
Ma mĂ©g nem szentelĂĽnk elegendĹ‘ figyelmet a klĂmaváltozás egĂ©szsĂ©gĂĽgyi hatásainak. Pedig csupán az elmĂşlt kĂ©t Ă©vtizedben már több mint fĂ©lmilliĂł haláleset következett be a szĂ©lsĹ‘sĂ©ges idĹ‘járási esemĂ©nyek miatt, de a jelenlegi trendek alapján 2050-ig Ă©vente negyedmilliĂłan veszthetik el az Ă©letĂĽket. A megjelenĹ‘ egĂ©szsĂ©gĂĽgyi veszĂ©lyek viszont nem csak fizikai, de mentális jĂłllĂ©tĂĽnkre is komoly hatást gyakorolhatnak.
A MásfĂ©lfok.hu cikke szerint akár már a közlejövĹ‘ben azzal kell szembenĂ©znĂĽnk, hogy Ăşj fertĹ‘zĹ‘ betegsĂ©gek ĂĽthetik fel a fejĂĽket, a már jelen lĂ©vĹ‘k (pl. Lyme-kĂłr) intenzĂvebben terjedhetnek, mĂg pĂ©ldául az allergiásoknak hosszabb Ă©s megterhelĹ‘bb idĹ‘szakokra kell kĂ©szĂĽlnĂĽnk.
Mint a cikkben Ărják, megközelĂtĹ‘leg 3,3-3,6 milliárd ember Ă©l olyan terĂĽleten, ahol nagymĂ©rtĂ©kű a sebezhetĹ‘sĂ©g az Ă©ghajlatváltozás hatásaival szemben.
Az IPCC második munkacsoportjának legutĂłbbi jelentĂ©se rĂ©szletesen beszámol arrĂłl, hogy melyek a klĂmaváltozás egĂ©szsĂ©ggel kapcsolatos fĹ‘ kockázatai. Ezek között a fentiek mellett kiemelt helyen szerepel a lĂ©gszennyezĂ©s, a hĹ‘hullámok, a vĂz– Ă©s Ă©lelmiszerbiztonság kĂ©rdĂ©sköre is.
A mentális egészségre gyakorolt hatások
A klĂmaváltozással összefĂĽggĹ‘ mentális jĂłlĂ©tre gyakorolt közvetlen hatások többnyire a szĂ©lsĹ‘sĂ©ges idĹ‘járási esemĂ©nyek után jelentkeznek. Ezek magukban foglalják a poszttraumás stressz-szindrĂłmát, a szorongást, a kábĂtĂłszerrel valĂł visszaĂ©lĂ©st, a depressziĂłt Ă©s mĂ©g az öngyilkossági gondolatokat is.
Közvetetten szintĂ©n komoly negatĂv hatást gyakorolhatnak a gazdasági vesztesĂ©gek, a lakĂłhelyelhagyás, a kĂ©nyszermigráciĂł Ă©s a szűkös erĹ‘forrásokĂ©rt folytatott verseny.
Ezek mellett nem elhanyagolhatĂł a klĂmaszorongás kockázata sem. Mint Ărják, az Ă©ghajlati szorongás kialakulásához hozzájárulĂł kulcsfontosságĂş tĂ©nyezĹ‘ az, hogy tudjuk, hogy veszĂ©ly közeleg, de nincsenek megtĂ©ve a kellĹ‘ lĂ©pĂ©sek a veszĂ©ly enyhĂtĂ©sĂ©re.
A cikk vĂ©gĂ©n az alkalmazkodás, illetve a problĂ©ma kezelĂ©sĂ©nek más mĂłdjaival foglalkozik a szerzĹ‘. Ahogy Ărja, a fenntarthatĂł Ă©s az Ă©ghajlatváltozással szemben ellenállĂłkĂ©pes jövĹ‘ irányába tett törekvĂ©sek csökkentik a kitettsĂ©get, a sĂ©rĂĽlĂ©kenysĂ©get Ă©s a társadalmi egyenlĹ‘tlensĂ©get, ezzel párhuzamosan pedig növelik az alkalmazkodás Ă©s mĂ©rsĂ©klĂ©s mĂ©rtĂ©kĂ©t.
Akit behatóbban érdekel a téma, mindenképp olvassa el Szabó Amanda Imola meteorológus-éghajlatkutató cikkét a Másfélfok.hu portálon.