
SzeretjĂĽk a jĂł hĂreket, Ă©s mi lehetne annál jobb hĂr, hogy Ăşjra láttak egy kihaltnak hitt fajt? Bár kĂ©tsĂ©gkĂvĂĽl örömteli egy-egy ilyen ĂşjrafelfedezĂ©s, Ă©rdemes alaposabban körĂĽljárni ezt a tĂ©mát. ElĂ©g a kihalĂłfĂ©lben lĂ©vĹ‘ fajok megmentĂ©se az ökolĂłgiai válság megoldásához?
ElĹ‘ször is le kell szögezni, hogy az ökolĂłgiai válság tĂ©nyezĹ‘inek csak egyike a biodiverzitás-csökkenĂ©s, amin belĂĽl a fajok kihalásárĂłl is beszĂ©lhetĂĽnk. UtĂłbbi mellett rendkĂvĂĽl fontos mind a fajok alatti, mind a fajok feletti szintek sokfĂ©lesĂ©gĂ©nek a változása, pĂ©ldául a genetikai változatosság vagy a táj, az Ă©lĹ‘helyek sokszĂnűsĂ©ge is [1]. Emellett az ökolĂłgiai rendszerek szempontjábĂłl az igazán nagy kĂ©rdĂ©s nem az, hogy egy fajnak Ă©lnek-e mĂ©g egyedei, hanem többek között az, hogy ezek az egyedek mennyien vannak, milyen szerepet töltenek be az ökolĂłgiai rendszerekben, Ă©s milyen jövĹ‘ elĂ© nĂ©znek [2, 3, 4]. MindebbĹ‘l az következik, hogy a kĂ©rdĂ©srĹ‘l fĂ©lrevezetĹ‘ pusztán a fajszámok vagy a fajszámcsökkenĂ©s alapján gondolkodni, valamint az, hogy egy-egy kihaltnak hitt, majd Ăşjra felfedezett faj – ha már csak alig nĂ©hány egyede Ă©l – lehet, hogy ökolĂłgiai Ă©rtelemben kihaltnak tekinthetĹ‘ [1].
Egy előző Greendex-es szerkesztői podcastünkben boncolgattuk ezt a témát, annak kapcsán, hogy a tudósok klónozással akarnak visszahozni kihalt fajokat.
Amikor már nincs visszaút
A kihalás jellemzĹ‘en nem egyik pillanatrĂłl a másikra törtĂ©nik meg, hanem egy bonyolult Ă©s viszonylag hosszĂş folyamat eredmĂ©nye. PopuláciĂł-csökkenĂ©s elĹ‘zi meg, majd amikor a populáciĂł mĂ©rete elĂ©r egy kritikus szintet, eljutunk oda, hogy már nincs visszaĂşt. Az Ăşgynevezett kihalási kĂ©sĂ©s (extinction lag) azt jelenti, hogy egy faj ugyan mĂ©g nem tűnt el teljesen, de már olyan folyamatok zajlottak Ă©s zajlanak, amelyek következtĂ©ben biztosan el fog tűnni [3], pĂ©ldául azĂ©rt, mert megszűntek a szaporodásához nĂ©lkĂĽlözhetetlen feltĂ©telek. Rövidebb Ă©letű, gyorsabb Ă©letmenetű fajok esetĂ©ben ez az idĹ‘ rövidebb lehet, de nagy testű, hosszĂş Ă©letű fajoknál akár több Ă©vet is meghaladhat, mire a kihalás bekövetkezik [5]. Itt Ă©rdemes megjegyezni azt is, hogy a lecsökkent populáciĂłk genetikai változatossága is kisebb, Ăgy a genetikai vesztesĂ©g akkor is hatalmas lehet, ha az utolsĂł egyedeknek köszönhetĹ‘en az állomány valahogyan Ăşjra növekedĂ©snek indul, ez pedig a populáciĂł hosszabb távĂş fennmaradására, ellenállĂłkĂ©pessĂ©gĂ©re is kihat. Egy faj kihalása sok más környezeti Ă©s termĂ©szetvĂ©delmi problĂ©mával ellentĂ©tben visszafordĂthatatlan [1], viszont fontos látni, hogy az állománycsökkenĂ©snek gyakran sĂşlyosabbak a közvetlen következmĂ©nyei az Ă©letközössĂ©g szintjĂ©n, mint magának a kihalásnak [2, 4].
Egy faj ĂşjrafelfedezĂ©se tehát jelentheti azt, hogy jĂł esĂ©lyei vannak a megmenekĂĽlĂ©sre, ha pĂ©ldául olyan helyen találják meg, ahol a korábbi ismert populáciĂłk eltűnĂ©sĂ©t okozĂł tĂ©nyezĹ‘ktĹ‘l kellĹ‘en vĂ©dett, vagy ha valamilyen aktĂv vĂ©delmi munkával mĂ©g megmenthetĹ‘. Azonban az is lehetsĂ©ges, hogy az állomány már tĂşlságosan lecsökkent, Ă©s hiába lĂ©teznek mĂ©g egyedek, a faj már biztosan ki fog halni. Az ĂşjrafelfedezĂ©sek száma elenyĂ©szĹ‘ a kihalĂł fajokĂ©hoz kĂ©pest. MĂ©g tovább árnyalja a kĂ©pet, hogy fajok tűnnek el mĂ©g azelĹ‘tt, hogy egyáltalán leĂrnák Ĺ‘ket [6, 7], az Ăşjonnan leĂrt vagy mĂ©g leĂratlan fajok kihalási veszĂ©lyeztetettsĂ©ge jellemzĹ‘en magasabb a rĂ©gebb Ăłta ismert fajokĂ©nál [8].
