A Copernicus Klímaváltozási Szolgálat adatai szerint, egymás után ez a nyolcadik hónap, amely a legmelegebbnek bizonyult a korábbi évek azonos hónapjaihoz képest.
Az idei volt a legmelegebb január a mérések kezdete óta – az ENSZ szakosított intézménye, a Copernicus Klímaváltozási Szolgálat jelentése szerint. A hőmérséklet a világon átlagosan 13,14 °C volt, ami 0,7 fokkal haladja meg az 1991 és 2020 között mért januári átlaghőmérsékletet, illetve 0,12 fokkal magasabb, mint az eddigi legmagasabb átlaghőmérséklet januárban, amelyet 2020-ban mértek.
Európán kívül a hőmérséklet jóval az átlag felett volt Kanada keleti, valamint Afrika északnyugati részén, a Közel-Keleten és Közép-Ázsiában, viszont Kanada nyugati részén, az Egyesült Államok középső részén és Kelet-Szibéria nagy részén az átlag alatt maradt.
Zsinórban ez a nyolcadik hónap, amely a legmelegebbnek bizonyult a korábbi évek azonos hónapjaihoz képest. A mostani január 1,66°C-kal volt melegebb, mint az iparosodás előtti referenciaidőszak, az 1850 és 1900 közötti időszak januári becsült átlagértéke.
A globális átlaghőmérséklet az elmúlt tizenkét hónapban is a legmagasabb volt: 0,64°C-kal haladta meg az 1991 és 2020 közötti hasonló időszak átlagát, illetve 1,52°C-kal az 1850 és 1900 közötti éves átlagot.
A Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is számos előadás és kerekasztal-beszélgetés hangzott el a szélsőséges és változékony időjárással kapcsolatban, valamint a globális felmelegedés miatt bekövetkező természeti katasztrófák is több szakmai fórumon napirendre kerültek.
(Euronews)
Fotó: Canva