A kertĂ©szkedĂ©s a szabadidĹ‘ eltöltĂ©sĂ©nek hasznos Ă©s egĂ©szsĂ©ges mĂłdja, amikor nagyszerű lehetĹ‘sĂ©gĂĽnk nyĂlik összekapcsolĂłdni a termĂ©szettel. Azonban ez a kapcsolĂłdás – biolĂłgiai ismeretek Ă©s ökolĂłgiai szemlĂ©let hiányában – a kertben lakĂł Ă©lĹ‘lĂ©nyekkel valĂł Ă©rtelmetlen csatározássá fajulhat. Ilyen, amikor ártalmatlan Ă©s akár vĂ©dett bogárfajok lárvái is a tĂşlbuzgĂł kertĂ©szek áldozataivá válnak, mert tĂ©vesen cserebogárpajorkĂ©nt azonosĂtják Ĺ‘ket.
De mi is az a pajor?
Az interneten fellelhetĹ‘ Ărások ĂştvesztĹ‘jĂ©ben sajnos sok megtĂ©vesztĹ‘ informáciĂłval találkozhatunk. Rendszeresen elĹ‘fordul, hogy a pajorokat fĂ©regkĂ©nt azonosĂtják, de olyan cikkek is olvashatĂłk, melyek a lĂłtĂĽcsök lárvájának nyilvánĂtják ezt a kis állatot. TermĂ©szetesen egyik feltĂ©telezĂ©s sem igaz, hiszen bogárlárvárĂłl van szĂł.
A meggörbĂĽlt testű, nagy rágĂłkkal Ă©s három pár lábbal rendelkezĹ‘, csontszĂnű pajorforma egy igen sikeres Ă©s elterjedt evolĂşciĂłs „konstrukció”, hiszen a lárvakorukban Ăgy fejlĹ‘dĹ‘ bogárfajok száma világszerte meghaladja a 35 ezret.
Soraikban olyan prominens képviselőket találunk, mint az ókori Egyiptomban szentként tisztelt szkarabeusz vagy a trópusokon élő, hatalmas góliátbogár.
Hazánkban több mint 100 ilyen faj fordul elő. Köztük a védett pompás virágbogár, az óriás galacsinhajtó, valamint Európa legnagyobb bogara, a nagy szarvasbogár és a szintén impozáns termetű orrszarvúbogár. Ezen fajok mind pajorként élnek lárvakorukban, és néhányukkal a kertünkben is találkozhatunk, könnyen összetévesztve őket a cserebogár lárváival.
Virágláda földje, korhadó faanyag, komposzt – Nem cserebogárnak való élőhely
A pajorok jelentĹ‘s rĂ©sze nyirkos avarrĂ©teg mĂ©lyĂ©n Ă©l, ahol bomlĂł növĂ©nyi anyagokkal táplálkoznak. Egyes fajok elhalt fák törzsĂ©ben, tuskĂłjában vagy odvában fejlĹ‘dnek, vagy a talajban szorgoskodva elpusztult gyökereket fogyasztanak, Ăgy nĂ©lkĂĽlözhetetlen lebontĂł szervezetkĂ©nt segĂtik a termĂ©keny, Ă©lĹ‘ talaj gyarapodását, fennmaradását, az anyagkörforgást a termĂ©szetben.
Ha a kertünk nem térkőből, golfgyepből és tujasorból áll, hanem változatos, ökológiai szempontból értékes terület, akkor ezek a jótékony bogárfajok nálunk is megtelepedhetnek.
Számukra ideális hely lehet pĂ©ldául a komposzthalom, mely nagyban hasonlĂt az erdĹ‘k talaját borĂtĂł vastag avarszĹ‘nyegre. ĂŤgy megjelenhetnek benne – többek között – a virágbogarak, melyek komposztgyártĂł tehetsĂ©ge a gilisztákĂ©val vetekszik. IdĹ‘nkĂ©nt a tápanyagdĂşs virágföldben, akár a balkonládákban is növekedhetnek, de soha nem az Ă©lĹ‘ gyökereket fogyasztják.
Közismert és gyakori az aranyos rózsabogár, de akadnak védett fajok is, például a smaragdzöld virágbogár, mely jellemzően korhadó faanyagban fejlődik.
