Rendkívül ritka bogarat észleltek Kunadacs külterületén
Rendkívül ritka bogarat észleltek Kunadacs külterületén

A díszes nyárfacincér egy kifejlett példánya került a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársának szeme elé a napokban Kunadacs külterületén. A meglehetősen adathiányos faj megfigyelése azért is érdekes, mert a rajzása jóval később, júniusban történik.

A 12-20 mm testhosszúságú bogár (latin nevén: Saperda perforata) szárnyfedőin lévő szőrök sárgászöld színezetűek. A szárnyfedők közepén 5-5 fekete foltocska található. Ugyanezen mintázat felfedezhető az előtor elülső és háti részein is. A szárnyfedők oldalszéle erősen lehajló, valamint a korongtól többnyire fekete színű él választja el.

Az egy-két évig fejlődő lárvák a rezgő nyár törzsében élnek és a frissen elpusztult törzsek nedves kérge alatt rágnak. A bábozódás a fatestben történik. A fényre repülő imágók rajzási csúcsa júniusra tehető.

A faj hazánk területén szórványosan fordul elő, ezért is számít különlegesnek ez a korai megfigyelés. A díszes nyárfacincér további előfordulásai ismertek Szibériában, Algériában, Észak- és Közép-Európában, valamint a Kaukázusban.

A díszes nyárfacincér hazánkban védett faj, természetvédelmi értéke 10.000 Ft.

Bolygónk gazdag élővilágának megismerése, óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.

Forrás: Kiskunsági Nemzeti Park
Kiemelt kép: A díszes nyárfacincér lárvája / forrás: Canva

search icon