Elutasították a svájci szavazók az üvegházhatású gázok kibocsátására vonatkozó határértékek további csökkentését, mivel attól tartanak, hogy az már visszafogná a gazdaság fejlődését.
A svájciak népszavazáson vetették el az éghajlat fokozottabb védelmére irányuló felhívást. A svájci Zöld Párt ifjúsági szárnya által életre hívott, úgynevezett Környezetvédelmi Felelősségi Kezdeményezést a választópolgárok mindössze 30 százaléka támogatta a kormány előzetes tájékoztatása szerint – írja az Economx.
Az indítvány többek között azt szorgalmazta, hogy a következő 10 évben a fogyasztás révén kibocsátott üvegházhatású gázokat a 2018-as szint 10 százalékára csökkentsék. A Fiatal Zöldek azzal érveltek, hogy ezekre a lépésekre azért van szükség, hogy a svájciak fogyasztása a bolygó által nyújtható források határain belül maradjon.
Már a népszavazást megelőző közvélemény-kutatások is ilyesmi eredményt sugalltak, mivel a lakosság többsége túl soknak ítélte meg az intézkedés gazdasági költségeit. Egy közvélemény-kutató szerint a polgárok aggódtak a munkahelyük és a jólétük elvesztése miatt, és attól tartottak, hogy a szigorítások versenyhátrányba hozzák a svájci cégeket.
Az országnak egyébként van terve a klímavédelemre, amelynek célja, hogy Svájc 2050-re klímasemleges legyen.
„Svájcban gyakori, hogy a különböző politikai táborok szélsőséges követelésekre indítanak népszavazási kampányokat. Mert még ha el is buknak egy voksoláson, mégis napirendre tesznek egy-egy témát” – mutatott rá egy másik szempontra Stefan Legge, a St. Gallen Egyetem professzora egy interjúban.
Tavaly az Emberi Jogok Bíróságán pert nyertek azok a svájci nők, akik szerint az országuk nem tesz eleget a klímaváltozás ellen, pedig őket a hőhullámok az idősebb koruk miatt kiemelten érintik.
Forrás: Economx.hu / Swissinfo.ch
Kép: Canva