Az egyĂ©bkĂ©nt korhadĂł, elhalt faanyaggal táplálkozĂł orrszarvĂşbogár is rákĂ©nyszerĂĽlhet a kerti komposztra, mert a számára szĂĽksĂ©ges holtfa, a földben hagyott tuskĂłk, az öreg tölgyesek nagyon megfogyatkoztak napjainkra, ami a bogár megritkulásához vezetett. Nagy szerencse, ha ez a faj Ă©pp a kertĂĽnket választja, a lárvája 4-5 Ă©v alatt bĹ‘ hĂĽvelykujjnyi mĂ©retűre is megnĹ‘. De a mĂ©rete önmagában nem elegendĹ‘ az azonosĂtásához, hiszen a lárva – a 6–10 centimĂ©teres vĂ©gsĹ‘ termete ellenĂ©re – fejlĹ‘dĂ©se kezdetĂ©n Ă©ppen olyan kicsi, mint a cserebogár pajorjai.
Ha szeretnĂ©nk segĂteni az orrszarvĂşbogár fennmaradását, akkor ne távolĂtsuk el a földbĹ‘l az elpusztult, kivágott fák tuskĂłit. De a kertĂĽnk egy eldugott sarkában nĂ©hány talicskányi faforgácsbĂłl vagy ágaprĂtĂ©kbĂłl egy kis dombot is lĂ©tesĂthetĂĽnk számukra, amelynek legalsĂł, talajjal keveredĹ‘ nyirkos rĂ©tegeiben kedvĂĽkre fejlĹ‘dhetnek. (LehetĹ‘leg tölgyet vagy egyĂ©b lombos fafajt használjunk!)
A kertekben a kis szarvasbogár is gyakori vendég lehet. Pajorja szintén korhadó, halott faanyaggal táplálkozik. Így akár a rég korhadásnak indult facölöpök, a bomló ágyásszegélyek is táplálékot jelenthetnek a lárvái számára.
A kertben meghagyott holtfa jĂł hatással lehet az állományukra. Akár egy földre fektetett, Ă©veken át háborĂtatlanul hagyott, comb vastagságĂş ág is tökĂ©letesen megteszi.
A hazánkban Ă©lĹ‘ 6 szarvasbogárfaj legismertebb kĂ©pviselĹ‘je, a nagy szarvasbogár is tiszteletĂ©t teheti a kertĂĽnkben. Kifejezetten a korhadĂł faanyaghoz kötĹ‘dik. Leginkább a tölgyfát kedveli, de jobb hĂján elpusztult gyĂĽmölcsfák tuskĂłjával is beĂ©ri. Számára is fontos, hogy ne legyĂĽnk „tĂşl rendes” kertĂ©szek, Ă©s adjunk teret a termĂ©szetnek a holtfa meghagyásával.
A szarvasbogár esetĂ©ben is igaz, hogy a lárvák Ă©vekig nem nĹ‘nek nagyobbra, mint a cserebogárpajorok, Ăgy a mĂ©retĂĽk alapján ilyenkor könnyen összetĂ©veszthetĹ‘k velĂĽk!
A komposztban, a korhadĂł faanyagban Ă©s az ezek környezetĂ©ben lĂ©vĹ‘ talajban tehát általában a fenti, lebontást vĂ©gzĹ‘ fajok munkálkodnak. PĂ©ldául a vĂ©dett orrszarvĂşbogár vagy az aranyos rĂłzsabogár egyedei. Mindig Ăłvjuk ezeket az állatokat! LehetĹ‘leg ne távolĂtsuk el a korhadĂł fatuskĂłkat a kertĂĽnkbĹ‘l, az Ă©rett komposzt kitermelĂ©sekor pedig helyezzĂĽk vissza a lárvákat, Ă©s hagyjunk meg nekik nĂ©mi Ă©lĹ‘helyet, ahová befĂşrhatják magukat. ĂŤgy megmaradhatnak kis kerti segĂtĹ‘ink.
A májusi cserebogár és rokonai – Ahol a konfliktusok kezdődnek
Ha cserebogárrĂłl esik szĂł, akkor általában a májusi cserebogárra vagy a hozzá nagyon hasonlĂł erdei cserebogárra szoktunk gondolni. De rajtuk kĂvĂĽl mĂ©g több mint tucatnyi rokon fajuk emlĂthetĹ‘. A mindössze 8–10 mm-es homoki kiscserebogártĂłl kezdve a nagy termetű, 30–35 mm-es kallĂł cserebogárig.
