12 pontos augusztusi feladatlista hobbikertészek számára
12 pontos augusztusi feladatlista hobbikertészek számára

Eljött az augusztus, a sosem látott kerti bőség hónapja, az év gyümölcs- és növénytermő időszakának talán a leggazdagabbika. Ilyenkor aztán akad tennivaló a kertben garmadával. Ha haszonkertünk van, nagyon sok dolgunk lesz, de ha csak a balkonon, teraszon tartunk néhány növényt, ezeket a fontos tennivalókat ebben az esetben sem kerülhetjük el.

1. Öntözzük, amit szükséges!

Azokat a növényeket, amelyek igénylik, gondosan öntözzük meg, pláne ebben a csapadékszegény időszakban! Cserepes növényeink alá helyezzünk tányért vagy tálcát, ezáltal is takarékoskodva a vízzel. Fontos, hogy csak azokat a virágokat öntözzük, amelyek kezdenek ellankadni. A víz áztatni fogja a gyökérzónát is, mivel a száraz időjárás hatására a gyökerek közelebb kerülnek a felszínhez, és ez még sebezhetőbbé teszi a növényeket.

Meleg időben öntözéssel meg lehet akadályozni a spenót és a petrezselyem korai felmagzását, és a futóbabnak is jól jön egy kis víz, ha elesettnek néz ki. A paradicsom is gyakori öntözést igényel, ha nem szenved csúcsrothadástól.

Nem szabad túlzásba vinni az öntözést, mert meleg időben a levelek sokszor csak petyhüdtek lesznek, és lekonyulnak. Teljesen fölösleges a fű öntözésére vizet pazarolni. Ne aggódj amiatt, hogy a gyep kisárgul, egy jó felhőszakadás után gyorsan visszanyeri színét.

2. Gyomláljunk, kapáljunk!

Bár a csapadéknak igencsak híján vagyunk, a gyomok ilyenkor is növögetnek, ezért fontos feladat a gazolás. De arra figyeljünk, hogy nem minden növény gaz, akkor sem, ha éppen annak tűnik. Érdemes például a széles levelű útifűből néhányat betakarítani és szirupot főzni belőlük.

A kapálás a talaj csapadékelvezetésében is sokat segít, egyik fontos célja ugyanis a talaj nedvességének megőrzése, illetve alkalmassá tesszük vele a talajt a nedvesség befogadására.

3. Távolítsuk el az elhalt virágokat!

Az évelő növények, köztük a rózsák, illetve a bokrok esetében az elhalt, elhervadt virágokat elővigyázatosan el kell távolítani. Ettől a növényeink nemcsak ápoltabbnak fognak tűnni, de ezzel serkentjük az újabb virágzást, illetve a magzást.

Az elhervadt rózsát a szár egy részével együtt vágd le éles metszőollóval! Ha csak egyszerűen letöröd, ettől a növény érzékennyé válik a fertőzésekre.

Túl késő már ilyenkor permetezni a rózsákat. A fertőzött részeket vágd le és égesd el, véletlenül se kerüljenek a talajba vagy a komposztálóba, hiszen tovább terjesztik a fertőzést.

4. Ne felejtkezzünk el a metszésről, ritkításról!

Naponta szánjunk pár percet arra, hogy eltávolítsuk az elszáradt virágokat, visszametsszük a száradásnak indult leveleket, így arra ösztönözzük virágainkat, hogy többet virágozzanak, és ne a magzással legyenek elfoglalva. A ritkítás is serkenti a növényeket, s nagyobb terméshozamra ösztönzi őket. A dália, a bab és a cukkini, ha folyamatosan ritkítjuk, gyorsabban nő, nagyobb termést hoz.

Nyessük meg a levendulát és a rozmaringot, miután elvirágzott, de figyeljünk arra, hogy ne túl távol a fás résztől, a lila akácot pedig leheletfinoman a leágazástól 20 centire. Tápláljuk a lila akác földjét bőségesen, ha nem voltunk elégedettek az idei virágzással!

A csonthéjas gyümölcsök (a cseresznye, a meggy, a korai szilva és a kajszi) esetében a betakarítás után, augusztus elejéig lehet elvégezni a zöldmetszést. Ennek köszönhetően a periferiális részek ritkításával több fényt kap a fa belseje, amitől javul a termőrészek egészsége is. Az őszibarack esetében a tervezett szüret előtt 3 héttel szabadítsuk ki a fejlődő gyümölcsöket az árnyékból a gyümölcs jobb színeződése érdekében!

5. Gondoskodjunk a sövényről!

A díszfák, bokrok, sövények nyári metszését, újraformálását szinte egész nyáron folyamatosan végezhetjük. Ha nincs aszály és kánikula (mint például mostanság), akkor épp időben vagyunk a tűlevelű és az örökzöld sövények metszéséhez. Ilyenkor a növények tetején és két oldalán fejlődött hajtásokat kurtítsuk meg, alakítsuk őket a kívánt formára!

6. Takarítsuk be a szénát! Igen, otthon is!

Tökéletes ez az időszak a szénakaszáláshoz, és amíg az időjárás megengedi, vágjuk le a füvet a kertben vagy a réten, ha van ilyenünk! Fontos ezt megtenni, mielőtt az új fű növekedni kezd, mert így nem kell dupla munkát végezni. Hagyományos kaszával vagy akár damilos fűnyíróval is lenyírhatjuk a gyepet. A szénát jól gereblyézzük el azért, hogy kisebb legyen a terület termékenysége! A magvak mostanra kihulltak, és kevesebb mint egy hónap áll a rendelkezésünkre, ha tavasszal sűrűbb pázsitot szeretnénk, vagy nagyobb területet akarunk bevetni fűmaggal.

