Folytatódik a biotermelés térhódítása
Folytatódik a biotermelés térhódítása

Az Ökológiai Mezőgazdasági Mozgalmak Nemzetközi Szövetsége (IFOAM) és a Biogazdálkodási Kutató Intézet (FiBL) által 2021 februárjában közzétett statisztikai évkönyv szerint a biogazdálkodásba bevont termőföld nagysága 1,6 százalékkal, 1,1 millió hektárral nőtt 2019-ben az előző évhez képest, és tovább bővült az ökológiai kiskereskedelem is a vizsgált 187 országban. Ez azt jelenti, hogy 2019 végén összesen 72,3 millió hektáron folytattak ellenőrzött biogazdálkodást. Az ökológiai gazdálkodással megművelt földek aránya az összes mezőgazdasági területhez képest azonban még elég csekély, alig éri el az 1,5 százalékot, de ez előreláthatólag növekedni fog.

A top 3 biogazdálkodó ország a következő:

  1. Ausztrália (35,7 millió hektár), közel fele a világ biogazdálkodási területeinek
  2. Argentína (3,7 millió hektár)
  3. Spanyolország (2,4 millió hektár)

A kontinensek közötti rangsor itt látható:

  1. Ausztrália
  2. Európa (16,5 millió hektár)
  3. Latin-Amerika (8,3 millió hektár)

2019-ben összesen 3,1 millió biotermelő dolgozott a mezőgazdaságban. A legtöbb, több mint 1.3 millió biogazdálkodó Indiában él, 210 ezer Ugandában és 204 ezer Etiópiában. A kistermelők többsége belső ellenőrzési rendszer szerinti csoportos ökológiai tanúsítással rendelkezik.

A világ biopiacának kínálati és keresleti helye földrajzilag továbbra is elkülönül egymástól. A bioélelmiszerek globális piaca 2019-ben elérte a 106 milliárd eurót. A legtöbb biotermék az USA-ban, Németországban és Franciaországban fogy.

(Világgazdaság)

search icon