Az Egyesült Államokban a kereskedelmi forgalomban kapható tetováló és tartós sminkfestékek mintegy 35%-ában találtak káros baktériumokat. Annak érdekében, hogy a megbetegedések számát csökkentsék, és az emberek általános egészségi állapota javuljon, fontosak a fokozott biztonsági intézkedések és a folyamatos ellenőrzések, így redukálhatók az egészségügyi kockázatok.
A tetoválás eredete
A tetoválás ősi szokás, amelyet az ember az idők kezdete óta alkalmaz arra, hogy valamilyen testére varrt mintával mutassa hitét, hovatartozását. A szó eredete Polinéziából származik, a tatau szóból ered a jelenlegi kifejezés. Az angol tattoo szó a tahiti tatu szóból származik, amelynek jelentése: nyomot hagyni.
Az egyik első tetoválást az 5300 éve élt Ötzi nevű ősembermúmia testén találták. Az ókori Egyiptomban is hódított a tetoválás. Thébában egy női múmia testén egyértelműen tetoválásnyomokat fedeztek fel. A nő körülbelül 4000 évvel ezelőtt, XIII. Ramszesz fáraó uralkodásának idején élt. Az ókori görögök is alkalmazták a testfestést, főként a vagyonosabb rétegre volt jellemző a bőr ily módon való díszítése, míg az ókori Rómában a bűnözők és a rabszolgák megjelölésére alkalmaztak tetovált jelzést.
1891-ben Samuel O’Riley szabadalmaztatta az első tetoválógépet. Mindaddig kézzel rajzolták a mintát, amely lehetett az extravagancia és a divat jele, vagy éppen a büntetésé. Például 1871-ben az angol hadseregben a katonaszökevényeket D betűvel jelölték meg.
A 19. és a 20. század fordulóján a tetoválás illegálisnak számított, így már nem volt olyan „menő” vagy különleges, inkább negatívvá vált a besorolása. A tetováló művészek a városok szegényebb negyedeiben keresték a kenyerüket, míg a nagyon sok tetkót viselőket cirkuszban mutogatták. A 20. században kezdte meg hódítását a sminktetoválás (szemhéj, szemöldök, száj, arcpír).
Manapság a tetoválás ismét nagyon elterjedt és divatos, a kisebb mintáktól a teljes testet – esetleg arcot is – borítókig.
Baktériumok felfedezése
Amerikai kutatók anaerob és aerob baktériumokat is felfedeztek a kereskedelmi forgalomban kapható tetováló és tartós sminkfestékekben. Ezeket az eredményeket az American Society for Microbiology folyóiratban, az Applied and Environmental Microbiology-ban publikálták. A tanulmány bemutatja, hogy a tetoválótinták egy jelentős része emberi fertőzéseket okozhat. Ez az első olyan vizsgálat, amely a kereskedelmi forgalomban kapható tetoválótintákban található anaerob baktériumok jelenlétét vizsgálja.
Az eredmények alapján a bontatlan és lezárt tetoválótinták az aerob baktériumok mellett anaerob baktériumokat is tartalmazhatnak. Utóbbiak köztudottan az alacsony oxigénszintű környezetben, például a bőr hámrétegében élősködnek – mondta a tanulmány szerzője, Seong-Jae (Peter) Kim mikrobiológus. – Ez arra utal, hogy a szennyezett tetoválótinták mindkét baktériumtípust tartalmazhatják.
Az eredmények magukért beszélnek. A kutatók számára világossá vált annak jelentősége, hogy ezeket a termékeket mind az aerob, mind az anaerob baktériumok, köztük az esetlegesen patogén mikroorganizmusok tekintetében ellenőrizni kell.
Kutatási módszertan
Az új tanulmány fő célja az volt, hogy felmérje mind az aerob, mind az anaerob mikrobiális szennyeződések elterjedtségét az amerikai piacon kapható tetoválófestékekben. Az aerob baktériumok kimutatásához a kutatók 1–2 gramm tetoválótinta-oldatot kevertek össze megfelelő táptalajjal (amelyen olyan anyagok találhatók, amelyek táplálékként szolgálnak a baktériumok növekedéséhez, például valamilyen szénhidrátok), majd inkubátorban inkubálták. Az anaerob baktériumok kimutatásához a tintaoldatot ismét összekeverték a megfelelő táptalajjal, és egy anaerob kamrában helyezték el, egy kifejezetten anaerobok tenyésztésére tervezett eszközben. Ezt a kamrát oxigénmentesen tartják egy olyan gázkeverékkel, amely nitrogént, szén-dioxidot és hidrogént tartalmaz. Ezzel az eleggyel folyamatosan átöblítik az inkubátort. A kutatók ezt az eljárást 14 különböző gyártó összesen 75 tetoválótintájával végezték el.
A tudósok megállapították, hogy az Egyesült Államokban értékesített tetováló- vagy tartós sminkfestékek mintegy 35%-a baktériummal szennyezett. Mindkét baktériumtípust, az oxigént igénylőt (aerob) és az oxigént nem igénylőt (anaerob) is tartalmazhatják.
Egészségügyi kockázatok
Tagadhatatlan, hogy az elmúlt években a tetoválás növekvő népszerűségre tett szert. Azonban ez az irányzat egybeesett a tetoválással kapcsolatos komplikációk vagy mellékhatások növekedésével is.
A szövődményeknek csak egy része a mikrobiális megfertőződés, de ide tartoznak még az immunológiai szövődmények, mint például a gyulladásos reakciók és az allergiás túlérzékenység, valamint a toxikus reakciók is.
A kutatók célja, hogy vizsgálataikra támaszkodva nyomatékosítsák a szóban forgó termékek folyamatos ellenőrzésének a fontosságát, annak érdekében, hogy a tetoválótinták mikrobiális biztonságát biztosítsák.
Jövőbeli tervek
Kim és kollégái két kulcsfontosságú irányba fogják továbbvinni a kutatásukat. Hatékonyabb mikrobiális kimutatási módszereket szeretnének kifejleszteni, így a folyamat gyorsabbá, pontosabbá és kevésbé munkaigényessé válik.
Emellett szisztematikus kutatásokat fognak végezni a tetováló és tartós sminkfestékekben lévő mikrobiális szennyeződések mélyebb megismerése érdekében. Ez magában foglalja a mikrobiális szennyeződések előfordulásának, együttes előfordulásának és sokféleségének tanulmányozását, ami elengedhetetlen az ilyen termékek szennyeződésének megelőzéséhez.
Kiemelt kép: canva