A bazsalikom az a fűszernövény, amelyről nem tudok elfogultság nélkül írni. Amennyire általánosnak tekinthető, és a legtöbb kertben jelen van, annyira fel lehet vele dobni voltaképp mindent. Levestől kezdve az italokon át egészen a süteményekig és a szószokig mindenben megállja a helyét. A gyógyhatásait pedig még meg sem említettem. Nézzük meg, miért is rajonganak annyian ezért a növényért a világ minden pontján.
Személyes imádatomat mi sem példázhatná jobban, mint az az ipari mennyiségű bazsalikom, ami a kertemben nő, és amivel még októberben is bátran fűszerezhetek. Ezt pedig rajtam kívül igen sokan vélik ugyanígy.
Maga a növény Indiából indult meghódítani a főzni vágyókat, itt a mai napig szent növényként tisztelik. Jól bizonyítja mindezt, hogy úgy vélik, a bazsalikom megvédi az embereket a veszélyektől, a démonoktól, és egészséggel és termékenységgel ajándékoz meg. Mivel szent növény, az ételekben ritkábban, az ájurvédikus gyógyászatban azonban annál inkább alkalmazzák a hinduk.
A bazsalikom igazi királyi csemege: az Ocimum basilicum L. latin elnevezése jó eséllyel a görög baszilikon („királyi”) szóból ered. Valószínűleg az sem elvetendő tény, hogy a királyi udvarokban igazi kultusz vette körül a növényt, valamint drága illatszereket is készítettek belőle (ez a mai napig így van).
A bazsalikom nem csak Indiában számított különlegesnek: a rómaiak, a gallok és a görögök sem aratták „csak úgy” a növényt. Volt, ahol aranysarlóval, volt, ahol speciális eszközökkel vágták el a bazsalikomot az anyaföldtől.
Magyarországra a múlt század közepén Németországon át került ez az élénkzöld levelű, fehér virágú gyógynövény. Népies nevén királyfű, de németbors, bazsalokom, bazsalikum, buszujok néven is találkozhatsz vele.
Nem csak hasznos, de szép is!
Az tehát egyértelmű, hogy különleges növényről beszélünk. Van, ahol fűszernövényként, és van, ahol gyógynövényként használják, azonban a kertben is szépen mutat. A pillangósok családjába tartozó egynyári bazsalikom ugyanis mintegy 50 különböző fajtát számlál. Így a bazsalikomfajták színes tárházával dobhatod fel a kerted (és természetesen az ételeidet). A hagyományos bazsalikom helyett fahéj- és citromillatú bazsalikomot ültetünk a kertbe, nem bántuk meg.
A menta, az oregánó és a majoránna rokona, a magas antocián-tartalmú bordó változatokat dísznövényként is elültetheted a kertben. A lágyszárú, ovális leveleket növelő bazsalikom fürtökben fejlődő virágokat nevel, amelyek elsősorban fehérek vagy lilák.
A növény egyik fő különlegessége a benne található kb. 0,1% illóolaj: ennek összetétele cineol, linalol, citrál, metil-kavikol (esztragol), eugenol és metil-cinnamát, de további összetevőket is tartalmazhat.
A beltartalma függ az éghajlattól, a talajtól és a növény genetikájától is. A levelek illóolaját nemcsak az élelmiszeripar és a gyógyszeripar, hanem a parfümipar is használja.
Különleges rokona a szent bazsalikom vagy ismertebb nevén tulsi. Indiában a lótusz mellett az ájurvéda egyik legfontosabb gyógynövényeként tartják számon. A szent bazsalikom jelenléte növeli a jámborságot, elősegíti a meditációt, megtisztít és véd.
A bazsalikom hatása az egészségre
Ezek után már egyértelmű lehet, hogy bizony a szervezetre is kifejtheti pozitív hatásait. Illóolaja és cseranyagai értékesek, amennyiben az alábbi panaszokkal küzdesz:
- felfúvódás, emésztési panaszok,
- étvágytalanság,
- köhögés,
- magas vérnyomás,
- bőrgyulladás,
- rovarcsípés.
Emellett antibakteriális hatása is ismert, így vitathatatlanul hatékony lehet bizonyos esetekben. Nézzünk néhány házi praktikát, ami segíthet a panaszokon!
- Ha szorongás enyhítésére, relaxáláshoz használnád, tegyél a fürdővízbe bazsalikomleveleket vagy -olajat!
- 1–2 friss bazsalikomág forró vízbe, mézzel és citrommal, és búcsút inthetsz a gyomorgörcsöknek.
- A bazsalikom illóolaja az álmatlanságon és a fáradtságon is segít.
