Fermentált italok receptekkel – Készítsd el őket a nyárra!

Fermentált italok receptekkel – Készítsd el őket a nyárra!
Fermentált italok receptekkel – Készítsd el őket a nyárra!

A fermentált italok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek: jót tesznek a bélflórának, izgalmas ízvilágúak, és tele vannak jótékony hatású anyagokkal. Szerencsére mi magunk is nekiláthatunk a fermentált italok készítésének: legyen zöldség vagy gyümölcs, a feleslegessé vált élelmiszerek mennybemenetele lehet, ha fermentálva végzik egy hűs pohárban.

Mik azok a fermentált italok?

Az erjesztett italok jellemzően áztatott gyümölcsökből, gyógynövényfőzetekből, valamint zöld és fekete teából készülnek, amelyeket bizonyos ideig erjesztenek. Ennek eredményeként ezek az italok általában jó forrásai a jótékony baktériumoknak és élesztőgombáknak.

Az egyik legnépszerűbb fermentált ital a kombucha, amely tea erjesztésével készül, de ilyen még a gyömbérsör, a kvasz vagy a kefir is. Általában élesztő, baktériumok vagy cukor kell az elkészítésükhöz, de számos alkoholos ital is erjedéssel készül.

Tartalmaznak alkoholt?

Bizonyos italokat, például a bort és a sört kifejezetten alkoholtartalmuk miatt erjesztik. De vannak olyan erjesztett italok is, mint például a kombucha és a kvasz, amelyeket kifejezetten probiotikum-tartalmukért, na és persze izgalmas ízükért készítenek.

Az enyhén erjesztett italok, mint például a kvasz, csak minimális mennyiségű alkoholt tartalmaznak. A legtöbb erjesztett ital kevesebb mint 1 térfogatszázalék alkoholt tartalmaz, de ez általában közelebb van a 0,5-höz.

Rengeteg élelmiszer készül fermentálással.
Kép: canva

A cukortartalom is fontos

Az erjesztett italoknak a megfelelő erjedéshez cukorra, édesítőszerre vagy mézre van szükségük. Ez lehet gyümölcscukor is, de minden esetben a cukrok táplálják az erjedésért felelős jótékony mikroorganizmusokat. Nélkülük az ital nem erjed megfelelően. Ezért sok probiotikus ital még mindig meglehetősen nagy mennyiségű cukrot tartalmaz.

Egészségügyi hatások: a bélflórád szeretni fogja őket

Az enyhén fermentált italok remek forrásai a jótékony baktériumoknak és élesztőgombáknak, amelyek segítik az emésztőrendszer munkáját. Sőt, különlegesség, hogy minden ital valamennyire eltérő előnyöket nyújt a mikrobiomnak.

Az előnyök a tenyésztésükhöz használt baktériumoktól és az élesztőtől függenek. Minél változatosabbak a baktériumok az indítókultúrában, annál gazdagabb lesz az ital mikrobiológiailag, és valószínűleg annál nagyobb hasznot húz belőle az emésztőrendszer. Az erjesztett italok funkcionális élelmiszerek, tehát remekül táplálják a testet.

Ez elsősorban azért van, mert hasznos baktériumokat tartalmaznak. Ezenkívül közülük sokba gyümölcsöt, zöldséget, gyógynövényeket és teát is tesznek, amelyek szintén magas antioxidáns- és fitonutriens-tartalmúak. Ezek a probiotikumok és mikrotápanyagok kombinálva komoly előnyökkel járhatnak az emberi szervezetre nézve.

Gombák és élesztők kellenek a fermentációhoz.
Kép: canva

Indítókultúrák: miért van rájuk szükség?

Ha még csak most kezded az erjesztést, van néhány dolog, amit tudnod kell. Elsősorban a legtöbb erjesztett ital esetében indítófolyadékra vagy SCOBY-ra (baktérium és élesztő szimbiotikus kultúrájára) lesz szükség, de vannak, akik vad erjesztést alkalmaznak. Ezek közé a receptek közé tartozik a kombucha, a jun és a vízi kefir elkészítési módja.

Ezek az indítók specifikus baktériumokkal és élesztőkkel oltják be az édesített folyadékot, amelyek elősegítik a biztonságos és hatékony tenyésztést.

Míg sok fermentált ital a SCOBY- vagy starterkultúrától függ, mások a vad erjesztés mellett is működnek. Ezek akár a konyhádat benépesítő, vadon élő baktériumok és élesztőgombák felhasználásával is létrejöhetnek. A gyakori vadon erjesztett italok közé tartozik a tepache vagy a gyümölcskvasz. A sörfőzők gyakran készítenek répakvaszt is vad erjesztőként.

Frissítő, egészséges finomságok
Kép: canva

Receptek, amelyeket érdemes kipróbálnod

Ha kedvet kaptál a kísérletezéshez, megannyi módon megteheted, ráadásul rengeteg recept elérhető, amelyeket magad is kipróbálhatsz. Az alábbiakkal is kezdheted az erjesztést:

Vízkefir vagy tibicos

A vízkefir elkészítéséhez vízre, cukorra, vízkefirkultúrára és valamilyen gyümölcsre (pl. aszalványra) lesz szükséged. Ez voltaképp egy egészséges szóda, amelynek elkészítése a következő:

A vízkefir elkészítéséhez össze kell keverned a cukrot és a vizet, majd szobahőmérsékletre kell hűteni, mielőtt hozzáadnád a kultúrát. Tegyél bele néhány szárított gyümölcsöt, és hagyd legalább 24, de legfeljebb 48 órán át erjedni, mielőtt szűrnéd és palackoznád!

A vízkefir sokféleképpen ízesíthető.
Kép: canva

Szedres switchel

Ez voltaképp egy ivóecet, amely telis-tele van tápanyaggal. Elkészítéséhez ecetre, vízre, gyömbérre és cukorra lesz szükség.

Hozzávalók:

  • 85 g méz,
  • 60 g almaecet,
  • 1 nagyobb darab friss gyömbér (hámozott és apróra vágott),
  • 300 g szeder,
  • 2 l víz,
  • csipetnyi finom tengeri só.

Így készítjük:

Az összes hozzávalót egy lábosba tesszük, és közepes-magas lángon felforraljuk. Levesszük a hőt alacsonyra, és pároljuk körülbelül 15 percig. A megpuhult bogyókat a folyadékban pépesítjük, és további 5 percig pároljuk. Szűrjük le az italt, távolítsuk el a szilárd anyagokat! Egy éjszakára tegyük hűtőbe! Hidegen, jéggel tálaljuk.

A kvaszhoz kovászos rozskenyérre van szükség.
Kép: canva

Céklakvasz

Rendkívül különleges és egészséges ital, érdemes rá benevezni.

Hozzávalók:

Így készítjük:

A sóoldat elkészítéséhez keverjük el a vízben az indítókultúrát és a tengeri sót!

Helyezzük a céklát egy literes befőttesüvegbe, majd öntsük rá a sóoldatot a zöldségekre. Zárjuk le az üveget szorosan záródó fedéllel! Ezután hagyjuk 4–7 napig szobahőmérsékleten erjedni!

Ha kész, kellemesen savanykás íze lesz. Szűrjük le, és azonnal ihatjuk, vagy töltsük üvegekbe, és tároljuk hűtőszekrényben legfeljebb 1 hónapig.

Forrás

Kiemelt kép: canva

search icon