Az akvapónia olyan önfenntartó mezőgazdasági rendszer, amelynek segítségével egyszerre lehet ehető halakat tenyészteni, valamint zöldséget termeszteni. Neve az akvakultúra (’ehető halak tenyésztése’) és a hidropónia (’talaj nélküli, víz alapú növénytermesztés’) szavakból tevődik össze.
Ez olyan új, fenntartható termelési mód, amely termőföld és műtrágyák használata nélkül képes nagy mennyiségű, tápanyagban gazdag élelmiszer előállítására. A folyamat során anélkül lehet élelmiszert termelni, hogy a folyamat nagyobb mennyiségű hulladékkal vagy más szennyező anyagokkal terhelné a környezetet. További előnye, hogy rendkívül helytakarékos.
A folyamat során a halak ammóniában gazdag ürülékét egy nitroszóma nevű baktérium nitritté alakítja át, amelyből nitrobaktériumok segítségével a növények számára is megfelelő tápanyag, nitrát képződik. A tápanyagdús vizet elvezetik a növényekhez, melyek felveszik a tápanyagokat, illetve megtisztítják a vizet. Az eközben oxigénnel újra telítődött víz visszakerül a halakhoz, és a folyamat újraindul.
Az akvapóniás rendszerek még nem igazán elterjedtek, otthoni, illetve nagyüzemi rendszerek fejlesztése jelenleg is folyik. Sokan a fenntartható élelmiszer-termelés jövőjét látják benne.