Még a legjegesebb szívet is megolvasztja a tavaszi hagymások virágzása. A virághagymák ültetése pedig őszi feladat, ha tavaszra virágtengerre vágysz. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!
Kevés szebb látvány van a tavaszi kertben, mint a hagymások virágzása. Azontúl, hogy szépek, már tavasszal a kertedbe vonzhatják a rovarokat. Érdemes tehát a langyosabb őszi napokat kertészkedéssel tölteni: egy kis kreativitással gyönyörű virágágyásokat hozhatsz létre. Persze, mint a legtöbb kerti tevékenység esetében, itt is oda kell figyelned néhány szempontra.
Miért ősszel ültess?
A kora tavasszal virágzó hagymásokat, mint a nárcisz, a krókusz, a jácint vagy a tulipán, az első fagyok beállta előtt el kell ültetni. Ehhez szeptemberben és októberben pont időben vagy, de a fagyosszentek után már nem érdemes ezeket a hagymásokat beültetni. A legnépszerűbb tavaszi virágok pompázásához ugyanis fagyhatás szükséges. Így ezeket érdemes október végéig a földbe helyezni.
Ha lemaradnál, akkor sem kell aggódni, ugyanis vannak kifejezetten tavasszal ültetendő virágok, mint a liliom, a nőszirom, a szerelemvirág vagy a koronaliliom.
Cserépbe pedig egész évben ültethetsz virághagymát, a kulcs itt is a hideghatás. Ez lehet a pince hűvöse is, a lényeg, hogy ne fagyjanak el a hagymák. Kihajtásukig (ami nagyjából 6–8 hét) a hidegben kell tárolni a növényeket.
Hűtőszekrényben is tárolhatod a hagymákat ültetésig: nedves faforgács kíséretében helyezd őket egy zacskóba 6 hétre! Fontos, hogy minden héten ellenőrizd az állapotukat.
A virághagymák ültetése tehát általában ősszel történik, de akár karácsonyra is hajtathatsz cserépben ezekből a színpompás virágokból.
Hogyan válaszd ki a megfelelő hagymást?
Az elsődleges szempont természetesen az, hogy milyen virágot szeretnél látni a kertedben. Alapvetően két megközelítés ismert: a hagymás, tavaszi virágözön, amikor csak hagymásokat rendezünk az ágyásba; illetve a hagymások évelőkkel való párosítása.
De létezik egy harmadik megoldás is, ha csak a hagymásokra szeretnél fókuszálni, és minden évszakban gyönyörködni a virágokban. Ha a tulipán, a jácint, a nárcisz hármasán túl vizsgálódsz, meglátod, milyen sokféle, különböző időszakokban virágzó hagymással találkozhatsz.
Elsősorban tehát érdemes eldönteni, milyen ágyást szeretnél. Egy jól megálmodott ültetési tervvel ugyanis biztos a siker. Lássuk, hogyan érdemes párosítani a hagymásokat!
Hogyan párosítsd a növényeid?
Csupa tavaszi hagymás esetén ajánlatos úgy tervezni az ágyást, hogy különböző méretű és színű növényeket kombinálj.
Az apróbb virágokat, mint a krókusz, a csillaghagyma vagy a hófény, az ágyás elejére, vagy annak jól látható részére célszerű ültetni. Őket elsősorban csoportokban ültesd a megfelelő hatás érdekében!
A magasabb növésű virágokat bátran párosítsd évelőkkel! A nagyobb kiterjedésű, kötött évelők mellett remekül mutat a tulipán, a nárcisz vagy a pünkösdi rózsa.
A hagymás virágágyat pedig a fokozatosság elve alapján is létrehozhatod. Vannak ugyanis tavasszal, nyáron és ősszel virágzó hagymások is. Így az év minden részében élvezheted a sokszínűséget.
A liliomok, a díszhagymák például nyáron virágzanak, az őszi kikerics, a begónia vagy a dália pedig ősszel.
Tervezéskor érdemes a magasra növőket a háttérben elhelyezni, míg a korábban virágzó, alacsonyabb növényeket az ágyás elején vagy kis szigeteket alkotva beültetni.
Hová és hogyan érdemes ültetni?
A hagymások nagy részének jó vízelvezetésű talajra és napfényre van szüksége a virágzáshoz. A túl nedves közeg nem ideális a számukra, ugyanis berothadhatnak. Ha túl agyagos a talaj, nem árt lazítani kicsit. Így tehát az ágyás tervezésekor ezeket a szempontokat figyelembe kell venned.
Lássuk az ültetés menetét!
- Találd meg a virághagymáid számára az ideális helyet!
- A hagyma méretéhez képest az ültetőgödörnek háromszor akkorának kell lennie!
- Csúcsukkal felfelé helyezd a gödörbe a hagymákat!
- Ne sorban, hanem csoportokban ültesd el a virágokat a szebb látvány érdekében!
- Töltsd fel a gödröt földdel, majd öntözd be a virághagymáid!
Mire figyelj dugványozáskor?
Habár a virághagymák ültetése nem igényel különösebb szakértelmet, adunk néhány jó tanácsot, melyeket hasznos követned:
- Vásárlás után érdemes mielőbb földbe helyezni a virághagymákat, vagy a fent leírt módon tárolni őket.
- Banális gondolatnak tűnhet, de ültetéskor mindig alaposan vizsgáld meg a hagyma gyökérrészét és a tetejét!
- A megfelelő mélység általában a hagyma magasságának 2–3-szorosa.
- A legszebb látványt a kis csoportok variálható formavilága adhatja. Bátran ültesd körbe vagy szabálytalan alakzatba a virághagymákat!
- A virághagymák ültetése után jöhet a takarás: a földet megszórhatod falombbal, hogy a nagy hidegektől is védd virágaid.
- Inkább kerüld a trágyázást, ugyanis a hagymák kiéghetnek.
Meddig maradhatnak a földben a hagymák?
A virághagymák felszedése bevett módszer, a kertészek is általában ezt ajánlják. A virágzást követő elszáradás után a növényt meg kell tisztítani az elszáradt részektől, majd sötét, hűvös helyen szeptemberig pihentetni.
Kiemelt kép: canva