Tavaly júliustól az új hulladékgazdálkodási rendszer mellett a brüsszeli előírásoknak megfelelően hazánkban bevezetésre került a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer, amelyben a szennyező gyártóknak többet kell fizetniük a hulladékuk kezeléséért.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter döntése szerint a jövő évben nem emelkedik a fizetendő díjak mértéke, amelyet az érintett gyártóknak – a 23/2023. (XI. 30.) EM rendeletben foglaltakkal azonos mértékben – szükséges majd teljesíteni. A MOHU MOL Zrt. a kiterjesztett gyártói felelősségi díjból a hulladék átvételét, gyűjtését, elszállítását, előkezelését, kereskedelmét és kezelésre történő átadását, az érintett hulladékgazdálkodási létesítmények fenntartását és üzemeltetését biztosítja, pénzügyi koordinációval és elszámolással kapcsolatos tevékenységeket lát el, tájékoztatási és adatszolgáltatási kötelezettséget teljesít, valamint auditált önellenőrzési rendszert működtet – tájékoztat az Energiaügyi Minisztérium.
A közlemény felhívja a figyelmet arra is, hogy a kötelező visszaváltási díjas termékek – például az italosüvegek, üdítős palackok – gyártói által fizetendő csatlakozási és szolgáltatási díjak sem változnak, 2025. január 1-től a 2024. évivel megegyező mértékű díjat kell megfizetniük a kötelező visszaváltási díjas rendszerben. Ez alól kivételt képez a borászati termékek újrahasználható üvegcsomagolása, amelynél az eddiginél alacsonyabb díjat állapít meg a vonatkozó rendelet.
Nem változnak az önkormányzatok köztisztasági feladatainak ellátásával összefüggésben és a gazdálkodó szervezetek által a közszolgáltatás körén kívül eső, elkülönítetten gyűjtött, de a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá nem tartozó hulladékai esetében fizetendő díjak sem. A szabályozás a jövő évtől az eddig egyéb hulladékok elnevezésű hulladéktípus helyett papírhulladék, műanyaghulladék és fémhulladék típust határoz meg, melyeknél az előző évihez képest csökken a díjak mértéke.
A közlemény rámutat arra is, hogy a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerben a környezetszennyező termékek gyártói a hulladékaik elszállításával, kezelésével, ártalmatlanításával és hasznosításával kapcsolatos költségeket fizetik meg. Ez továbbra is arra ösztönzi a gyártókat, hogy kevesebb hulladékot képezzenek, több legyen az újrahasznosított termék és csomagolóanyag, illetve környezetbarát anyagokat használjanak.
A szabályozás a csomagolásokat, egyes egyszer használatos és egyéb műanyagtermékeket, az elektromos és elektronikus berendezéseket, az elemeket és akkumulátorokat, a gépjárműveket, a gumiabroncsokat, az irodai és reklámhordozó papírokat, a sütőolajat és -zsírt, bizonyos textiltermékeket, valamint a fabútorokat érinti. A díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék gyártó általi forgalomba hozatalával keletkezik, és a díjat a gyártónak negyedévente kell megfizetnie a termék mennyisége után a koncessziós társaság által kiállított számla alapján.
Fotó: Canva