
A Német Űrkutatási Központ egy 2018-as kutatásában megvizsgálta, hogyan függ össze egymással a németországi repülőrovar-populációk csökkenése és a szélturbinák működése.
A tanulmány által használt modellek alapján a német szélturbinák évente mintegy 1200 tonna rovar pusztulását okozzák, és ezzel csökkentik a biológiai sokféleséget, illetve a mezőgazdaságnak is kárt okoznak – olvasható az Energiastratégia Intézet elemzésében.
A publikáció kiemeli, hogy 2018-ban a Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, vagyis a Német Űrkutatási Központ „Interference of Flying Insects and Wind Parks” („A vándorló rovarok és szélparkok interferenciája”) című kutatásában kimutatta, hogy a szélerőműparkok jelentősen hozzájárulnak a rovarok pusztulásához. Ezzel közvetett módon csökkentik a populációik fennmaradásának esélyét, az ökoszisztéma stabilitását, valamint a mezőgazdaság termelékenységét is.
A rovarok ugyanis gyakran repülnek a szélturbinák működésének magasságában (20–220 méter), hiszen helyváltoztatásuk során ugyanazokat az erős légáramlatokat használják, mint a szélerőművek.
A kutatás becslései szerint a németországi szélerőműparkokon évente közel 24 000 tonna rovar halad át, és ennek kb. 5 százaléka sérül meg, amikor a szélturbinák lapátjainak ütközik. Egy szélerőmű nagyjából 40 millió repülő rovart pusztít el évente, a 2018-ban Németországban működő összes szélerőmű pedig megközelítőleg 1,2 trillióval csökkentette a számukat.
A 1200 tonnás veszteség akkora mértékű, hogy az már az ökoszisztéma – így például a beporzás és a táplálékláncok – működésére is hatással lehet. A rovarok ráadásul a beporzáson túl a talajminőség megőrzésében is kulcsszerepet játszanak, pusztulásuk tehát ilyen módon is kihat a mezőgazdaság működésére.
A pusztulás mértékét befolyásoló főbb aspektusok, és az élővilág, köztük a denevérek pusztulását okozó további tényezők az Energiastratégia Intézet publikációjában olvashatók.
Fotó: Canva