Az Internet of Things (IoT) magyarra lefordítva a Dolgok (készülékek) internete. Három fő komponensből áll, a hálózatból, a hálózatra csatlakoztatott készülékekből és az adatforgalomból. Ez a technológia az internethez kapcsolódó eszközök rendszerére épül, amelyek emberi beavatkozás nélkül képesek adatokat gyűjteni és továbbítani vezeték nélküli hálózaton keresztül.
A lényege az, hogy az egykor „buta” eszközöket „okossá” alakítja úgy, hogy lehetővé teszi, hogy adatokat küldjenek, fogadjanak az interneten vagy más vezeték nélküli hálózaton keresztül (pl. WiFi, Bluetooth). Az új technológiának köszönhetően ezek az eszközök képesek kommunikálni az emberekkel, applikációkkal és más IoT-kompatibilis eszközökkel. Az IoT technológia az okoseszközök létrejöttével terjedt el, és egyre gyorsuló ütemben fejlődik.
Az internet napjainkban már nemcsak az emberek, hanem a rengeteg „hétköznapi eszköz” (pl. hűtő, mosógép) közötti kommunikációt is biztosítja. Így a IoT összekapcsolja és „okossá teszi” a különböző „dolgokat”, például gépeket, autókat, épületeket vagy bármilyen más elektronikai vagy elektronikával felszerelt eszközt.
Az eszközök közötti kommunikációnak a motorja az ún. M2M (machine-to-machine) technológia, amely olyan adatáramlást jelent, amely emberi közreműködés nélkül, eszközök, gépek között megy végbe. Ez a fajta kommunikáció minden olyan dolog között létrejöhet, amely el van látva adatok rögzítésére, továbbítására és fogadására alkalmas hardverrel.
Az okoseszközök között áramló adatokból hatalmas adatbázisokat (Big Data) lehet létrehozni, amelyekből származó adatok felhasználásával életünk számos folyamatát lehet nyomon követni, megkönnyíteni, optimalizálni. Használatukkal sok esetben energiát takaríthatunk meg, életvitelünk pedig kényelmesebbé és egyszerűbbé válhat.