Gombából sosem elég? Míg korábban főként az idősebb korosztály járta az erdőt gombák után kutatva, mára már sokakat elkapott a keresgélés láza. Mivel engem is rendkívüli izgalomban tart a téma, a falunkban „praktizáló” gombaszakellenőrt, Herczeg Noémit kérdeztem, mit és hogyan lehet most gyűjteni az erdőben.
Rendes gombatúrán még nem voltam, de nagyon szeretnék már részt venni egyen, a gombagyűjtés nagyon izgalmas tevékenysége évek óta vonz. Vajon miért ennyire népszerű a gombakeresés? A megtalálás izgalma, a gasztronómiai élvezet vagy a természetjárás örömének összekapcsolódása miatt járják ennyien az erdőt? A válasz valahol középen lehet, ám mint minden hasonló tevékenységet, ezt is lehet jól és kevésbé eredményesen csinálni. Noémivel való beszélgetésem után nemcsak arra jöttem rá, milyen keveset tudok a gombákról, hanem arra is, mennyire jó lenne még inkább elmélyedni a témában.
Hogyan találhatsz gombát az erdőben?
Noémi gyerekkora óta gombászik, a szakellenőri vizsgát azonban csak egy éve tette le Tatabányán, a vendéglátói technikum elvégzése után képezte magát gombaszakellenőrré. Nemcsak a gombákhoz ért, hanem a gyógynövényekhez is, és mindenhez, ami ehető az erdőben. Lakhelyünk, Tardos, pedig bővelkedik erdei közegben, hiszen a Gerecse és a Vértes ölelésében jócskán van keresgélni való. A környék adottságai mellé azonban szükség van szaktudásra is: Noémi elmondása szerint ugyanis több szempontot is figyelembe kell venni, ha gombát kívánunk gyűjteni.
Az ugyanis édeskevés, ha tudjuk, mikor melyik gombát találjuk meg az erdőben. Az időjárás, a tájegység, a környezet és az erdő faösszetétele is jelentős szempont, arról nem is beszélve, hogy sok gomba például réteken nő vagy mocsaras, tavas környezetben.
Fontos tudni, hogy minden gombának megvan a saját fája. A gyökérkapcsolt gombák esetében ugyanis, ha megtalálod az adott fát, amelyet a gomba szeret, jó eséllyel a gombához is szerencséd lesz. A vargánya például a meleg tölgyeseket szereti, míg a kucsmagomba a kőrist. Így tehát a gombászás nemcsak a gombákról, hanem az erdő ismeretéről is szól.
A fa mellett a mikroklíma is számít: hiába jársz tölgyerdőben, ha hűvös tölgyesben keresgélsz, nem fogsz vargányát találni. A klíma mellett lényeges az időjárás is. A gomba ugyanis, jó eséllyel ez téged sem lep meg, eső után nő. Azonban ne kapd fel egyből a túrafelszerelést, ha leesett egy kis eső, ugyanis a legtöbb gomba napokkal a csapadék után bújik majd elő. A mezei szegfűgomba akár már másnap, de a vargánya 8–10 nappal esőzés után jelenik meg.
Az alapos erdőismeret tehát elengedhetetlen ahhoz, hogy gombát találj. Persze lehet szerencséd, de ha biztosra mennél, nem árt felkészülni kicsit.
Milyen gombákat találhatsz most az erdőben?
A klímaváltozás a gombászásra is hatással van. Ha azt nézzük, mennyivel előbbre tolódott az időjárás ebben az évben, máris világos, hogy nem akkor találunk majd meg egy adott gombát az erdőben, amikor a korábbi években. Remek példa erre, hogy a Vértesben már most találtak közönséges petrezselyemgombát. Ez a gomba tipikusan szeptemberben, októberben szedhető. Ugyanez igaz az ízletes kucsmagombára: általában április végén kezdődik a szezonja, ám mostanra már lecsengett, és alig találni. A korai nyár tehát a gombák megjelenésében is megmutatkozik. A lelkes gombakereső azért ne adja fel, az alábbi gombákat szép sorban megtalálhatja az erdőben:
- osztrák csészegomba,
- cseh kucsmagomba,
- pusztai kucsmagomba,
- ízletes kucsmagomba,
- fattyú kucsmagomba,
- májusi pereszke,
- tövisalja gomba,
- rókagomba.
