A cambridge-i Bioscope Technologies vállalat egy bio-kilúgozó üzemet épített a városi hulladék feldolgozására.
Az aranybányászat nem túl környezetkímélő üzlet. Még a viszonylag gazdag, általában távoli területeken található lelőhelyeken is óriási kotró- és zúzógépekre, rengeteg vízre és rendkívül mérgező vegyi anyagokra, például savakra és cianidra van szükség ahhoz, hogy egyetlen tonna ércből mindössze tíz gramm nemesfémhez jussunk.
Az Economist arra hívja fel a figyelmet, hogy jóval könnyebben hozzáférhetünk az aranyhoz, például a kidobott nyomtatott áramkörök feldolgozásával. A becslések eltérőek, de a nyomtatott áramköri lapok egy tonnája 150 gramm vagy annál is több tiszta aranyat tartalmazhat. Mivel nem oxidálódik, így stabilabb elektromos kapcsolatokat lehet vele létrehozni. Az arany mellett más értékes anyagokat is használnak, például ezüstöt, palládiumot és rezet, amelyek visszanyerése esetén tonnánként a teljes haszon jóval 20 000 dollár fölé is emelkedhet.
Az ENSZ szerint 2022-ben világszerte mintegy 62 millió tonna elektromos cikket dobtak ki, a háztartási cikkektől kezdve a számítógépeken át a mobiltelefonokig. A számítások szerint ennek kevesebb mint egynegyedét hasznosították újra regisztrált módon.
A lapkákat általában eltávolítják és összetörik, majd egy kemencében kiolvasztják belőlük a fémeket, vagy vegyi oldószerekkel, például erős savakkal kezelik. Mivel ezek az eljárások nagy szén-dioxid-kibocsátással járnak, és mérgező melléktermékek keletkeznek, a vállalatok keresik a tisztább újrahasznosítási módszereket. Az egyik legérdekesebb a baktériumokat veti be a fémek tényleges kinyerésére.
A Makronóm publikációjában olvasható, hogy a biológiai kioldás, régi tapasztalaton alapul. Már több ezer éve felfedezték, hogy a fémek oldódása kékre színezi a rézbányák vizét. Az eljárást azonban csak az 1950-es években kezdték el ipari szinten alkalmazni a bányászati műveletekből származó folyékony és szilárd hulladékok maradékanyagának visszanyerésére, miután kiderült, hogy a jelenségért a baktériumok felelősek.
A cambridge-i Bioscope Technologies vállalat egy bio-kilúgozó üzemet épített a városi hulladék feldolgozására. A modern feldolgozóegységben a biológiai kioldás javítható és felgyorsítható hasonló baktériumok kombinációjának használatával. Ezek is a természetben előforduló és biztonságos baktériumok, nem patogének.
A fent említett baktériumokat a szakemberek megpróbálják optimális körülmények között tartani, a reaktorokban pedig gondosan ellenőrzött savas környezetet biztosítanak, valamint optimális hőmérsékletet és oxigénellátást. Ezután egy reakciókamrában a kényeztetett baktériumokat összekeverik a zúzott poliészterekkel, melynek következtében már pár nap alatt is nagyobb mennyiségű fém oldható ki.
A keletkezett folyadékot ezután többféleképpen kezelik a fémek visszanyerésének érdekében. Az arany némi víz hozzáadásával gyorsan kicsapódik. A folyadékon zárt rendszerben átvezetett elektromos árammal a galvanizáláshoz hasonló módon lehet visszanyerni a rezet. Miután a baktériumok elvégezték a feladatukat, az újabb felhasználásig visszakerülnek a szaporítótartályba.
Az ötlet lényege egy zárt, körkörös újrahasznosítási rendszer létrehozása, amely csupán felgyorsít és fenntarthatóvá tesz egy egyébként természetes folyamatot. A próbagyártás már folyamatban van, a teljes termelés pedig januárban kezdődik.
Fotó: Canva