- Izomlazító, fájdalomcsillapító tulajdonságaiért a következő receptet próbáld ki! Forralj fel 3 csésze vizet, vedd le a tűzről, adj hozzá egy evőkanál szárított bazsalikomot vagy egy maréknyi frisset! 1–2 perc után tedd hőálló tálba, és mélyen inhaláld be gőzét legalább 5–10 percig! Alternatív megoldásként természetes illóolajat is tehetsz a forró vízbe.
A növény (Basilici herba) 0,02–0,5% illóolajat, 5% cseranyagot, glikozidát, szaponint és keserűanyagot tartalmaz.
Mi mindenre használjuk?
A fenti hatások rendkívül értékesek, ám a bazsalikomot összességében mégis az ételekbe tesszük a legszívesebben, ahol pedig egészen csodálatos hatása van! Nemcsak a mediterrán konyha kedveli, de olasz receptet aligha találsz bazsalikom nélkül. A konyhában tehát elengedhetetlen társ, de mi mindenhez adható?
- Bazsalikompesztó: igazi aduász a konyhában, hiszen receptötlet híján egy kis tésztával és sajttal szuper fogás rittyenthető belőle. Az eredeti pesztórecept friss bazsalikomot, nyers fokhagymát, fenyőmagot, parmezánt és jó minőségű olívaolajat használ.
- Mártások, szószok: a paradicsom–bazsalikom kombó minden évszakban ütős választás, akár tésztához, akár húsokhoz vagy zöldséghez adnád.
- Húspácok, kenyérfélék: citrommal és mézzel remek húspác, fokhagymával pedig bármelyik kenyérfélét feldobhatod vele.
- Desszertek: az eperrel már-már klasszikus társítás, ahogyan a citrommal is. Fagyikhoz tökéletes, de egy piskótát vagy pohárkrémet is bármikor feldobhatsz vele. A dinnye mellé igazán hűsítő lehet.
- Ecet és olaj: a bazsalikom tárolásához az ecet és az olaj is jó választás, főleg, hogy így remek öntetet is kaphatsz.
- Levesek, szendvicsek: nem csak olasz minestronéba érdemes belecsempészni, hiszen bármelyik krémleves feldobható vele. A borsó például mennyei lesz tőle, de a szendvicsedbe tett pár friss levél is jó döntés.
- Italok: lehet az italod alkoholos vagy alkoholmentes, a bazsalikom feldobja a bulit. Limonádékba, szörpökbe isteni, de a koktélok vagy egy fröccs mellé is jó választás. Uborkával, szederrel vagy áfonyával verhetetlen.
- Minden más: személy szerint a chilis babtól kezdve a rántottán át a currys ételekig bármibe szívesen beleteszem. Mivel ennyire sokoldalú, érdemes is tesztelgetni, mi mindenben mutathat még új ízvilágot.
- Bazsalikomtea: teaként is érdemes kipróbálni. Ehhez pár friss levelet apríts fel, önts rá 2,5 deci forró vizet, majd hagyd állni 5 percig! Mézzel és citrommal is élvezheted.
Mutatunk egy szuper receptet is, amely húsok, halak, de sült zöldségek mellé is kiváló lesz!
Chimichurri mártás
Hozzávalók:
- 30 g friss petrezselyem,
- 30 g friss koriander,
- 30 g friss bazsalikom,
- ½ fej lila hagyma,
- 1 kiskanál almaecet vagy balzsamecet,
- ½ db citrom,
- 3 gerezd fokhagyma,
- 1 csipet só,
- olívaolaj.
A fűszereket és a hagymát aprítsd fel kicsire, majd egy tálba szórva tedd rá az ecetet, a citrom levét, héját és a zúzott fokhagymát! Mehet rá a só, majd annyi olaj, hogy ellepje a keveréket. Üvegbe töltve egészen sokáig használhatod, de frissen az igazi: a húsokat és a sült zöldségeket különlegessé és ízgazdaggá varázsolja.
A bazsalikom ültetése és gondozása
Személyes tapasztalatom alapján a gondozásához nem kell nagy tudomány. A titok, hogy ne a cserepes, boltban vett változatot próbáld gondozni (minden alkalommal kipusztult), hanem ültess inkább magról, és neveld azt!
A megfelelő napsütés és a sok víz megteszi majd a hatását. Mivel szereti a meleget és a fényt, ezt mindenképp biztosítsd neki a növekedéshez! Ezen kívül a jó vízgazdálkodású és tápanyagdús talajt sem veti meg. A magokat április, május környékén érdemes vetni, én személy szerint idén júliusban vetettem: pár hét alatt gyönyörű növényeim fejlődtek.
A hideget nem tolerálja, de ha sok napfényt és megfelelő mennyiségű vizet biztosítasz számára, sokáig szép marad.
Nem kell aggódni a folyamatos tépkedése miatt, új és új hajtásokat hoz, így ha kicsit odafigyelsz rá, sokáig élvezheted a kertedben.
Kiemelt kép: canva