Jelentősen gyarapodott az egyik legszebb lepkefaj állománya
Jelentősen gyarapodott az egyik legszebb lepkefaj állománya

Egy friss tanulmány szerint az amerikai kontinensen őshonos pompás királylepke (Danaus plexippus) populációja az évtizedes összeomlás után végre növekedésnek indult. A különleges lepkefaj igazi vándor, észak-amerikai élőhelyükről minden évben több ezer kilométert repülnek, hogy a telet Mexikóban vészeljék át.

A pompás királylepkék viszonylag nagy területen élnek az Egyesült Államokban és Kanadában, a telet azonban egy mindössze néhány hektáros területen töltik a mexikói Michoacán államban. A látványos esemény, mely során a lepkék valósággal ellepik a területen élő fákat, rengeteg turistát vont évről–évre.

Míg azonban az 1990-es években még 45 hektárnyi erdőt borítottak el a lepkék, addig ez mindössze, 5,19 hektárra zsugorodott 2020 telére. Épp ezért reményt keltő fejlemény, hogy 2021 telén a korábbinál 35%-kal több lepke érkezett, a biológusok pedig 7,02 hektáron dokumentálták a jelenlétüket.

A WWF által készített tanulmányhoz csatolt nyilatkozatában a szervezet mexikói vezetője, Jorge Rickards azt írja, a pompás királylepkék beporzóként erősítik az ökoszisztémákat, vándorlásukkal virágzó növények széles skáláját támogatják, és az emberek által gondozott növényeknek is segítenek.

A pozitív történések ellenére azonban a lepkék még nem menekültek meg. Jövőjüket olyan súlyos kihívások fenyegetik, mint az éghajlatváltozás, az illegális fakitermelés vagy épp a petéiknek otthont adó, az Európában invazív fajnak számító selyemkóró visszaszorulása. (Reuters)

search icon