Ökörfarkkóró – A puritán külső csodálatos belsőt takar

Ökörfarkkóró – A puritán külső csodálatos belsőt takar
Ökörfarkkóró – A puritán külső csodálatos belsőt takar

Nem sok jót néznénk ki ebből a vaskos levelű, magasba szökő, sárga virágú növényből, amellyel gyakran találkozhatunk az év ezen időszakában. A leginkább haszontalannak tűnő gyomnak azonban igen értékes tulajdonságai vannak.

Az ökörfarkkóró (Verbascum) az ajakosvirágúak rendjébe és a görvélyfűfélék családjába tartozó nemzetség. Európában és Ázsiában őshonos, körülbelül 360 faja közül a legtöbb a Mediterráneumban található.

Nevét az égbe nyúló, a szarvasmarhák farkára emlékeztető formájáról kapta, de népiesen ökörfarkvirág, királygyertya, koldustakaró, jéglevél, Ádám vesszeje, gyapjúfű és indiánrongyfű neveken is emlegetik.

Magasabb lehet, mint egy ember

Kétnyári növény, az első évben nem hoz magot, csupán tőállású, gyapjas szőrű, vaskos leveleket. A második évben magas szárat hajt, kibontja virágait, magot hoz, majd elszárad. Egyenes, el nem ágazó szára akár a 2 méteres magasságot is elérheti. 

Tudtad? Az ökörfarkkóró ápolja a hajat, így a természetes összetevőjű samponok egyik kiváló alapanyaga lehet (főleg szőke, festett hajra).

Gyógyhatása

Gyógyászati célokra a dúsvirágú ökörfarkkóró (Verbascum densiflorum), a molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus), és a szöszös ökörfarkkóró (Verbascum phlomoides) virágait szokás felhasználni. Utóbbival találkozhatunk a leggyakrabban, az egész országban utak mentén, szántókon, parlagokon, legelőkön terem. Júliusban és augusztusban virágzik.

Fotó: Canva

Leggyakrabban légzőszervi problémák esetén szokták alkalmazni: a benne lévő szaponinok oldják a letapadt nyákot, megkönnyítik a felköhögését. Igen hatásos a különböző felső légúti megbetegedések, megfázások, influenzás, asztmás panaszok enyhítésére, tüdőgyulladás kiegészítő kezelésére.

Gyulladáscsökkentő hatását iridoid-tartalmának köszönheti: enyhíti a felfázást, a hólyag- és vesehurutot, illetve -gyulladást, a sárgaság és a májgyulladás tüneteit, valamint a gyomorrontást, gyomorhurutot is.

Külsőleg ülőfürdőben alkalmazva aranyér és különböző reumás panaszok ellen vethető be, a belőle készült borogatás kiváló a fertőző szembetegségek ellen, valamint segíti a bőr felszíni sérüléseinek gyógyulását.

Felhasználási módjai:

Teaként: 2 teáskanálnyi összetört ökörfarkkóró-virágot 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, majd 10 percig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük, és máris fogyasztható a tea.

Ülőfürdő, borogatás: 2 teáskanálnyi összetört ökörfarkkóró-virágot leforrázunk 2dl forrásban lévő vízzel. Állni hagyjuk 10 percig, majd leszűrjük. Öntsük a forrázatot a fürdővízbe, vagy mártsuk bele a borogatáshoz használt kendőt, vattapamacsot!

Figyelem! Várandós és szoptató nők számára tilos a fogyasztása, valamint alacsony vérnyomás esetén se alkalmazzuk! Magjai mérgezők, semmilyen formában ne fogyasszuk el őket!

Így gyűjtsd!

A gyógynövények közül az ökörfarkkóró virágának a legkényesebb a gyűjtése és a szárítása, ugyanis a legkisebb nedvességtől is megfeketedhet, és használhatatlanná válhat. A virágokat derült, száraz, napos időben szedjük, lehetőleg dél körül (délután kettővel bezárólag), hogy a reggeli harmat már ne legyen rajtuk, de még aznap kiszáradhassanak.

search icon