Az Oxfam friss jelentése szerint percenként átlagosan 11 ember veszíti életét az éhség miatt, ezzel pedig halálosabb kórnak számít, mint a COVID-19. A nagy múltú humanitárius szervezet az „Az éhség vírusa szaporodik” című jelentése az egyre bizonytalanabbá váló élelmezési helyzet okaiként a világjárvány mellett a fegyveres konfliktusokat és a globális klímaváltozást is megnevezi.
Összességében 155 millió ember küzd élelmiszerhiánnyal világszerte. Ez a szám 20 millióval magasabb, mint tavaly. Az éhséggel küzdők kétharmada háborús térségben, konfliktuszónákban él. Ehhez képest a világjárvány gazdasági visszaesést hozó hatásai dacára 51 milliárd dollárral nőttek a katonai kiadások világszerte.
Érdekes adalék, hogy az ENSZ szerint ebből a pénzből 6,5-szer lehetne megoldani a válságot és mindenkit megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszerhez juttatni.
A legsúlyosabb éhínséggel Afganisztán, Etiópia, Dél-Szudán, Szíria és Jemen lakóinak kell szembenézniük, de egyre jelentősebb emelkedik az érintettek száma a BRICS országok egy részében is.
Brazíliában például a vírus miatt rengetegen elveszítették állásukat, melynek nyomán a szélsőségesen szegények száma 4,5%-ról 12,8%-ra nőtt, minek nyomán csaknem 20 millió ember küzdött valamilyen fokú éhínséggel.
Hasonló események játszódtak le Indiában, ahol az Oxfam által megkérdezett emberek 70%-a csökkenteni kényszerült az elfogyasztott élelmiszer mennyiségén, a COVID-19 miatti iskolabezárások pedig ideiglenesen 120 millió gyermeket fosztottak meg a napi főétkezéstől.