Ezeket a fajokat fenyegeti legjobban a klímaváltozás

Ezeket a fajokat fenyegeti legjobban a klímaváltozás
Ezeket a fajokat fenyegeti legjobban a klímaváltozás

A globális felmelegedés különösen nagy fenyegetést jelent a gazdag élővilágú régiókra, főként a kizárólag ezeken a területeken honos fajokra, például a himalájai hópárducokra, a madagaszkári makikra vagy az afrikai erdei elefántokra – kongatták meg a kutatók a vészharangot a Biological Conservation című tudományos folyóiratban.

E fajok kihalásának esélye több mint tízszeresére nő, ha nem válnak valóra a 2015-ös párizsi klímaegyezmény célkitűzései – figyelmeztetett a pénteken publikált tanulmány vezető szerzője, aki egy brazil egyetem kutatója.

A kutatás szerint a klímaválság a csak egyetlen régióban honos fajokat háromszor annyira, a nem őshonos fajokat pedig tízszer annyira fenyegeti kihalással, mint az elterjedtebbeket.

A kutatás keretében 8 ezer faj túlélési kilátásait vizsgálták mintegy 300 – különösen sokszínű élővilágú – régióban.

A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a hegyvidéki régiókban honos fajok 84%-át, egyes szigeteken az őshonos fajoknak akár 100%-át fenyegetheti a kihalás, ha az iparosodás előttihez képest 3 °C-kal emelkedik a Föld átlaghőmérséklete.

Mostanáig a globális hőmérséklet 1 °C-kal emelkedett az iparosodás előtti szinthez képest, és egyes kutatók attól tartanak, hogy az évszázad végéig a 3 °C-ot is elérheti a melegedés mértéke. A most publikált kutatás szerzői hangsúlyozzák, hogy a kihalással fenyegetett fajok esetében minden tized fok számít.

(Forrás: agrarszektor.hu Kép: pexels.com)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon