Tonnaszám nyelik a bálnák a mikroműanyagot
Tonnaszám nyelik a bálnák a mikroműanyagot

A szilák segítségével táplálkozó bálnák napi több millió mikroműanyag-szemcsét nyelnek le, ezzel a bolygó legnagyobb műanyaghulladék-fogyasztói, állapítja meg egy új tanulmány.

A kék bálnákra vonatkozóan úgy becsülik, napi 10 millió darabot nyelhetnek le. Ez azt jelenti, hogy a három-négy hónapos táplálkozási szezon során elfogyasztott műanyag súlya 230 kg és 4 tonna közé eshet egyedenként. A kutatók figyelmeztetései szerint az erősen szennyezett területeken, vagy ha a műanyagszennyezés a jövőben tovább növekszik, a bálnák akár napi 150 millió darabot is elfogyaszthatnak a mikrorészecskékből.

A Nature Communications folyóiratban közzétett kutatás azt is megállapította, hogy a bálnák által elfogyasztott mikroműanyag szinte egésze a bálnák étrendjének fő összetevőjét jelentő krillekben és halakban volt, nem pedig a vízben. Ezt azzal magyarázzák, hogy a mikroműanyagok mérete nagyjából megegyezik a zsákmányállatok táplálékának méretével.

Ahogy azt a kutatás vezetője, Dr. Shirel Kahane-Rapport, a Kaliforniai Állami Egyetem munkatársa mondta, még „nem ismerjük a pontos egészségügyi hatásokat.” Az persze valószínűsíthető, hogy a mikroműanyagok és az általuk szállított mérgező vegyi anyagok károsíthatják a bálnák egészségét. Korábban több kutatás is talált műanyagból származó szennyeződéseket a bálnák zsírjában.

A kutatás az Egyesült Államokban, Kalifornia állam partjainál folyt. Kahane-Rapport szerint viszont a világon sokkal több szennyezett tengeri térség van, mint Kalifornia partjai. Ilyen például az Északi-tenger, a Földközi-tenger és vagy épp a Délkelet-Ázsiát övező vizek. „Az ezeken a területeken táplálkozó bálnák minden bizonnyal nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint az USA nyugati partjainál” – teszi hozzá Dr. Matthew Savoca, a Stanford Egyetem munkatársa.

Fontos azt is megjegyezni, hogy a szennyezés nem korlátozódik a bálnákra. Olyan, az ember által fogyasztott fajok, mint a tőkehal, a lazac vagy mások, hasonló étrenden vannak mint a bálnák, így az ő szervezetükben ugyanúgy jelen vannak a mikroműanyagok. (The Guardian)

search icon