Becslések szerint az emberek harmada él álmatlanságban, és 4-22 százalék közti azok aránya, akik rendszeresen szenvednek tőle.
A National Geographic beszámolója szerint, a Tokiói Egyetemi Kórház kutatói átvizsgálták a tudományos szakirodalmat és összegezték az alvásminőséget befolyásoló módszerek hatását. 241 tanulmányt elemeztek, amelyek több mint 30 ezer ember bevonásával készült vizsgálatok eredményei voltak, és összegyűjtötték, hogy milyen technikákkal igyekeztek az emberek az alvásképtelenséget enyhíteni. Kiderült, a relaxációs gyakorlatok nemhogy segítik, hanem inkább ártanak az alvásminőségnek. Hasonlóképp ártalmasnak találták azt is, ha a páciens épp a kezelésére várt.
A tudományos élet hazai és külföldi képviselői a Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is részt vettek. Az egészségmegőrzéssel kapcsolatban számos előadás és értékes tanács hangzott el, felhívva a figyelmet a természet adta gyógymódok rendszeres alkalmazására.
Különösen hatékony módszernek bizonyult a kognitív átstrukturálás. Ez azt jelenti, hogy az ember megtanulja azonosítani a negatív gondolatait, majd ezeket tudatosan igyekszik pozitívabb nézőpontba helyezni, megkeresni a jót a kevésbé jóban. Sok esetben a negatív gondolatok úgy fészkelik be az emberbe magukat, hogy azok számos rossz döntéshez vezetnek, amelyek tovább rontanak a helyzeten, jelen esetben ezek az alvással kapcsolatban alakulnak ki. Az ilyen rosszul beidegződő reakciókat változtatja meg a kognitív átstrukturálás, a stresszt növelő gondolatokat nyugalommal váltva fel.
Szintén hatékony segítségnek bizonyult az alváskorlátozás. A módszer korlátozza, hogy mennyi időt tölt valaki ágyban, például ne ott nézzen televíziót. Harmadikként a rossz lefekvési szokások átalakítását találták hasznosnak a szakemberek. Emellett a kognitív terápiák harmadik hulláma nyújtott segítséget, amely által a terápia mintegy mellékhatásaként jönnek elő a pozitív eredmények. Mindezek akkor tűntek a leghatékonyabbnak, ha személyes kapcsolata volt a páciensnek a terápiát végző szakemberrel. Nem tűnt viszont fontosnak az alvás biológiájának megértése, és az alvással kapcsolatos környezeti-életmódbeli tanácsok sem.
Összességében a kognitív viselkedésterápia számos elemét hasznosnak találták a szakemberek, és arra biztatják az alvászavarokat kezelő szakembereket, hogy igyekezzenek kihasználni ezt az egyszerű és gyógyszermentes módszert.
Fotó: Canva