Így védekezz természetes módszerekkel az allergia ellen!

Így védekezz természetes módszerekkel az allergia ellen!
Így védekezz természetes módszerekkel az allergia ellen!

Tüsszögés, orrfolyás, könnyezés, kiütések… Szinte mindannyian átéltünk már hasonló tüneteket, melyek az allergia hírnökei. Cikkünkben szót ejtünk az allergia kialakulásának okairól, a tüneteiről, a típusairól, illetve arról is, hogyan tudsz hatékonyan és természetesen védekezni ellene.

Miért vagyunk allergiások?

Egyes források szerint ma Magyarországon minden hetedik, pesszimistább saccolások szerint minden ötödik ember allergiás. De mi is pontosan az allergia?

Immunrendszerünk előszeretettel védi meg testünket a betolakodóktól, legyen szó vírusokról vagy baktériumokról. Az allergiás emberek szervezete viszont túlműködik, és ártalmatlan anyagokra, molekulákra – például a pollenekre – is úgy reagál, mintha ezek veszélyeztetnék az egészségünket.

Ennek következtében elindul egy védekezési mechanizmus, amelyet allergiás tüneteken keresztül észlelünk. Az immunrendszer túlreagálását kiválthatja por, pollen, állatok, ételek, csípések, gyógyszerek, de még a penészgomba is.

Milyen típusú allergiák léteznek, és melyek a jellemző tüneteik?

Az allergia egyes tüneteit könnyű összetéveszteni különböző intoleranciákkal vagy éppen autoimmun betegségekkel, így mindenképp fontos a szakorvosi vélemény, illetve az allergiavizsgálat.

A legnépszerűbb tünetek közé sorolhatók a tüsszögés, az orrfolyás, az allergiás nátha, a szemviszketés, a bőrkiütés, de súlyosabb esetekben hasi fájdalom, emésztési zavar és anafilaxiás sokk is előfordulhat. Nézzük meg azonban közelebbről és egy kicsit részletesebben is az egyes allergiák típusait!

  • Ételallergia: minden esetben heveny immunválasz alakul ki. Gyakori az arc- és torokduzzanat, emellett csalánkiütés és kellemetlen viszketés is jelentkezhet. Súlyos esetben a fent említett anafilaxiás sokk is tapasztalható, így minél hamarabb orvoshoz kell fordulni a gyanú esetén.
  • Táplálékintolerancia: a tünetek nem azonnal, sok esetben órákkal vagy akár napokkal később jelentkeznek. Bélműködési problémák állnak a hátterében, ami emésztési zavarokkal és bőrkiütéssel, szénanáthával jár. Érdemes a tünetek észlelése után intoleranciavizsgálatot végeztetni.
  • Fém- és fogászati allergia: ritkán ugyan, de megesik, hogy valaki különböző fémekre allergiás. Különösen a fogászati beavatkozások után tapasztalható száj környéki, szájüregi panaszokra érdemes odafigyelni. Ha ínygyulladást, nyálkahártya-gyulladást vagy esetleg égő, bizsergő érzést tapasztalunk a száj környékén, mindenképp járjunk utána az okának!
  • Gyógyszerallergia: a tünetek szinte azonnal jelentkeznek. Bőrkiütéseket, szem- és ajakduzzanatot, emellett légszomjjal járó panaszokat is észlelhet a beteg, így sürgősen érdemes konzultálni a kezelőorvosunkkal.
  • Háziporatka-allergia: a háziporatka tápláléka az emberi hámsejt, így az ágyneműkben, az ágyban, illetve a szőnyegekben fordul elő. A szénanátha, a bőrkiütések, a szemviszketés mind jellegzetes tünetek lehetnek.
  • Kutya-, macskaallergia: szokták állatszőr-allergiának is nevezni, ez a megnevezés azonban hibás. Valójában nem a szőr irritál minket, hanem az állat testnedveivel történő érintkezés bőrkontaktus révén. Tünetei hasonlóak a háziporatka-allergia során észleltekkel.
  • Rovarcsípés-allergia: ha a csípés helyén fájdalmat, viszketést, vérzést, bőrpírt tapasztalunk, sőt ha a tünetek kiegészülnek légúti duzzanatokkal, azonnal orvoshoz kell fordulni, hiszen életveszélyes állapot is kialakulhat.

Mi a helyzet a pollenallergiával?

A szemfüleseknek feltűnhetett, hogy az allergia talán leggyakoribb típusát, a pollenallergiát kihagytuk. Aktualitása miatt ezt szeretnénk kicsit közelebbről megvizsgálni, ezzel is mankót nyújtani és együttérzésünket kifejezni éppen allergiás olvasóink számára.

A pollenallergia az intermittáló, tehát a szezonális allergiák közé sorolható, hiszen minden évben tavasszal, nyáron, illetve az ősz korai szakaszában van jelen, az egyes füvek, virágok és fák pollenjeinek köszönhetően. Ahogy már említettem, itt is egy immunológiai láncreakció a kiváltó ok. Az antitestek működésbe lépnek, az ártalmatlan virágport tévesen kórokozóként ismerik fel, és csatába indulnak ellene.

