A klímaváltozástól a madaraink is megváltoznak
A klímaváltozástól a madaraink is megváltoznak

Alapvetően befolyásolja az európai madarakat az éghajlatváltozás egy friss kutatás szerint. A Nagy-Britanniában és Hollandiában, az 1960-as évek közepe óta gyűjtött, több mint 60 madárfajra vonatkozó adatok elemzésével a kutatók lényeges megállapításokat tettek.

A vizsgálat az idők során megváltozó tojásrakási szokásokra, az utódok számára és az állatok morfológiájára koncentrált. Azt is próbálták megállapítani, hogy ezen tényezők esetleges változása mennyire hozható összefüggésbe a felmelegedéssel, illetve, hogy voltak-e olyan fajok, melyek jobban érintettek mint mások.

Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban múlt héten megjelent tanulmány megállapításai szerint a tulajdonságok változásainak több mint fele a hőmérséklet emelkedésével függ össze, azonban más tényezők is komoly szerepet játszanak. Ilyenek például az élőhelyek csökkenése, az urbanizáció és a környezetszennyezés különböző fajtái.

A Guardian cikkében a csilpcsalpfüzikét emelik ki, mely napjainkban 12 nappal korábban rakja le tojásait, mint a ’60-as években. Ez olyan mértékű változás, mely akár az ökoszisztéma egyensúlyát is képes megbontani, hiszen a fiókák korábbi születési ideje hatással van a számukra és a többi faj számára elérhető táplálék mennyiségére.

Az Egyesült Királyságban élő kerti pacsirták átlagos utódszáma 26%-kal csökkent az elmúlt fél évszázadban, ami igazán aggasztó a faj hosszú távú sorsa szempontjából.

– mondta Nina McLean, a tanulmány vezető szerzője

A változások nem minden fajra hatnak egyformán. A vörösbegyek esetében például a testalkat és az utódok számának változása a legszembetűnőbb: a nálunk is elterjedt faj egyedei egyre nagyobbra nőnek.

Mint írják, összességében megállapítható, hogy a felmelegedés a legjelentősebb, de nem az egyetlen tényező a madarak változásában. Az is kijelenthető, hogy az egyéb tényezők a korábban feltételezettnél jelentősebb hatással bírnak.

search icon