Később pedig ott a vargánya, és jönnek sorban a nyári és az őszi gombák is. Azonban nagyon fontos, hogy tudd, milyen gombával van dolgod.
A döggombákkal érdemes vigyázni: azon túl, hogy gyomor- és béltüneteket okoznak, könnyen összetéveszthetők más, ehető fajokkal. Ezek egy gyengébb immunrendszerű egyén esetében (gyerekeknél, öregeknél) akár halált is okozhatnak.
Merre indulj, ha gombát keresnél?
Könnyű lenne azt mondani, hogy bárhol találhatunk gombát, de ez sajnos ebben a formában nem igaz. Sokat számít a fent említett mikroklíma, így egyes tájegységeken jobban, míg másokon kevésbé találsz gombát.
A Vértes és az Őrség dúskál a gombákban. Míg előbbi változatos, sokféle klímát felvonultató tájegység, utóbbi az Alpok közelsége miatt csapadékosabb, állandó klímát biztosít. A gombák pedig szeretik a kiszámíthatóságot.
A Bakonyban inkább a vargánya, míg a Gerecsében az őszi gombák gyakoriak. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lehetne gombát találni bármelyik tájegységünkön. A lelőhelyek titkát mindenki gondosan őrzi, aki régóta járja az erdőt, aligha osztja meg ezt a tudást a zöldfülűekkel.
Mire kell odafigyelni a gyűjtés során? Hogyan lehet leszedni a gombát?
Ha nekivágsz, tudod mit és hol keresel, az sem mindegy, mibe szeded le. Amint ugyanis a gomba elszakad a talajtól és a micéliumtól (gombafonalaktól), bomlásnak indul. Ezt pedig egy műanyag zacskóban még inkább megteszi.
Első számú szabály tehát, hogy kosárba gyűjtsd a gombát! A második pedig az, hogy lehetőleg gombakéssel elvágva szedd őket, de érdemes minden esetben ki is fordítani egyet a földből. Erre azért van szükség, mert sok gombát a tönkjéről azonosít be az ellenőr. Így ha biztosra mennél, érdemes egyet tönkkel együtt is begyűjteni.
Különösen fontos ez akkor, ha az ember nem teljesen biztos abban, mit is szedett. Minden esetben érdemes külön szedni azt, amiben biztos vagy. Egy gyilkos galóca ugyanis az egész gyűjtésednek ajtót mutat, és mivel rendkívül mérgező, nem érdemes kockáztatni.
A gyilkos galóca toxinja egy sejtméreg, amely minden sejtet, szervet megtámad. Mire észlelik a hatását (18–24 óra) az összes sejtet tönkretette, így a neve sem véletlen. Különösen azért veszélyes, mert ha kicsit szét van ázva, sokkal nehezebben azonosítható. A fenyves sisakgombával is érdemes vigyázni: ugyanezt a toxint tartalmazza.
Hol érdemes bevizsgáltatni a gombát?
Ha szeretnéd elkerülni az egyetlen találkozásod a gyilkos galócával, jó, ha elviszed a zsákmányt egy gombaszakellenőrhöz. Ezt megteheted a térképes keresővel ellátott honlapon is, ahol a környék összes szakellenőrét megtalálod.
De készülj fel arra is, ha egy gyanús és mérgező egyed került a kosaradba, az ellenőr jó eséllyel az egész gombakosarat kiüríti majd, és lehetséges, hogy üres kézzel távozol. Ezért is fontos, hogy külön gyűjtsd azt, amiben nem vagy biztos!
Ha megvan a zsákmány, mi a teendő? Meddig ehetők a gombák?
Ha leszedted a gombákat, érdemes igyekezni. A szakellenőrhöz szedés után azonnal viheted a gombákat, hiszen amint eltávolodnak a földtől, bomlani kezdenek, és így sokkal nehezebben emészthetők. Jó, ha 1–2 napon belül elfogyasztod, amit leszedtél, de legalábbis tartósítod. Vannak olyan gombák, ilyen például a gyapjas tintagomba, amelynek fél-egy óra a szavatossága. Tehát ha leszeded, jó, ha egyből szaladsz haza, és fel is dolgozod, mert igen hamar megromlik.