A parlagfű, a pázsitfű és az üröm a leggyakoribb allergének.
Forrás: ÁNTSZ / MTVA – Sajtóadatbank

A pollenallergia tünetei: orrfolyás, viszkető szem, duzzadt nyálkahártya. Az allergiások legnépszerűbb ellensége a parlagfű, amely késő nyáron, ősz elején virágzik. Annak, aki hajlamos az erős allergiára, érdemes böngészni a pollennaptárat, ahonnan a különböző fák, fűfélék, gyomnövények virágzási idejét és allergenitásának erősségét tudhatjuk meg. A leggyakoribb allergének a parlagfű, az üröm, illetve a különböző pázsitfűfélék. Segítségünkre lehet az éppen aktuális pollentérkép is, így belföldi utazás előtt fel tudunk készülni az esetleges allergiás tünetekre.

A parlagfű, az allergiások rémálma

Tévhit, hogy a pollenallergia nyitja a nagy méretű virágpor, amit a méhek szállítanak virágról virágra. Az allergiás reakciót valójában a fák, füvek és egyéb növények virágporszemcséi okozzák, amelyek olyan aprók, hogy szabad szemmel nem is láthatóak.

A szél is segítségükre van, hiszen akár 400 km-es távolságba is elszállítja a szemcséket. A szélbeporzású növények óriási mennyiségű pollent termelnek. Érdekesség, hogy egyetlen mogyoróbokor 600 millió pollent képes termelni, amelyek a belégzés után a légutak nyálkahártyáin megtapadnak. Végső soron ez váltja ki az allergiás reakciót.

De a pollenallergia valójában ártalmatlan, igaz?

Fontos, hogy megfelelően kezeljük, hiszen az elhanyagolt szénanátha idővel asztmává alakulhat, ami egy életen át megkeserítheti a beteg életét.

Megeshet az is, hogy miközben az allergén az antitestekhez kötődik, bizonyos sejtek hisztamint szabadítanak fel. Ezek az anyagok átjárhatóvá teszik az érfalakat folyadékok, fehérjék és más sejtek számára, ami duzzanatokat, kivörösödést és tüsszögési rohamokat okoz. De légszomj, emésztési panaszok, fáradtság, alvászavarok is szerepelhetnek a tünetek között.

Hasonló szimptómák esetén mindenképp orvoshoz kell fordulni, hiszen a krónikus asztma egyik lehetséges kimenetele a kezeletlen allergiának. A kezelés leggyakrabban különböző gyógyszerekkel, például antihisztaminnal vagy orrspray-vel történik.

De vajon léteznek természetes módszerek is az allergia kezelésére?

A pollenallergia kezelése és a természetes megoldások

Felmerülhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha nem szeretnénk újabb és újabb gyógyszereket kipróbálni, de nem is tudjuk már elviselni a kibírhatatlan allergiás napokat. Jó hírem van, hiszen számos természetes kezelési módszer létezik. Nézzünk meg közelebbről is néhányat!

  • Akupunktúra: elsőre meghökkentő lehet, de azok a betegek, akik egy hónap alatt heti háromszor kaptak akupunktúrás kezelést, lényegesen kevesebb tünetet mutattak. A kutatók szerint a tűszúrásos kezelések serkentik a szervezet immunválaszát.
  • Probiotikumok: a kimchi vagy a kombucha gyomornyugtató hatásuk mellett az allergiás tünetek leküzdésében is segítségünkre lehetnek. A kísérletek szerint helyrebillentik a test citokinegyensúlyát, ezáltal az orrdugulást is csökkentik. A biztonság kedvéért az alkalmazása előtt ajánlatos konzultálni a háziorvosunkkal.
  • Spirulina alga: az utóbbi években hazánkban is egyre népszerűbbé váltak az algák. A spirulina algában rengeteg fehérje és B12-vitamin található, emellett az allergiás tüneteket is enyhíti. Érdemes kipróbálni a reggeli turmix kiegészítőjeként.
  • Immunterápia: az ismert módszer gyakorlatilag védőoltásként funkciónál, hiszen nem gyógyszereket, hanem injekciót kapunk, amely az allergént tartalmazza. Ezután hagyjuk, hogy az immunrendszer végezze a dolgát, és erős immunválasz alakuljon ki. Az éves immunterápiáról érdemes konzultálni a háziorvosunkkal, amennyiben foglalkoztat a lehetőség.
  • Testedzés: egy újabb furcsa megoldás… Thai kutatók arra mutattak rá, hogy már akár napi fél óra edzés is 83%-kal csökkentheti az allergiás tüneteket. Az ok pedig az, hogy az edzésnek vélhetően gyulladáscsökkentő hatása van az orrjáratokban.

Bármilyen allergiáról legyen is szó, kezelés előtt erősen ajánlott konzultálni a háziorvosunkkal, illetve elvégezni a szükséges allergiavizsgálatokat.

search icon