A felmelegedés okozza a titokzatos szibériai lyukak megjelenését
A felmelegedés okozza a titokzatos szibériai lyukak megjelenését

Évek óta jelennek meg Szibériában rejtélyes eredetű gödrök, néhányuk akár 30 méter mély és 15-20 méter átmérőjű is lehet. A szakemberek eddig csak találgattak, hogy mi lehet a jelenség valódi oka.

Most úgy tűnik, hogy egy a közelmúltban keletkezett kráter vizsgálata nyomra vezette a kutatókat a kérdésben. Jevgenyij Csuvlin orosz geológus és kutatócsapata a frissen keletkezett kráter alapos vizsgálatával arra jutott, hogy a korábban legvalószínűbbnek tartott ok lehet a jelenség hátterében.

A felmelegedés miatt az állandóan fagyott permafroszt olvadásnak indul, a benne tárolódó gázok, főképp a metán felszabadul és összegyűlik a föld alatt. Ezáltal egy tál alakú mélyedés keletkezik a felszínen, ami később felrobbanva hozza létre a krátert.

A kutatóknak a korábbi és a friss adatok segítségével sikerült egy modellt is felállítaniuk, amely képes megjósolni a jövőbeli robbanásokat is. Mivel az érintett területek eléggé ritkán lakottak, ezért elsősorban az infrastruktúrára jelenthetnek veszélyt a robbanások.

Globálisan tekintve a kérdésre, mindannyian érintettek vagyunk, hiszen a permafrosztból felszabaduló metán az üvegházhatás fokozódásában kulcsszerepet játszik. Ennek fő oka, hogy a metán sokszorosan felülmúlja a szén-dioxid üvegházhatását.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(Index) – A borítókép forrása: CNN

search icon