómos gyógyvíz

Ez a típusú gyógyvíz számos pozitív élettani hatással bír. Ajánlott a pajzsmirigy jódhiányos állapotaiban, klimax és menstruációs zavarok enyhítésére, prosztatagyulladás ellen, az emésztőrendszer gyulladásos megbetegedései esetén, magas vérnyomással küzdők számára és érelmeszesedés megelőzésére. Csökkenti a húgysav- és a vércukorszintet, enyhíti a kéz és a láb ízületi betegségeit és a pikkelysömör tüneteit. Erős hatása miatt belsőleg csak kis mennyiségben alkalmazzák.

Jódos gyógyvíz található Bükkszéken, Hajdúszoboszlón, Debrecenben, Karcagon, Berekfürdőn, Kecskeméten, Egerben, Cegléden, Sóshartyánban és Pesterzsébeten.

Széchenyi Gyógyfürdő Budapest
Fotó: Canva

Alkalikus gyógyvíz

Ez a víz legfőképp a szódabikarbóna, azaz a nátrium és a hidrogén-karbonát ionjait tartalmazza. Ivókúraként alkalmazva enyhíti a gyomor- és bélhurutot, a savtúltengést, gyógyítja az emésztőszervi fekélyeket, valamint légúti hurut ellen is hatásos. Egyes kutatások alapján a cukorbetegségben szenvedőknél csökkenti az inzulinigényt.

Alkalikus gyógyvíz a bükkszéki Salvus, a parádi Csevice, a szegedi Anna forrásvíz, továbbá Balfon, Békésen, Gyopárosfürdőn és Gyulán is megtalálható.

Földes-meszes gyógyvíz

Azokat a vizeket nevezzük így, amelyekben a Than-féle egyenérték kalciumból, magnéziumból és hidrogénkarbonátból 20% felett van. Kiválóan alkalmazható reumatikus panaszok esetén, illetve amennyiben a víz szénsavas, akkor szív- és gyomorbántalmak kezelésére is alkalmas.

Ilyen típusú gyógyvizek a Balatonfüredi, a Kékkúti, a mohai Ágnes- és a parádi Szent István-forrás. Földes-meszes vizet találunk még Budapesten, Székesfehérváron, Bükkfürdőn, Hegykőn és Csopakon is.

Kloridos, konyhasós gyógyvíz

Ez a gyógyvíz nátrium- és kloridionokat is tartalmaz. Nyákoldó hatású, növeli a gyomorsavtermelést. Enyhíti a pikkelysömör tüneteit, erősíti az immunrendszert, mozgásszervi betegségek és krónikus nőgyógyászati problémák ellen is javallott.

Konyhasós gyógyvizek találhatók Parádon, Pestszenterzsébeten, Cserkeszőlőn, Debrecenben, Egerben, Gyopároson, Nyíregyháza-Sóstón, az alföldi fürdőkben és Tamásiban.

Fotó: Canva

Keserűsós gyógyvíz

Fogyasztása gyomor- és bélhurut ellen, valamint epepanaszok esetén ajánlott. Serkenti az epehólyag összehúzódását, gyakoribbá teszi az epeürítést, ezáltal epepangás gyógyítására kiváló. Hashajtó hatású.

Keserűsós gyógyvizek a tiszajenői Mira víz, a Hunyadi János víz, a Nagyigméndi víz, az Apenta ásványvíz, a Ferencz József keserűvíz, illetve Alagon is ilyen típusú gyógyvíz található.

Külsőleg alkalmazható gyógyvizek

Egyszerű termálvíz

Ezek olyan alacsonyabb ásványianyag-tartalmú vizek, amelyekben nincs domináns összetevő. Kedvező hatásúak az aranyérre, valamint a hüvely és a bőr bizonyos betegségeire.

A budapesti gyógyfürdők közül Csillaghegyen, a Római-fürdőben, Pünkösdfürdőn találunk egyszerű termálvizeket.

Alkalmazzuk körültekintően!

Ahogy láthatjuk, hazánk gyógyvizei számos betegség ellen remek megoldást nyújthatnak, fontos azonban, hogy alkalmazásuk előtt mindenképpen tájékozódjunk kezelőorvosunktól a pontos használati paraméterekről és az esetleges ellenjavallatokról.

Ivókúra esetén kiemelten fontos, hogy csak az előírt mennyiségben és ideig alkalmazzuk a megfelelő gyógyvizet. Sőt, sok esetben arra is érdemes odafigyelni, hogy a hatékonyság érdekében melyik napszakban, az étkezésekhez viszonyítva mikor fogyasztjuk el az előírt adagot.

A víz érték, ami nélkül nincs élet, így nem véletlenül volt vizeink védelme a Planet Budapest 2023 egyik kiemelt témája. A rendezvényen izgalmas előadások mellett olyan cégek is bemutatkoztak, amelyek a fenntartható vízgazdálkodást tűzték ki célul.

Kiemelt kép: Canva

search icon