Nem egyesével kell megmenti a fajokat
Talán az egyik legproblĂ©másabb vonása annak, ha a fajvĂ©delmi programokat Ă©s egyes fajok tĂşlĂ©lĂ©sĂ©t vagy kihalását helyezzĂĽk elĹ‘tĂ©rbe, hogy könnyen Ăşgy tűnhet, mintha egymástĂłl fĂĽggetlenĂĽl kellene sorra megakadályoznunk a kĂĽlönfĂ©le fajok vĂ©gleges eltűnĂ©sĂ©t. Ez egyrĂ©szt (rĂ©szben a fent emlĂtett okok miatt) gyakorlatilag lehetetlen, másrĂ©szt azt jelenti, hogy fĂ©lreĂ©rtjĂĽk, mi a valĂłdi problĂ©ma. A gond nem annyi, hogy nem vĂ©djĂĽk elĂ©g jĂłl az egyes fajokat, hanem valĂłjában az, hogy társadalmunk jelenlegi működĂ©se fenntarthatatlan, aminek egyik tĂĽnete az ökolĂłgiai rendszerek szĂ©lsĹ‘sĂ©ges mĂ©rtĂ©kű pusztĂtása. Ahhoz, hogy Ă©rdemben változtatni tudjunk ezeken a trendeken, mĂ©lyrehatĂł változásra van szĂĽksĂ©g a társadalmi-gazdasági rendszerĂĽnk szintjĂ©n [9].
Nyilvánvaló, hogy fajvédelmi programokra óriási szükség van, és minden fajnak örülhetünk, amelyet sikerült megmentenünk a kihalástól. Az egyes fajok megmentésének, újrafelfedezésének sikertörténetét azonban nem szabad összetéveszteni egy az egész ökológiai válságról szóló sikertörténettel. Valódi sikerként azt könyvelhetnénk el, ha a Föld gazdag élővilágának drámai mértékű elszegényedése és az ökológiai válság többi tényezője is enyhülne.
*Az, hogy fajok halnak ki, termĂ©szetes rĂ©sze a földi Ă©let evolĂşciĂłjának. A lĂ©ptĂ©krĹ‘l Ă©s az okokrĂłl azonban nem szabad megfeledkeznĂĽnk. A „termĂ©szetes” körĂĽlmĂ©nyek közötti kihalást figyelembe vevĹ‘ Ăşgynevezett háttĂ©rkihalási rátákhoz viszonyĂtják a kĂĽlönbözĹ‘ földtörteneti idĹ‘k kihalásait, ezzel összefĂĽggĂ©sben állapĂthatĂłk meg tömeges kihalási hullámok. Most zajlik a hatodik tömeges fajkihalási hullám, de az elsĹ‘ olyan, amelyet egyetlen faj – az egyetlen ma Ă©lĹ‘ emberfaj, a Homo sapiens sapiens – okoz. A fajkihalások mai mĂ©rtĂ©ke messze felĂĽlmĂşlja a kihalások normális mĂ©rtĂ©kĂ©t.
Fotók: Pribéli Levente
Kiemelt kép: szélesszájú orrszarvú (canva)
Hivatkozások:
[1] Standovár, T. & Primack, R. B. (2001). A természetvédelmi biológia alapjai. Nemzeti Tankönyvkiadó. Budapest
[2] Dirzo, R., Young, H. S., Galetti, M., Ceballos, G., Isaac, N. J. & Collen, B. (2014). Defaunation in the Anthropocene. Science, 345(6195), 401–406.
[3] Jackson, S. T. & Sax, D. F. (2010). Balancing biodiversity in a changing environment: extinction debt, immigration credit and species turnover. Trends in ecology & evolution, 25(3), 153-–160.
[4] Young, H. S., McCauley, D. J., Galetti, M. & Dirzo, R. (2016). Patterns, causes, and consequences of anthropocene defaunation. Annual review of ecology, evolution, and systematics, 47, 333–358.
[5] Kuussaari, M., Bommarco, R., Heikkinen, R. K., Helm, A., Krauss, J., Lindborg, R. … & Steffan-Dewenter, I. (2009). Extinction debt: a challenge for biodiversity conservation. Trends in ecology & evolution, 24(10), 564–571.
[6] Lees, A. C. & Pimm, S. L. (2015). Species, extinct before we know them?. Current Biology, 25(5), R177–R180.
[7] Sodhi, N. S. & Ehrlich, P. R. (Eds.). (2010). Conservation biology for all. Oxford University Press.
[8] Liu, J., Slik, F., Zheng, S. & Lindenmayer, D. B. (2022). Undescribed species have higher extinction risk than known species. Conservation Letters, e12876.
[9] DĂaz, S., Settele, J., BrondĂzio, E. S., Ngo, H. T., Agard, J., Arneth, A. … & Zayas, C. N. (2019). Pervasive human-driven decline of life on Earth points to the need for transformative change. Science, 366(6471), eaax3100.