Felhívás a költési időszak előtti teendőkre
Felhívás a költési időszak előtti teendőkre

A költési időszak előtt, legkésőbb március végéig kellene elvégezni számos, természetvédelmi szempontból érzékeny munkát, például a fecskefészkek biztonságos eltávolítását az építési területeken, vagy a fehérgólya-fészkek biztonságossá tételét.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye felhívja a lakosság, az önkormányzati és állami szervek figyelmét, hogy számos természetvédelmi szempontból érzékeny munka áprilistól tilos, mert veszélyt jelent az állatokra, a biológiai sokféleségre.

Tapasztalataik alapján a három leggyakoribb olyan tevékenység, amely az ország lakosságát és az önkormányzatokat leginkább érinti, és a nem megfelelő ütemezés miatt évről évre visszatérő természetvédelmi és állatvédelmi problémát okoz, az az épületfelújításokat akadályozó fecskefészkek eltávolításának engedélyeztetése és végrehajtása, a sérült vagy áramütésveszélyes fehérgólya-fészkek biztonságossá tétele, valamint bizonyos fák és bokrok kivágása.

A közlemény rámutat arra is, hogy a tulajdonosok, kivitelezők gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy a védett fecskéket és denevéreket is érintő épületmunkák természetvédelmi hatósági engedélyeztetés-kötelesek, és csak a szaporodási időszak szünetében, ősztől tavaszig végezhetők el. Ezért hallani lakott fecskefészkek tömeges leveréséről nyaranta. A hatósági engedélyek kiállításakor különösen hangsúlyozni kellene azt, hogy a fészkek eltávolítása után biztonságosan és hatékonyan kell megakadályozni a fecskék visszaköltözését a munkálatok ideje alatt, továbbá ezek befejezését követően műfészkekkel kell pótolni a megsemmisült fészkeket.

A Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott állatfajaink védelme és fenntartása, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.

A természetvédelmi oltalom alatt álló madarak fészkei is védettséget élveznek. A fokozottan védett fehér gólyák téli viharokban sérült vagy áramütésveszélyes módon, az elektromos hálózat oszlopain a vezetékekre épült fészkeinek magasító kosárra emeléséhez a megyei kormányhivatalok csak a költési időszakon kívül, március 31-ig adhatnak engedélyt.

Mindezek mellett a bel- és árvízkár megelőzését szolgáló hullámtértisztítás, az elektromos vezetékhálózatra felnővő fás szárú növények eltávolítása, visszavágása, különösen tömeges nagyságrendben jól tervezhető és ütemezhető az őszi-téli időszakra. Ezért indokolatlan ezeket a természetvédelmi és állatvédelmi törvénybe ütköző munkákat a madarak költési időszakára hagyni.

(MME)

Fotó: Canva

search icon