Tészta kisokos – ilyen a tökéletes állag, forma és íz

Tészta kisokos – ilyen a tökéletes állag, forma és íz
Tészta kisokos – ilyen a tökéletes állag, forma és íz

Gondolhatnád, teljesen jogosan, hogy a tésztafőzés nem nagy kunszt. Forró víz, tészta beledob, kész is. De mikor lesz kulináris élvezet egy tésztaétel? Milyen alakú tésztát érdemes választani? Sőt, a bolognain és a túrós csúszán túl is van élet, főleg, ha tudod, milyen különleges gasztroutazás lehet egy-egy tészta elkészítése.

Nem nagyon találkoztam még olyan emberrel, aki ne szeretné a tésztát. Holott magának az ételnek nincs különösebb élvezeti értéke, az üres tészta maximum a válogatósabb gyerekek mániája. De egy jó szósszal, finom zöldségekkel, csőben sütve, megpirítva az egyik leggyorsabban elkészíthető fogás. Biztosan neked is lapul pár csomag tészta az otthonodban, amit idő hiányában előkapsz, hogy friss vacsi legyen az asztalon. Gondolnád, hogy könnyű elrontani a tésztafőzést? Vagy, hogy milyen egyszerű elveszni a megannyi alakú és formájú tészta között? Pedig ez mind igaz, arról pedig már ne is beszéljünk, milyen csodálatos kaland lehet egy ázsiai tésztaétel elkészítése.

Sosem lehet rossz választás
Kép: canva

A tészták világa sokkal lenyűgözőbb, mint elsőre gondolnád. Ismerkedjünk meg velük!

Tészták és alakjaik: mindegyik másra jó

Az eredeti tészta általában lisztből (főként durumbúza lisztből), vízből és sóból áll. Ezen kívül vannak még tojással készült tészták is, és természetesen megkülönböztethetjük a házi és az ipari körülmények között készült tésztákat, a friss és a száraztésztákat is. Biztosan sokunknak van emléke a nagymama ablakában száradó tésztákról: ma már sajnos egyre kevesebben vágunk bele a tésztakészítésbe, holott különleges és meditatív folyamat (nem mellesleg egészséges a végeredmény).

Rengeteg forma, még több ételkülönlegesség
Kép: canva

Ha azt mondom tészta, sokan egyből Olaszországra gondolnak. Itt még bőven él a házi tészta készítésének hagyománya, sőt, olyan sokféle tésztát készítenek, hogy szinte lehetetlenség az alakok között kiigazodni. Vannak olyan tészták, amik csak egy bizonyos régióra korlátozódnak, és vannak világszinten is ismert formák. Ismerkedjünk meg néhány klasszikussal!

A canellonit csak imádni lehet
Kép: canva
  • Canelloni: hosszúkás, üreges tészta, amelyet általában megtöltenek, gyakran ricottával.
  • Pappardelle: széles tésztacsíkok, amelyeket hagyományosan paradicsomos-makrélás szósszal készítenek.
  • Tagliatelle: vékonyabb tésztacsíkok, sokszor láthatjuk kis gombócokban. Füstölt lazaccal, paradicsomos szósszal a legjobb.
  • Spagetti: a legismertebb, hosszúkás tészta, húsos szósszal az igazi.
  • Penne Rigate: a jól ismert pennetészta halas tejszínes szósszal isteni.
  • Farfalle: a kis csokornyakkendőre emlékeztető tésztát rukkolás, paprikás szósszal szeretik.
  • Fussilli: a dugóhúzóra emlékeztető tésztát cukkinis szószokhoz használják.
  • Orecchiette: a Pugliából származó kis fülecskéket olívabogyós, paradicsomos szósszal szeretik elkészíteni.
  • