Meatless Monday: csípősen és édesen is népszerű a paprika

Meatless Monday: csípősen és édesen is népszerű a paprika
Meatless Monday: csípősen és édesen is népszerű a paprika

Paprika nélkül magyar konyha sincs. A paprika azonban nemcsak a gulyás vagy a pörkölt ízesítésének fontos kelléke, hanem a zöldséges fogásokban is megállja a helyét.

Édes, csípős, lédús, színes: csak hogy néhányat említsünk a paprika megannyi jellegzetessége közül. Számos konyha használja, természetesen mindegyik másképpen. Meatless Monday rovatunkban a legnépszerűbb paprikafajták felhasználási lehetőségeiből szemezgetünk, szigorúan húsmentesen!

Paprika a kertben

A paprika Dél-Amerikából érkezett hozzánk, már legalább tízezer éve az étrendünk része. Elődeink nagy valószínűséggel italokhoz és szószokhoz használták. 

Habár ma már a magyar konyha egyik alapanyagaként tartjuk számon, közel sem őshonos növényről van szó. A paprikát egyes források szerint Kolumbusz Kristóf hozta Európába, itthon pedig a 18. század óta termesztik. Azóta viszont előszeretettel használjuk fűszerként, nyersen, savanyúságként, grillezve. 

A kertben a paradicsomhoz hasonlóan viselkedik. A paprikapalántákat május végéig kell kiültetnünk, és mivel a paprika rajong a hőért, a fényért és a vízért, ültetésekor fontos figyelembe kell vennünk ezeket az igényeket. Vályogos talajban érzi legjobban magát, de a kötöttebb földben is eléldegél. A sóra érzékeny. Ha komposztot használunk, nem kell különösebben tápoldatoznunk.

paprika palánta kéz föld
A paprikapalánta is szereti a törődést.

Társnövénye lehet a borsó, a hagyma, a sárgarépa vagy a bab, de gyógynövények között is jól érzi magát.

A világon összesen kb. 50 ezer fajtáját tartják számon. Lássuk, itthon melyek a legnépszerűbbek, és mire használhatjuk őket.  

A paprika a konyhában

Valószínűleg mindenki fel tudja idézni azokat a mesejeleneteket, amelyekben a szereplő feje lángra lobban, vagy füstöl a füle egy falat ételtől. Ez az érzés általában a csilipaprikának köszönhető, melynek embert próbáló ereje paprikaevő versenyeket hívott életre. A konyhában nemcsak a csilit, hanem a többi paprikafajtát is fantáziadúsan használhatjuk. Több fajtáról köztudott, hogy milyen ételekben érvényesülnek legjobban egyedi adottságai.

A tölteni való (azaz a TV) paprika

A TV paprikának semmi köze a médiához. A sárgás–zöldes színű paprika talán az első számú kedvenc itthon. Hús helyett zöldségekkel is megtölthetjük. Ehhez tetszés szerint keverjünk össze valamilyen gabonát (például hajdinát, rizst, kölest), amit aztán hagymával, fokhagymával, tojással, lenmaggal, valamilyen kemény sajttal (ez kihagyható), dióval, napraforgómaggal és fűszerekkel gazdagíthatunk. Ebből a paprikafajtából készíthetünk klasszikus lecsót is, sőt akár leves is főzhető belőle. Az persze vitathatatlan, hogy nyersen a legegészségesebb. 

paprika kés asztal
A TV paprika nem csak lecsóban finom!

A kápia paprika kicsit égetten a legfinomabb

Ha grillpartira készülünk, érdemes néhány kápiát a tűzre dobni, szabad tűzön sütve ugyanis köretként és főfogásként is megállja a helyét. Sülve szendvicskrémek alapanyagaként is kiváló: a klasszikus ajvár mellett készíthetünk belőle dióval gazdagított muhammarát (szír paprikakrémet), valamint – padlizsánnal és más nyári zöldségekkel összefőzve – zakuszkát is. Készíthetünk belőle hidegen is fogyasztható levest is, amely a nyári kánikulában hűsítő és laktató fogás lesz.

A szendvicskrémek dunsztolással remekül tartósíthatók, így télen sem kell mellőznünk a nyári ízeket. A sült, meghámozott paprikaszeleteket olajban is elrakhatjuk mediterrán előételnek vagy alapanyagnak későbbi felhasználásra.

kápiapaprika
A kápia az egyik legízesebb paprikafajta.

