Hogyan vonható ki a lítium a sós tavakból?
Hogyan vonható ki a lítium a sós tavakból?

Kína és több vezető lítiumkitermelő ország az akkumulátoripar robbanásszerű növekedése miatt kezd a lítiumlelőhelyek felé fordulni. Az egyik fontos forrást a különböző sós tavak jelentik, ám ezek esetében a jelenlegi megoldások még nem állnak készen arra, hogy széles körben is alkalmazni lehessen őket a lítium előállítására.

Az Energiastratégia Intézet elemzése kiemeli, hogy a lítium ára az elmúlt években nagymértékben emelkedett, mindenekelőtt az akkumulátorgyártásnak köszönhetően. Az ércalapú lelőhelyek mellett a lítium elsősorban a sós vizű óceánokban és a szintén sós föld alatti tavakban fordul elő jelentős mennyiségben. Az óceánok 231,4 trillió tonnás lítiumtartalmának kitermelésére még nem született gazdaságilag versenyképes technológia, mivel vizükben a kémiai elem csak igen alacsony koncentrációban van jelen.

Az elmúlt években viszont megfigyelhető egyfajta elmozdulás az ércalapú lítium bányászata felől a sós tavakban fellelhető készletek kinyerése felé. Ennek oka elsősorban a lítiumban gazdag ércalapú lelőhelyek számának csökkenésében, illetve az elem vízből történő kinyerését lehetővé tevő technológiák megjelenésében keresendő. A lítiumban gazdag föld alatti sós tavak elsősorban nagy magasságokban, leggyakrabban 2000 és 3500 méter között találhatóak. 2020-as számítások szerint ezekből csaknem 50 százalékkal alacsonyabb költségek mellett lehetne kinyerni a lítiumot, mint a hagyományos bányászat során.

A sós vizű tavak esetén a legnagyobb problémát a lítium és a magnézium szétválasztása jelenti. Az alacsony magnéziumtartalmú sós vizű tavakban ezt az ún. üledékesítési módszerrel oldják meg. Ekkor a föld alatti tó vizét a felszínre pumpálják, majd párologtató medencékbe töltik. Ezekben a magasságnak, valamint a csapadék és a pára hiányának köszönhetően a vízben található lítiumsó fokozatosan kicsapódik.

Ha azonban a víz magnéziumtartalma magas, akkor ez a megoldás nem működik, mivel a magnézium és a lítium hasonló tulajdonságokkal rendelkező alkáliföldfémek, és emiatt nehéz szétválasztani őket. Ezekben az esetekben a leggyakrabban különböző szűrők, illetve az ún. meszesítési eljárás révén próbálják kinyerni a lítiumot.

Az elemzés teljes terjedelmében az Energiastratégia Intézet publikációjában olvasható.

(Energiastratégia Intézet)

Fotó: Canva

search icon