Alakulásának 50. évfordulójára egyedülálló térhatású filmet készített a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Kékvércse-védelmi Munkacsoportja, amelyet a Magyar Zene Háza Hangdómjában lehet megtekinteni.
A kék vércse a legtöbb sólyomfélétől eltérően telepesen költ, egész évben – még a vonulás során is – rendkívül szociális, az éjszakákat pedig gyülekezőhelyeken tölti. Hazánkban legfeljebb néhány ezer példányt számlál egy-egy ilyen őszi gyülekező, de a közelmúltban magyar kutatók egy eldugott angolai kisváros mellett elképesztő felfedezést tettek. A National Geographic, illetve számos hazai cég és civil szervezet segítette azt a 2023 márciusában lezajlott utat, melynek során a kutatók és a filmesek közösen Angolába utaztak, hogy megörökítsék ezt a madárvilágban is rendkívül ritka jelenséget.
Amerre néztünk, mindenhol kék vércsék borították az eget. Ezres, tízezres csapatokban gyülekeztek. Katartikus élmény volt!
– nyilatkozta dr. Palatitz Péter, az MME kékvércse-védelmi koordinátora a felfedezést követően.
Az expedíció résztvevői szeretnék, ha minél több ember átélhetné ezt az egyedülálló természeti jelenséget, ezért a Magyar Zene Házával közreműködve vetítéseket szerveznek. Június 5-étől kezdődően két héten keresztül (majd szeptembertől újra) egy különleges térben, a Zene Háza Hangdómjában láthatók a világ legnagyobb ragadozómadár-gyülekezőhelyén készült, a teljes látóteret betöltő, 360 fokban kivetített felvételek.
A premiervetítést megelőző megnyitóünnepségen beszédet mondott Őexcellenciája José Filipe angolai nagykövet, dr. Nagy István agrárminiszter nevében Schmidt András osztályvezető, és ifj. Vitray Tamás, a National Geographic főszerkesztője.
A FALCOPOLIS filmet és a bevezető előadást tartalmazó 45 perces műsor felejthetetlen élményt nyújt a természet szépségei iránt fogékony látogatóknak. A vetítésekkel kapcsolatos további információk a Hangdóm vetítések weboldalon érhetők el.