Általánosságban elmondható, hogy a gombák 1–2 napot bírnak ki, de igaz ez a boltban vásárolt gombára is. Nem érdemes őket hetekig aszalni, mert akkor már aligha ehetők. Könnyen megállapítható, hogy egy gomba jó-e még: levágsz egy darabot a tönkjéből, megnyomod, és ha nagyon vizes, jobb, ha megszabadulsz tőle.
Nagyon fontos! A szépen, tisztán gyűjtött gombát nem kell mosni, viszont ha nagyon koszos, akkor folyó víz alatt szabad mosni, de semmiképpen sem áztatva. Minden, ami jó, a héjában van, miért is szabadulnánk tőle? Sokszor elegendő alaposan lekefélgetni, megtisztítgatni, és már eheted is!
Minden gomba gasztrokaland: hogyan készítsd el őket?
Habár rutinosan mozgok a konyhában, Noémi bőven tud újat mondani. Ha készen állnak a gombák (és egyáltalán nem mostad meg őket), jó tudni, miképp készítsd el. Az alaprecept egyszerű: vaj, só és bors. Ez a legtöbb gombának jól áll, kihozza az ízét. Nem rossz az sem, ha kicsit tisztában vagy az erdőben gyűjthető fűszernövényekkel: a kucsmagombának ugyanis nagy barátja a vad kakukkfű. Nem véletlenül élnek egymás mellett a természetben.
A májusi pereszkéből finom pörkölt készülhet, a petrezselyemgomba pedig párizsi bundában a legfinomabb. Ha sűrű palacsintatésztába mártod, és hirtelen kisütöd, olyan élményben lesz részed, amely felülmúlhatja az eddigi kulináris tapasztalataidat. De a petrezselyemgombából készült krémlevessel sem lőhetsz mellé.
A leszedett gombák tartósítva is jók: a savanyított gomba párját ritkítja, de a hagymával lepirított, olajjal elrakott gomba pépesített változata is zseniális.
Sütés-főzés esetén azt is jó tudni, hogy mennyi idő alatt készülnek el a gombák. A kucsmagomba például 20 perces gomba: ha ennél kevesebb ideig éri hőkezelés, a gyengébb gyomrúakat megviselheti.
Különlegességük az értékük
Nem győzzük elégszer felhívni a figyelmet arra, hogy mennyire fontos a természet tisztelete. Gombagyűjtéskor ez még inkább mérlegelendő szempont. A gombák felrugdosása, szétdobálása azért rettentő ostobaság, mert ezzel károsodnak a gombafonalak. A gombát kiszakítod az életteréből, és egyre messzebb és messzebb kerül attól a helytől, amit magának választott.
A fentiek alapján ugyanis a gomba szereti a speciális, számára tökéletes környezetet, nem véletlenül spórázik ott, ahol találtad. Vigyázz rájuk: ha nem vagy biztos abban, hogy szükséged van az adott gombára, hagyd ott, hadd szaporodjon békében!
Ha az erdőt járod, de nem vagy szerencsés, és nem találsz gombát, szedd tele a kosarad szeméttel, és vidd a legközelebbi kukába! A gombászás ugyanis egyenesen arányos a természet tiszteletével. Éppúgy, mint a túrázások során, itt is figyelni kell arra, hogy ne tégy nagy kárt az erdőben.
A gombagyűjtés jó program gyerekkel is: remek alkalom, hogy megismerjék a természet különlegességeit, és emellett azt is, hogyan viselkedünk az erdőben, és miért kell tisztelettel bánnunk a benne élőkkel.
Az egészséges és a fenntartható étrend sokszor kéz a kézben jár. Ezzel a témával kiemelten foglalkozott a Planet Budapest 2023 rendezvény is. Étkezési szokásaink megváltoztatásával nemcsak a saját, hanem a bolygó egészségéért is sokat tehetünk.
Kiemelt kép: Herczeg Noémi