Greta Thunberg: „A természettel való kapcsolatunk megromlott, de a kapcsolatok megváltoztathatók.”
Greta Thunberg: „A természettel való kapcsolatunk megromlott, de a kapcsolatok megváltoztathatók.”

Greta Thunberg svéd klímaaktivista új célkitűzése az, hogy megváltoztatja a világ élelmiszertermelésének és -fogyasztásának módját, hogy ellensúlyozza a szén-dioxid-kibocsátást, a járványokat és az állati szenvedést.

A Twitteren szombaton közzétett videójában Thunberg elmondta, hogy a mezőgazdaság környezeti hatásait, valamint az olyan járványokat, mint a COVID-19, amely feltehetően állatoktól származik, csökkenteni lehetne az élelmiszertermelés módjának megváltoztatásával.

A természettel való kapcsolatunk megromlott, de a kapcsolatok megváltoztathatók.

mondta Thunberg a biológiai sokféleség nemzetközi napja alkalmából készült videóban.

A mezőgazdaságra való összpontosítás és a klímaválság és az egészségügyi járványok összekapcsolása új szempont Thunberg számára, aki eddig általában a politikai döntéshozókra és a fosszilis tüzelőanyagokból származó szén-dioxid-kibocsátásra figyelt. Az aktivista felismerte, hogy a klímaválság, az ökológiai válság és az egészségügyi válság mind összefügg egymással. Úgy véli, a betegségek állatokról emberekre történő átterjedését a mezőgazdasági módszerek okozzák, és hozzátette, hogy a növényi alapú étrendre való áttéréssel évente akár 8 milliárd tonna CO2-t is meg lehetne takarítani.

Azt is tudjuk, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik elmélete szerint a koronavírus valószínűleg denevérekről terjedt át az emberre egy másik állaton keresztül, illetve a kutatók szerint az 1990 és 2004 között felbukkant fertőző emberi betegségek 60%-a állatoktól származik.

Eközben az egészséggel, az állatjóléttel és a környezettel kapcsolatos aggodalmak miatt világszerte egyre nagyobb a kereslet a hagyományos hús alternatívái iránt. Több mint két tucat cég teszteli a laboratóriumban termesztett halat, marhahúst és csirkét, remélve, hogy betörhetnek az alternatív húsok piacának egy még nem bizonyított szegmensébe, amely a Barclays becslése szerint 2029-re 140 milliárd dollárt érhet.

A Global Center on Adaptation, amely az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség felgyorsításán dolgozik, januárban azt mondta, hogy az éghajlatváltozás akár 30%-kal is csökkentheti a globális élelmiszertermelést.

(Reuters)

(fotó: Wikimedia)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon