
A kizárĂłlag korhadĂ©kbontĂłnak vĂ©lt kĂgyĂłgombákat vizsgálták a Szegedi BiolĂłgiai KutatĂłközpont munkatársai, Ă©s megállapĂtották, Ă©letmĂłdjuk jĂłval változatosabb a korábban gondoltnál.
A hĂ©t ország 28 kutatĂłjábĂłl állĂł nemzetközi konzorcium a kalaposgombák közĂ© tartozĂł, Magyarországon is elĹ‘fordulĂł kĂgyĂłgombák változatos Ă©letmĂłdjának genetikai hátterĂ©t vizsgálta az 1000 Gomba Genom projekt keretĂ©ben. 24 Ăşj kĂgyĂłgombafaj genomját határozták meg, majd hasonlĂtották össze 34 egyĂ©b, többsĂ©gĂ©ben korhadĂ©kbontĂł gomba genomjával – olvashatĂł a HUN-REN Magyar Kutatási HálĂłzathoz tartozĂł intĂ©zmĂ©ny közlemĂ©nyĂ©ben.
A korhadĂ©klakĂł gombákrĂłl általánosságban elmondhatĂł, hogy az egyes elhalt növĂ©nyi maradványok (szubsztrátok) lebontásához meghatározott enzimkĂ©szletet alkalmaznak, amelynek a kiterjedĂ©se vagy elveszĂ©se összefĂĽggĂ©sbe hozhatĂł az Ă©letmĂłddal. A kutatĂłk a gombák genetikai állományát összehasonlĂtĂł elemzĂ©ssel arra kerestĂ©k a választ, hogyan változott a kĂgyĂłgombák genomja az evolĂşciĂł során, Ă©s hogy milyen mĂłdon tĂ©r el az egyes fajok növĂ©nyi sejtfalbontĂł enzimkĂ©szlete a fajok szubsztrát-specificitása alapján.
A tanulmány szerint a kĂgyĂłgombák genomja rekordernek számĂt a gombák között mind a mĂ©rete, mind a kĂłdolt gĂ©nek száma alapján. A vizsgálatok feltárták, hogy e gombák Ă©letmĂłdja – a korábbi nĂ©zetekkel ellentĂ©tben – rendkĂvĂĽl változatos, a kĂĽlönfĂ©le elhalt növĂ©nyi anyagokkal valĂł táplálkozáson felĂĽl egyes fajok kĂ©pesek kooperatĂv vagy Ă©ppen parazita kapcsolatba lĂ©pni a növĂ©nyekkel.
A kĂgyĂłgombák genommĂ©retĂ©nek növekedĂ©se minden gĂ©ncsaládot Ă©rint, Ă©s nem fĂĽgg össze a vĂ©lt szubsztrát-specificitással. A vizsgálatok feltárták, hogy a kĂgyĂłgombák genommĂ©retĂ©nek növekedĂ©sĂ©hez több tĂ©nyezĹ‘ is hozzájárult, mint pĂ©ldául Ăşj gĂ©ncsaládok szĂĽletĂ©se, a már meglĂ©vĹ‘ gĂ©nek duplikáciĂłja vagy más gombákbĂłl származĂł gĂ©nek horizontális transzfere, ezek egy minden gĂ©ncsaládra kiterjedĹ‘ általános expanziĂłt eredmĂ©nyeztek. A megnövekedett gĂ©nkĂ©szlet gyors adaptáciĂłt tesz lehetĹ‘vĂ© a kĂgyĂłgombák számára intenzĂven változĂł vagy szĂ©lsĹ‘sĂ©ges környezeti körĂĽlmĂ©nyek között is.
A most közölt publikáciĂł eredmĂ©nyei tehát arra világĂtanak rá, hogy a kĂĽlönbözĹ‘ Ă©letmĂłdokhoz törtĂ©nĹ‘ alkalmazkodás sokkal változatosabb Ă©s komplexebb folyamat a gombáknál, mint ahogyan azt korábban a kutatĂłk gondolták.
Forrás: MTI
Kiemelt kép: Canva