Évszaktól függetlenül is terjed, de az idegenforgalom élénkülése miatt nyáron, főszezonban ugrik meg leginkább az ágyi poloskák száma. A tiszta környezet nem jelent védelmet a rovarok ellen, bizonyos folyamatok optimalizálásával ugyanakkor csökkenthetjük az ágyi poloska-fertőzés kockázatát – hívja fel a figyelmünket a Semmelweis Egyetem közleménye.
Az egyetem közleményéből kiderül, hogy az ágyi poloska szaporodásának kedvez a gyakori vendégváltás, ugyanis a vendégek az ágyi poloskát adott szállásról más szálláshelyekre, illetve otthonaikba hurcolják. Ezért a nyári utazási és fesztiválidőszak alatt nagyobb elővigyázatosságot és fertőzés észlelésekor annak azonnali jelentését javasolja a Semmelweis Egyetem közegészségügyi szakértője.
A szakember tanácsai a következők: utazás során poggyászunkat ne tároljuk az ágy mellett! Ha megoldható, tartsuk a fürdőszobában, az ágyi poloska ugyanis érzékeny a páratartalomra. A ruhákat zsákoljuk be, a szennyest tegyük külön zsákba! Az ágyi poloska mozgáskörzete a vérszívás helyétől számítva körülbelül 1-3 méter. A természetben nincs energiapazarlás, ezért olyan helyre bújik el, ahová könnyen visszatérhet, és amit egy alaposabb átvizsgálással mi is felfedezhetünk.
A közlemény szerint érdemes fotókat is nézegetni az ágyi poloskáról, hogy könnyebben felismerjük egy esetleges találkozás alkalmával, és így el tudjuk különíteni más rovaroktól. Ezenkívül felfigyelhetünk ágyi poloska jelenlétére utaló jelekre is, például apró, barnás pöttyökre (ürülék), melyek nem elszórtan, hanem koncentráltan, jellemzően a matracon, az ágyneműtartóban, résekben találhatók. A levedlett bőr, a peték vagy a már elpusztult rovar teteme szintén jelezhetnek fertőzést.
Hazaérve ruháinkat érdemes azonnal mosógépbe tenni, bőröndünket pedig – amennyiben módunkban áll – még a szabadban kiüríteni. Nagyobb fertőzés esetén a rovarok a tiszta ruhákra is rákerülhetnek, ezért fontos figyelni a megfelelő tárolásra és tisztításra.
Az ágyi poloska vérszívása szinte észrevétlen, csípése nem mindig jár tünetekkel. A csípés megjelenése, kinézete, ennek megfelelően kezelése egyénenként változik. Az egyetemi közleményből kiderül, hogy a jelenlegi közgondolkodás sajnos az ágyi poloska-fertőzést higiéniai problémaként azonosítja, ám fontos lenne, hogy mindez változzon. A fertőzött személyek sokszor nem értesítik a lakókat vagy az üzemeltetőt, holott ha nem így kezelnék a problémát, hatékonyabban lehetne tenni ellene.
Forrás: Semmelweis Egyetem
Kiemelt kép: Canva