Nem engedhetjük, hogy tovább csökkenjen a biodiverzitás

Nem engedhetjük, hogy tovább csökkenjen a biodiverzitás
Nem engedhetjük, hogy tovább csökkenjen a biodiverzitás

Tavaly az élővilág sokszínűségének csökkenését az emberiséget fenyegető 5 legnagyobb veszély közé sorolták a világ vezető pénzügyi és gazdasági szakértői. Szerintük a biodiverzitás csökkenése és az ökoszisztéma összeomlása már gazdaságunk alapjait veszélyezteti. Az ökológiai összeomlás elkerüléséhez minden talpalatnyi természetet védenünk kell, sőt, amit csak lehet, vissza kell adnunk a természetnek.

A Greenpeace cikke a Világgazdasági Fórum globális kockázatokat elemző tavalyi jelentésére alapozva írja, hogy klímaváltozás hozzájárul a fajok kihalásához, a fajok kihalása pedig még tovább súlyosbítja magát az éghajlatváltozást és annak társadalmi, gazdasági hatásait. Eddigi tevékenységünk során kiirtottuk a vadon élő emlősök 83%-át, és a növényfajok csaknem felét, miközben lényegében elindítottuk a hatodik kihalási hullámot.

Közben az élelmiszerek iránti kereslet is folyamatosan növekszik. Becslések szerint 2050-re a mostanihoz képest további 1 milliárd hektár termőföldre lenne szükség. Ez megegyezik Kanada teljes területével. Ráadásul a nagyüzemi mezőgazdaság a növényvédőszerekkel és a túlzott műtrágya-felhasználással tovább ront a biodiverzitás helyzetén, súlyosan környezetszennyező gyakorlatokat folytatva.

Ezzel párhuzamosan az esőerdők kivágásával egyre kevesebb szén-dioxid kötődik meg ezekben az igen gazdag ökoszisztémákban, miközben a fák párologtató hatásának hiányában a légkör is szárazabbá válik, újabb aszályoknak és erdőtüzeknek megágyazva. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint, ha helyreállítanánk a világ leromlott állapotú erdeinek legalább 46%-át, akkor az erre költött minden egyes dollár akár 30 dollár hasznot is hozhatna, fellendítve a helyi foglalkoztatást és támogatva a biodiverzitás erősödését.

Amit most még kevésbé látunk, illetve tudatosítunk, hogy az élő rendszerek összeomlásával, melyet a klímaváltozás hatásai csak tovább gyorsítanak, magunk alatt vágjuk a fát. Ahogy írják, visszafordíthatatlan károkat okozhatunk és ezek nagyon súlyos gazdasági és társadalmi következményekkel járnak majd. A legsúlyosabb hatások némelyike nem fokozatosan, hanem hirtelen, nagy erővel jelentkezik majd, amikor a változások átlépnek egy kritikus küszöbértéket.

Épp ezért minden lehetőséget meg kell ragadni a biodiverzitás megőrzésére és gazdagítására, miközben fogyasztóként olyan termékeket kell választanunk, olyan életmódot kell folytatnunk és olyan politikai döntéseket kell követelnünk, melyek a fenntarthatóság irányába hatnak.

search icon