Kaliforniai paprika: irány Mexikó!

A nagy, húsos egyedek íze szín szerint különböző: a zöld nyersebb ízű, a sárga és a piros viszont már édesebb, gyümölcsösebb ízvilágot kölcsönöz az ételeknek. 

A kaliforniai paprika is nagyon jól grillezhető, de vékony csíkokra vágva, fűszerezve mexikói ételekben is megállja a helyét. Hüvelyesekkel összefőzve, friss zöldségekkel tálalva kiadós ebéd vagy vacsora produkálható belőle percek alatt. A szép nagy példányokat tölthetjük is a fentebb leírtak szerint, sőt a töltelék keletiesebbé, mediterránná is tehető. A töltött paprika kerülhet tepsiben a sütőbe, de paradicsomszószban is megfőzhetjük. A reggelinket is feldobhatjuk vele úgy, hogy kis karikákat vágunk belőle, ebbe ütjük a tojást, amelyet aztán kicsi olajon megsütünk. 

Csili, ha a csípőset szereted

A csilipaprika akár egészen kicsi erkélyen vagy ablakpárkányon is remekül érzi magát, így könnyen termelhetünk magunknak egy kis csípőset. A csili azonban nemcsak különleges erejéről, hanem élvezeti értékéről is híres. Ha nem szeretnénk sokat vesződni a tartósítással, egyszerűen szárítsuk meg, de ha vállalkozó kedvűek vagyunk, készíthetünk belőle szószokat, mártogatósokat vagy akár lekvárt is. 

chili paprika fajták
A csilipaprikának számtalan fajtája létezik, amelyek erősségben és formában is különbözőek.

Húsmentes töltött paprika

Hozzávalók:

  • 10–12 db paradicsom
  • 300 ml sűrű paradicsomlé
  • 2–3 db szárzeller
  • 6 db nagyobb paprika
  • só, bors
  • 2 ek olívaolaj

Hozzávalók a töltelékhez:

  • 1 db sárgarépa
  • 1 db fehérrépa
  • fél gumó zeller és a zöldje
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1 fej vöröshagyma
  • 7 dkg darált dió
  • 25 dkg főtt rizs
  • só, bors, kakukkfű, bazsalikom, borsikafű, majoránna
  • 1 db tojás (vagy 1 ek csicseriborsó-, ill. útifűmaghéjliszt)
töltött paprika paradicsom tál
Nemcsak hússal lehet finom a töltött paprika.

Így készítsd el a töltött paprikát!

A paradicsomnak jót tesz a főzés, a paprikának pedig a fűszeres–diós töltelék: az újragondolt töltött paprika remek ízű vitamin- és rostforrás, és ásványi anyagokban is igen gazdag.

Először készítsük el a tölteléket: a nyers répákat, a zellert, a zöldjét és a hagymákat reszeljük le (vagy tegyük aprítógépbe), a diót daráljuk meg, és az egészet keverjük hozzá a megfőzött rizshez (barna rizzsel ízletesebb). Sózzuk, borsozzuk és bőven fűszerezzük meg (érdemes picit „túlfűszerezni”, mert a főzés során a paprika sok fűszert felvesz). Végül keverjünk bele egy tojást (vagy a csicseriborsó-, ill. az útifűmaghéjlisztet). A paprikák végét vágjuk le, majd alaposan tömjük meg őket a diós töltelékkel. A paprikák levágott csumáját (a szár nélkül) tegyük félre.

A paradicsomokat vágjuk kisebb darabokra, majd tegyük egy nagyobb lábasba a háromfelé vágott szárzellerrel és a paprikacsumákkal együtt, ezután öntsük fel paradicsompürével. Sózzuk, borsozzuk meg, és kezdjük el főzni gyenge tűzön, fedő alatt. Ha gyöngyözni kezd, keverjünk bele 2 kanál olíva- vagy szőlőmagolajat, majd tegyük bele a töltött paprikákat, és kb. 60 percig főzzük lassú tűzön, amíg a paprikák héja kissé ráncosodni kezd.
A töltelékbe tehetünk napon aszalt paradicsomot és fűszerekben pácolt szejtán-, azaz búzahúscsíkokat is. Ízlés szerint használhatunk más összetevőket, fűszereket is, érdemes kísérletezgetni.

A cikk és a recept elkészítésében Szabó Eszti segített nekünk.

Képek: canva

search icon