EzĂ©rt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közlemĂ©nye szerint több helyen leállĂtják a rendszer működĂ©sĂ©t. Az aszályhoz persze semmi köze nincs a jelentĹ‘sebb jĂ©gkároktĂłl nem csak a mezĹ‘gazdasági termelĹ‘ket, de a lakossági, ipari, állami lĂ©tesĂtmĂ©nyeket, ingatlanokat Ă©s ingĂłságokat is megĂłvĂł rendszernek.
Mint a NAK közlemĂ©nyĂ©ben Ărják, az elmĂşlt idĹ‘szakban – jellemzĹ‘en a kelet-magyarországi megyĂ©kben – felerĹ‘södtek azok a hangok, amelyek a jĂ©gkármĂ©rsĂ©klĹ‘ rendszert teszik felelĹ‘ssĂ© a szárazságĂ©rt. A „boszorkányĂĽldözĂ©s” a napokban egyre sĂşlyosabbá vált, egyesek attĂłl sem riadtak vissza, hogy halálosan megfenyegessĂ©k a jĂ©gkármĂ©rsĂ©klĹ‘ rendszer rĂ©szekĂ©nt működĹ‘ manuális generátorok kezelĹ‘it.
A NAK termĂ©szetese megtette a szĂĽksĂ©ges jogi lĂ©pĂ©seket a fenyegetĹ‘zĹ‘kkel szemben, ezzel egyidejűleg viszont a fenyegetĂ©st kapott generátorkezelĹ‘k körzeteiben ideiglenesen leállĂtotta a jĂ©gkármĂ©rsĂ©klĹ‘ rendszert.
Ez azt jelenti, hogy a NAK több terĂĽleten nem tudja teljeskörűen biztosĂtani a jĂ©gkár elleni vĂ©dekezĂ©st, ami nemcsak a gazdálkodĂłkat, hanem a lakossági ingatlanokat Ă©s ingĂłságokat is veszĂ©lyezteti.
A rendszerrel kapcsolatban azt Ărják, tudományosan bizonyĂtott tĂ©ny, hogy a jĂ©gkármĂ©rsĂ©klĹ‘ rendszernek semmilyen hatása sincs a csapadĂ©kmennyisĂ©gre, az kizárĂłlag a kialakulĂł jĂ©gszemcsĂ©k mĂ©retĂ©t kĂ©pes befolyásolni. A jelenlegi extrĂ©m aszály globális idĹ‘járási viszonyokra vezethetĹ‘ vissza, mely nem csak itthon, de EurĂłpa számos más országában (ott is, ahol nem működik jĂ©gkármĂ©rsĂ©klĂ©s) rendkĂvĂĽli csapadĂ©khiányt okoz. Azt is hozzáteszik, hogy az aszálytĂłl szenvedĹ‘ elkeseredett gazdáknak a NAK számos mĂłdon prĂłbál segĂtsĂ©get nyĂşjtani.
A Greendexen rendszeresen beszámolunk a klĂmaváltozás hatásairĂłl Ă©s már ma is Ă©rezhetĹ‘ következmĂ©nyeirĹ‘l. Ezek közĂ© tartozik a mostani aszályt okozĂł szĂ©lsĹ‘sĂ©ges idĹ‘járás is, melyrĹ‘l tudhatĂł, hogy a jövĹ‘ben mĂ©g gyakrabban fog elĹ‘fordulni. Az ebbĹ‘l fakadĂł problĂ©mák megoldása azonban nem a korábbi, fenntarthatatlan rendszerek szolgai követĂ©se, hanem az adaptáciĂłs utakon valĂł elindulás. A mezĹ‘gazdaságban ilyenek lehetnek a szárazságtűrĹ‘ növĂ©nyek használata, az ökolĂłgiai mezĹ‘gazdaság, vagy a permakultĂşra elveire Ă©pĂĽlĹ‘ regeneratĂv mezĹ‘gazdasági eljárások használata.