7. Gyűjtsünk magokat!

Gyűjtsük össze az évelő kerti- és szobanövények, a sziklakerti növények, a fák és a bokrok magjait! Hiszen mi lehetne nagyobb élmény, mint olyan növényekben gyönyörködni, melyeket mi magunk termesztettünk magról? De ébernek kell lennünk, hiszen a magok egy szempillantás alatt kipattannak a magházból. Tehát vágjuk le a magházukkal együtt még akkor, amikor már majdnem érettek, vagyis amikor éppen elkezdenek barnulni. Helyezzük őket egy papírzacskóba, címkézzük fel őket, majd helyezzük hűvös, száraz helyre, hogy elálljanak, míg elővesszük őket az ültetéshez.

8. Tápoldatozzuk a cserepes virágainkat a balkonon, a teraszon!

Ha kéthetente tápoldattal látjuk el a cserepes virágokat, pompásan fognak virágozni nyár végén. Az évelők és a zsenge egynyáriak, amelyek folyamatosan virágzanak, igénylik is ezt a fajta gondozást. Vásárolhatunk speciális tápoldatokat az egyes növényekhez, a virágzó egynyáriakhoz, de az általános tápoldat is hatásos.

9. Takarítsuk be a termést!

Ez a bőség igazi hónapja. Lassan minden kertben érik már a paradicsom és a paprika, a gyökérzöldségekből is szüretelhetünk, lehet szedni a padlizsánt és a tököt, a cukkini is bőséggel hozza még termését, a gyümölcsökről nem is beszélve. A gyümölcsöt termő növényeinket folyamatosan tartsuk szemmel, és szedjük le róluk azt a termést, amely már megérett.

Csak győzzük betakarítani! Ez a bőség hónapja, élvezzük ki! Akkor szedjük le a zöldségeket, amikor még zsengék! Idővel az ízük és az állaguk is változik, és egyes zöldségek, mint például a cukkini, úgy reagálnak a betakarításra, hogy intenzívebbé válik a virágzásuk, és bőséges lesz a termés még ősszel is.

Takarítsunk be mindent, ne pazaroljunk! Amit nem tudunk felhasználni, azt fagyasszuk le, vagy cseréljük el másokkal, ajándékozzuk el! A vöröshagymát, a mogyoróhagymát, a fokhagymát akkor szedjük le, amikor a száruk vége „összeesett”, elkezdett barnulni, papírszerűvé vált. Addig szárítsuk őket, amíg a felső héjuk zsírpapírszerűvé válik! Apropó, ne felejtsük el, hogy a bokrok és a fák alá hullott gyümölcsöket mindig gyűjtsük össze! Ha lekvárnak nem is, pálinkának még jók lehetnek…

10. Vessünk zöldfűszereket, hogy legyen télire!

Vessünk petrezselymet, hogy legyen mit elraktározni télire! Gyűjtsük össze és fagyasszuk le vagy szárítsuk meg a zöldfűszereket, a metélőhagymát és a mentát! Ültessünk cserépbe is a fűszernövényeinkből! Használjunk többfunkciós komposztot erre a célra! Vágjunk le egy ágat a növényből, tegyük földbe, öntözzük bőségesen, és várjuk, hogy kihajtson a téli palántánk!

11. Gondolkodjunk előre: rendeljük meg most a magokat jövőre!

Amint a vetőmag-katalógus megérkezik, vagy mi magunk keresgélünk a kertészetekben vagy akár online is, érdemes kiválasztanunk és meg is rendelnünk kedvenc növényeink magvait a nagykereskedésektől, mert elképzelhető, hogy ha nem lépünk időben, a legkeresettebb növényfajtákat eladják. Ha időben rendelünk, több az esélye annak, hogy amit kérünk, azt be is tudják szerezni. Ősszel akár vethetünk is, ha például hagymás virágokat tervezünk jövőre a kertünkbe. Ahogy közeledik az ültetés és vetés ideje, annál kisebb lesz a választék.

12. Komposztáljunk rendszeresen!

A komposztálással csökkenthetjük a háztartási és a kerti hulladék mennyiségét, ráadásul szerves trágyát készíthetünk, amellyel a kiskertünket is táplálhatjuk. Az így keletkező humuszanyagok jelentősen javítják a talaj szerkezetét, a segítségükkel akár végleg elhagyhatók a szintetikus tápoldatok és a műtrágya. A komposztálásnak azonban van néhány fontos szabálya, amit tudni kell, ha nem akarunk vele több kárt okozni, mint hasznot.

Nem kerülhet a komposztba a dió- és a vadgesztenyefák lombja, mert a bennük levő juglon nevű vegyületnek a növények növekedését gátló hatása van. Nem szabad a komposztba rakni a felmagzott gyomnövényeket, mert a magvak elfekszenek és a talajba jutva gyomosítanak. Tilos a komposztba keverni gombás betegségekkel vagy vírussal fertőzött növényi részeket is.

(forrás: hellovidek.hu)

search icon