A Körös-Maros Nemzeti Park részét képező Kis-Sárrét hazánk egyik legfontosabb vízimadár vonuló- és telelőterülete, amely a térségben található vizes élőhelyeknek köszönhető.
A Körös-Maros Nemzeti Park közleménye szerint, míg a halastavakra olykor népes, több ezernyi vadlúd jár be éjszakázni, illetve nappal a táplálkozó területekről inni és fürdeni, addig a Hortobágy-Berettyó folyó elsősorban a récefajoknak kínál ideális téli életteret. Ebben a térségben főként a tőkés és a csörgő récék jelennek meg tömegesen. Egyes kanyarulatokban, öblözetekben 4-5 ezer tőkés réce és 100-300 csörgő réce is előfordul egyszerre.
Állatfajaink védelme és fenntartása a Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.
A nemzeti park beszámolója szerint, a koncentrált vízimadár-előfordulás vonzza a térségben jelen lévő ragadozó madarakat is. Főként rétisasok próbálnak élelmet szerezni maguknak a madártömegekből. Alacsonyan repülve vizsgálódnak a levegőben, majd hirtelen lecsapnak a zsákmányukra. A megfigyelők számára jól jelzi a ragadozó madarak jelenlétét, mikor a vízimadarak hirtelen egyszerre kapnak szárnyra.
Az apróbb récék, például a csörgő récék alkalmanként a vándorsólymok számára is téli táplálékul szolgálnak. A récék között akkor támad igazi zűrzavar, ha a rétisas és a vándorsólyom egyszerre próbál zsákmányolni közülük. A rétisasok ugyanis a vízről szeretnék kiemelni a kiszemelt áldozatot, a vándorsólyom viszont a levegőben támad, így a récék mind a két szférában veszélynek vannak kitéve – olvasható a közleményben.