Réteken, gyomos területeken, erdőszéleken gyakran látni ezt a feltűnő, kifejezetten nagy levelű, pirosas virágú növényt. Első látásra valószínűleg nem is gondolnánk róla, hogy mind étkezési, mind gyógyászati célra felhasználható.
A lórom vagy lósóska (Rumex) a szegfűvirágúak rendjébe és a keserűfélék családjába tartozó nemzetség, hazánkban mintegy 17 faja található meg. A népi gyógyászatban mindegyiket alkalmazzák. Népiesen emlegetik még édes lapu, bábilló, bábikó, juhsóska neveken is.
A növényt nem nehéz felismerni: magassága 30–50 centiméter, szára kórós, levelei nagyok és hosszúkásak. A szár végén növő virágai aprók, pirosasak, kalászban nőve bugavirágzatot alkotnak. Májustól, júniustól őszig virágzik, termése a kaszat, amely késő nyáron, ősszel érik be.
Étkezési célokra
A fiatal levelek nyersen, salátaként is fogyaszthatók, valamint a sóskához hasonlóan főzelék is készíthető belőlük. A növény íze is hasonló a kerti sóskáéhoz, ám kevésbé savanyú, valamint a vastartalma is lényegesen magasabb. Szárított magja fűszerként is használható.
Érdekesség, hogy Örményországban és Azerbajdzsánban az ott honos paréjlórom leveleit hosszú füzérre fűzve megszárítják, majd később lencsével vagy bulgurral levest főznek belőlük.
Gyógyhatása
A növény minden része felhasználható gyógyászati célokra. A gyökerében található rumicin hatóanyag antibakteriális hatású, emiatt hatékonyan alkalmazható az olyan baktériumok ellen, mint például az Escherichia, a Salmonella, a Staphylococcus és a Bacillus subtilis.
A gyökérből készített főzet kis mennyiségben használható hasmenés ellen, nagyobb dózisban pedig a benne található endomin miatt hashajtó hatása van.
Tudtad? A lóromot az állatgyógyászatban elsősorban szarvasmarhák kezelésére használták, ha elmaradt a kérődzés.
A lórom leveléből készíthetünk borogatást, amellyel enyhíthetjük az égési sérülések vagy különböző bőrproblémák (ekcéma, pikkelysömör, csalánkiütés stb.) kellemetlen tüneteit.
A lórom magjából készült tea kiválóan alkalmazható hasmenéses megbetegedés esetén, serkenti az epetermelést, tisztítja a májat, javítja a vese működését, salaktalanító hatású. Emellett enyhíti a különböző légúti panaszokat is, például az asztmát, a száraz köhögést, a hörghurutot vagy a megfázást.
Figyelem! Alkalmazása terhes és szoptató nők, valamint vesebetegek számára nem ajánlott! Hosszú ideig tartó alkalmazása vese- és gyomorgyulladást okoz!
Lórom a kertben
Érdemes a veteményesünkben is nevelni lóromot. Magjait tavasszal a végső helyére, nedves, félárnyékos területre érdemes vetni. Arra viszont számítani kell, hogy terebélyesedni fog. Könnyen termeszthető, és jól használható különböző növénytársításokban is.
Számos felsorolt előnye mellett pedig kertünk biodiverzitásához is hozzájárul, ugyanis különböző lepkék (pl. a tűzlepke bizonyos fajainak hernyói), rovarok és lárvák élnek előszeretettel a leveléből.
Kiemelt kép: Canva