A beltéri zöldségtermesztés forradalmasíthatja a mezőgazdaságot

A beltéri zöldségtermesztés forradalmasíthatja a mezőgazdaságot
A beltéri zöldségtermesztés forradalmasíthatja a mezőgazdaságot

Több út áll a mezőgazdaság előtt, melyek közül az egyik a mesterséges intelligenciák és robotok segítségével, termőföld nélkül termesztett növényeké, melyben egy San Francisco-i startup komoly eredményeket ért már el.

Miközben a bolygó művelésbe vonható területei csaknem elfogytak, a helytelen gazdálkodás miatt pedig világszerte egyre nagyobb területeket érint a talajromlás, a népességnövekedés miatt mind több embert kell élelmiszerrel ellátni.

Erre kínálhat megoldást a Plenty nevű amerikai vállalkozás, melynek termesztőcsarnokában a zöldségek függőlegesen kialakított gondolákban növekednek, miközben mesterséges intelligencia felügyeli a termelést a növényeknek jutó LED-fény, víz és hőmérséklet szabályozásával. A megoldás a vízzel különösen takarékos, mert csarnokban visszanyerik a növények által elpárologtatott nedvességet.

A mesterséges intelligencia fáradhatatlanul, a nap 24 órájában folyamatosan az optimális körülményeket biztosítja a növényeknek, amelyek a cég állításai szerint akár 400-szor többet teremnek, mint szabadföldi társaik. A vertikális farm egy hektárja ráadásul több mint 360 hektár szabadföldi terület termőképességével egyenlő.

Ezeket a számokat érdemes némi kritikával kezelni, az azonban valószínűsíthető, hogy a termelés ezen módja valóban sokszorosan hatékonyabb, mint a szabadföldi megoldások. Szintén a módszer pozitívumai közé sorolható, hogy növényvédő- és rovarölőszereket nem használnak, így akár mosatlanul is fogyaszthatók a termények.

A Plenty alapítói szerint a vertikális farmok forradalmasítják az élelmiszer-termelést, mert felszabadítják a gazdálkodást az időjárás, az évszakok, az idő, a távolság, a kórokozók, a természeti katasztrófák és a klímaváltozás terhe alól.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(365reblog/Greendex)

search icon