A holland kormány 2026-tĂłl kötelezĹ‘vĂ© tennĂ©, hogy Ăşj fűtĂ©si rendszer kialakĂtása vagy rĂ©giek cserĂ©je esetĂ©n már csak hibrid hĹ‘szivattyĂşt lehessen beszerelni egy Ă©pĂĽletbe. EttĹ‘l az Ă©pĂĽletek szĂ©n-dioxid-kibocsátásának Ă©s a lakosság rezsiköltsĂ©geinek drasztikus csökkentĂ©sĂ©t várják.
A G7 cikkéből kiderül, hogy a holland lakosság 71%-a használ földgázt otthona fűtésére, melyet most különösen érzékenyen érint a földgázárak hirtelen megemelkedése. Részben ezért, részben a kibocsátás mérséklése miatt váltanának hibrid rendszerekre.
Mint Ărják, a hĹ‘szivattyĂş működĂ©se során egy adott forrásbĂłl, földbĹ‘l, (talaj)vĂzbĹ‘l vagy levegĹ‘bĹ‘l származĂł energia segĂtsĂ©gĂ©vel melegĂt vizet, amit aztán ugyanĂşgy keringet az Ă©pĂĽlet fűtĂ©si rendszerĂ©ben, mint egy gázkazán. A hibrid verziĂł annyiban más, hogy gázzal valĂł működĂ©sre is alkalmas, azonban az aktuális hĹ‘mĂ©rsĂ©kleti viszonyoktĂłl fĂĽggĹ‘en a rendszer dönti el, hogy melyik ĂĽzemmĂłdot választja. A rendszer Ăgy jĂłval hatĂ©konyabb, Ă©s nem csak a kibocsátás csökkentĂ©sĂ©ben jelent nagy elĹ‘relĂ©pĂ©st, de a lakosság is sokat spĂłrol vele. A technolĂłgia másik elĹ‘nye, hogy fűtĂ©s mellett hűteni is tudja az Ă©pĂĽletet.
A holland kormány becslĂ©se szerint nagyjábĂłl 60%-os fogyasztáscsökkenĂ©s Ă©rhetĹ‘ el a földgáz tekintetĂ©ben az Ăşj rendszerekkel. Egyes fogyasztĂłvĂ©delmi szervezetek szerint a helyes adat inkább a 25%-ot közelĂti, de a gyártĂłk nĂ©ha 80-90%-os Ă©rtĂ©ket is emlĂtenek. Nyilván sok fĂĽgg a használat mĂłdjátĂłl Ă©s az idĹ‘járástĂłl is, de az biztosan kijelenthetĹ‘, hogy a megoldás sokkal jobb, mint a klasszikus gázkazánok használata.
A cikk megjegyzi, hogy a Nemzetközi EnergiaĂĽgynöksĂ©g szerint 2025-tĹ‘l nem szabadna Ăşj gázkazánokat Ă©rtĂ©kesĂteni, ha a világ az Ă©vszázad közepĂ©re el akarja Ă©rni a nettĂł nulla kibocsátást. Az EU-ban egyĂ©bkĂ©nt nincs egysĂ©ges szabályozás, de nĂ©hány országban törtĂ©ntek már hasonlĂł intĂ©zkedĂ©sek. (G7)