5 hely a konyhában, amelyek alapos tisztítást igényelnek

5 hely a konyhában, amelyek alapos tisztítást igényelnek
5 hely a konyhában, amelyek alapos tisztítást igényelnek

A konyhai takarítás során általában az alapvető, látható területekre koncentrálunk: pult, főzőlap, mosogató. Azonban fontos, hogy a higiénikus működéshez azoknak a területeknek a tisztán tartása is hozzátartozik, amelyek nincsenek szem előtt. Mik a legkritikusabb területek, amelyeket rendszeresebben kellene fertőtleníteni?

Az egészséges környezethez és a tiszta, fenntartható otthonhoz nem csak a szem előtt lévő területek tartoznak hozzá. A takarítás nemcsak időigényes tevékenység, hanem alaposságot is kíván: a hétköznapokban ezen nincs mindig elegendő hangsúly. Van azonban 5 olyan terület a konyhában, amelyeket érdemes komolyan venni, ha takarításról van szó.

Lefolyó: tisztán az igazi!

A lefolyó igazi baktériumtenyészet: óhatatlanul belekerülnek az ételmaradékok, így nemcsak egyre büdösebb, hanem egyre egészségtelenebb része is lesz a konyhádnak. Éppen ezért érdemes legalább kéthetente kitakarítani és fertőtleníteni a lefolyót.

A lefolyótisztító vegyszer helyett jó megoldás a forró víz és a szódabikarbóna kombinációja, ami tisztít, és a lerakódásokat is feloldja.

Szerencsére a szódabikarbóna megoldja.
Kép: canva

Edényszárító állvány: veszélyesebb, mint gondolnád!

Persze, technikailag tiszta edényeket teszünk rá, de a szárítóállványra csöpögő víz és sok esetben lerakódás miatt igen kellemetlen területté változhat. Ezenkívül potenciálisan jó táptalaja a penésznek, ami nemkívánatos a konyhában.

Heti egyszer ezt is érdemes kipucolni: ha a mosogatógép elbánik vele, tedd bele, vagy mosd át mosogatószeres vízzel, majd öblítsd le ecet és víz keverékével! Így nemcsak fertőtleníted, de a vízkőmaradványoktól is megszabadulsz.

Az is tiszta, ami az edények alatt van?
Kép: canva

Kávéfőző: főhet a fejed is, ha nem tisztítod rendszeresen!

Ha nem tisztítod ki rendszeresen, a kávéfőzőben felhalmozódhatnak az ásványi lerakódások is, ami befolyásolhatja a kávéd minőségét és ízét. Sőt, ha nem üríted és takarítod rendszeresen, csodás penészcsalád költözik majd a kedvenc reggeli gépedbe. Szerencsére a javítás – az úgynevezett vízkőmentesítés – nagyon egyszerű. Távolítsd el a szűrőt és a zaccot, töltsd félig a tartályt fehér ecettel, és engedd tele csapvízzel! Futtass le egy főzési ciklust a keverékkel, majd ürítsd ki az edényt! Ezután mehet még egy kör sima vízzel.

Plusz tipp: ugyanez a keverék a vízforraló tisztítására is remek: az ecet pillanatok alatt feloldja a lerakódásokat.

Tiszta gép, hosszabb élettartam!
Kép: canva

Hűtőszerényfiókok: ne csak be, néha ki is pakold!

Mikor nézted meg utoljára alaposan, mit tartalmaz a hűtőd minden fiókja? Nem tegnap, igaz? Ebből sajnos adódik a feltevés, hogy a kitisztítása sem mostanában történt. Mivel azonban itt tárolod az élelmiszereket, érdemes havonta egyszer megtisztítani a szagok és a kórokozók likvidálása érdekében.

Először ürítsd ki a fiókokat, és dobd ki a régi termékeket! Vedd ki a fiókokat a hűtőszekrényből, majd alaposan mosd el őket szappannal és vízzel a mosogatóban, hagyd teljesen megszáradni, mielőtt visszatennéd őket a hűtőszekrénybe!

A nagy hűtőtakarítást minimum havonta egyszer be kellene iktatni, hogy az élelmiszereid és így az egészséged is biztonságban legyen.

Itt laknak az ételek, legyen tiszta az otthonuk!
Kép: canva

Szemetes: ne csak kidobd, tisztítsd is ki!

Ideális esetben nem is lenne szemét és ételmaradék a konyhában, de lássuk be, ez csak keveseknek megy! Ellenben a kuka tisztán tartása annál fontosabb feladat! Idővel ugyanis a benne lévő ételmaradék és a szennyezett csomagolások jó kis táptalajt biztosítanak a kórokozóknak. A heti szemétkidobással együtt érdemes alaposan kifertőtleníteni a kukát is.

Ugyanez igaz a kinti, nagy szemetesre is: néhány hetente – vagy gyakrabban, ha rossz szagot észlelsz – ürítsd ki a szemetet, és öblítsd ki a kukát! Ha elég meleg az idő, ez könnyen megoldható a kerti locsolóval, hidegebb időjárás esetén a zuhanyban is kitisztíthatod.

Ezután jó alaposan permetezd be fertőtlenítővel vagy szódabikarbónás vízzel, hagyd állni, majd alaposan takarítsd ki!

A benti és kinti kukára is érvényes.
Kép: canva

A fentiek nem a kedvenc foglalatosságaink, ebben biztos vagyok, de érdemes őket rendszeresen elvégezni, ugyanis egytől egyig jó kuckót biztosítanak a mindenféle kórokozóknak, aminek végül az egészségünk fizeti meg az árát.

Forrás

search icon