A holt növĂ©nyi anyaggal táplálkozĂł szarvas-, orrszarvĂş-, illetve virágbogarakkal szemben a cserebogarak lárvái fĹ‘kĂ©nt Ă©lĹ‘ növĂ©nyi rĂ©szeket fogyasztanak, Ăgy a laza talajban ásva szinte bárhol találkozhatunk egy-egy pĂ©ldányukkal. A velĂĽk valĂł konfliktusunk abbĂłl ered, hogy a pajorok megrághatják a haszonnövĂ©nyeink gyökereit is.
Sajnos mĂ©g napjainkban is jellemzĹ‘, hogy összetett ökolĂłgiai szemlĂ©letű gondolkodás helyett „káros” Ă©s „hasznos” csoportokra osztjuk fel a minket körĂĽlvevĹ‘ Ă©lĹ‘lĂ©nyeket. Azonban fontos tisztában lennĂĽnk azzal, hogy ezek a cĂmkĂ©k szűk látĂłkörűen, kizárĂłlag emberi szempontok alapján meghozott ĂtĂ©letek eredmĂ©nyei. És hosszĂş távon mĂ©g a mi Ă©rdekeinket sem szolgálják.
Az általunk kártevĹ‘nek nyilvánĂtott cserebogárfajok tökĂ©letes összhangban Ă©lnek a termĂ©szeti környezettel, hiszen egy fajgazdag, változatos Ă©lĹ‘helyre nem jelentenek veszĂ©lyt.
A problĂ©ma a mi munkálkodásunkkal kezdĹ‘dik. PĂ©ldául akkor, amikor az elegyes korĂş Ă©s összetĂ©telű öreg erdĹ‘ket letaroljuk, Ă©s monokultĂşrás, fiatal faĂĽltetvĂ©nyekkel pĂłtoljuk Ĺ‘ket. Ilyenkor drasztikusan felborĂtjuk az ökolĂłgiai egyensĂşlyt, csökkentjĂĽk a biolĂłgiai sokfĂ©lesĂ©get, Ă©s Ăgy a korábbi erdĹ‘vel tökĂ©letesen egyĂĽtt Ă©lĹ‘ fajok egy rĂ©szĂ©bĹ‘l „kártevĹ‘ket” kreálunk.
Ăšj keletű Ă©s abszurd pĂ©ldája a termĂ©szettĹ‘l elrugaszkodott szemlĂ©letĂĽnknek, amikor a vĂz- Ă©s energiaigĂ©nyes kerti „golfgyepĂĽnk” alĂłl mĂ©rgekkel prĂłbáljuk kiirtani a talaj termĂ©szetes Ă©lĹ‘világának szereplĹ‘it – köztĂĽk a cserebogarakat –, akik miatt a pázsitunk makulátlan szĂ©psĂ©ge csorbát szenvedhet. A fű zöldje mindenekfelett?
Lehet, hogy néha okoznak némi bosszúságot, de ne feledjük, hogy a cserebogarak mind lárva-, mind kifejlett korban fontos elemei az ökológiai rendszereknek! A hosszú csőrével keresgélő búbosbanka fiókái számára éppúgy kiadós csemege egy-egy zsákmányul ejtett kövér lárva, mint ahogy a denevéreknek is energiadús préda a hangos zúgással repülő májusi cserebogár, melynek jelenléte hozzátartozik a kellemes tavaszi esték hangulatához.
BolygĂłnk gazdag Ă©lĹ‘világának megismerĂ©se, Ăłvása Ă©s megĹ‘rzĂ©se kiemelt tĂ©ma volt a Planet Budapest 2023 FenntarthatĂłsági ExpĂłn. A Your Planet elnevezĂ©sű kiállĂtáson az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘k megtudhatták, hogy mikĂ©nt tehetnek lĂ©pĂ©seket egy fenntarthatĂłbb Ă©let felĂ©, hogy ilyen mĂłdon rĂ©szt vegyenek a termĂ©szet vĂ©delmĂ©ben.