Takarítás mikroműanyagok nélkül – Hogyan kerülhetjük el őket?

Takarítás mikroműanyagok nélkül – Hogyan kerülhetjük el őket?
Takarítás mikroműanyagok nélkül – Hogyan kerülhetjük el őket?

Bizonyára sokunk tisztában van a tisztítószerekben rejlő veszélyekkel, amelyekről korábbi cikkünkben is részletesen értekeztünk. Azonban nemcsak a takarításhoz használt vegyszerek, hanem a velük együtt alkalmazott eszközök is nagyban károsíthatják egészségünket. Egy friss kutatás szerint egy-egy takarításkor akár mikroműanyag szálak millióit is szétszórhatjuk lakásunkban.

Miből állnak a háztartási tisztítószereink?

Legtöbbünk konyhájában valószínűleg megtalálhatók a különböző szivacsok, törlőkendők és felmosók, amelyek mind-mind különféle műanyag szálakból állnak. A törlőkendők legtöbbször viszkóz és poliészter különböző arányú keverékei hasonlóan rengeteg tömeggyártott ruhaneműhöz, amelyek környezet- és egészségkárosító hatásairól korábbi cikkünkben részletesen írtunk:

A felmosókat többféle kiadásban találhatjuk meg a boltok polcain, készíthetik őket természetes (cellulóz) vagy mesterséges (poliuretán) összetevőkből is.

Felmosóink is tele vannak műanyaggal.
Kép: pexels

A többek között mosogatáskor használatos szivacsok pedig leggyakrabban poliuretánhabból vannak poliamid, illetve poliészter dörzsréteggel kiegészítve. Az úgynevezett „csodaszivacsokat” pedig – amelyekkel például egy összefirkált falat is tisztára lehet törölni – melaminhabból készítik, amelynek fő polimerje a polimelamin-formaldehid. A fent említett polimerek rendkívül nehezen bomlanak le, így mindenképp kerülni kell környezetbe való kijuttatásukat.

Miért jelentenek ezek akkora problémát?

A legtöbb műanyagból lévő háztartási eszközhöz hasonlóan a tisztításhoz használt anyagok is azért okozhatnak gondot, mert a tisztítás, takarítás műveletei során elöregednek (ritka esetekben degradálódhatnak is), az újbóli használat során pedig egyre több műanyagdarab válik le róluk, amelyeket aztán könnyedén széthordhatunk lakásunkban. Ezek a környezetbe kikerülve pedig csak tovább növelhetik a már így is hatalmassá duzzadó műanyaghulladék-tömeget.

A poliamid mosogatószivacsokkal is érdemes vigyázni.
Kép: canva

Egy kínai kutatócsoport ennek kapcsán kezdte el kutatni az egyes takarítószivacsok által termelt hulladék mennyiségét. A tudósok többféle márka szivacsait is kipróbálták, miközben azt vizsgálták, hogy többszöri dörzsölés hatására milyen mértékben szóródnak szét a műanyagrészecskék az adott felületen. Eredményként arra a megállapításra jutottak, hogy a tömörebb, masszívabb szivacsok sokkal lassabban mennek tönkre, ezáltal pedig kevesebb műanyagrészecske kerül ki a környezetbe. Továbbá arra is rájöttek, hogy bizonyos szivacsok többszöri használatakor nagyjából 6,5 millió műanyagszál szóródhat szanaszét a háztartásunkban [1]. Összehasonlításképp, egy liter palackozott (legtöbbször PET-palackos) vízben közel 240 000 műanyagdarabka található, ami szintén hatalmas kockázatot jelent egészségünkre és környezetünkre nézve. A szivacsból kikerült részecskék azonban pont úgy bejuthatnak szervezetünkbe, mint a műanyagdarabkák a PET-palackos vízből. Sőt, akár belélegzés útján is, de még az étkezések alkalmával is akár egy frissen elmosott tányérról.

Rengeteg műanyag, amellyel tele az otthonunk.
Kép: canva

Milyen alternatívákat érdemes megfontolni?

A fentiek alapján mindenképp érdemes új tisztítóeszközök után nézni. Ehhez a következőkben próbálunk segítséget nyújtani:

  • A törlőkendők és törlőrongyok világában számos, akár újrahasznosított pamutból készült megoldással találkozhatunk, amelyekkel hasonlóan tisztán tudjuk tartani lakásunkat, mégsem terheljük környezetünket műanyag hulladékkal. Ezenfelül akár egy-egy megunt, elhasználódott ruhadarabunkból is készíthetünk törlőkendőket, amihez segítséget nyújthat korábbi írásunk is:
  • A sokszor műanyagok felhasználásával készülő felmosórongyok alternatívájaként mi magunk is készíthetünk egyet, például elhasználódott törölközőkből.
  • A szivacsok tekintetében pedig számtalan cellulózalapú megoldással találkozhatunk az interneten, amelyek hasonló hatékonysággal képesek eltávolítani a szennyeződéseket, mégsem károsítják olyan mértékben a környezetet, mint műanyagalapú társaik.
Vannak alternatívák, érdemes tájékozódni!
Kép: canva

Összegzés

Sokszor bele sem gondolunk abba, hogy mindennapi életünkben milyen mértékben vannak jelen az egyes műanyagok. Ha csak néhány alapvető teendőnkre gondolunk, akkor rögtön a fogmosás kapcsán elgondolkodhatunk (a fogmosáshoz használatos műanyag fogkefe lecseréléséhez érdemes elolvasni korábbi cikkünket). A teljes kényelmet biztosító tárgyaink zöme is műanyag, vagy sok műanyagot tartalmaz: például a nagy hőségben fogyóeszköznek számító ventilátorok nagy részét is sok műanyag alkatrész alkotja, amelyek a többi eszközhöz hasonlóan a szeméttelepen végzik. Érdemes tehát odafigyelni, hogy ott, ahol lehet, csökkentsük ezek mennyiségét. Ezzel saját egészségünk megőrzésén túl bolygónknak is nagy szívességet tehetünk.

Kiemelt kép: canva

Forrás:

[1]      Y. Su et al., “Mechanochemical Formation of Poly(melamine-formaldehyde) Microplastic Fibers During Abrasion of Cleaning Sponges,” Environ Sci Technol, vol. 58, no. 24, pp. 10764–10775, Jun. 2024, doi: 10.1021/acs.est.4c00846.

search icon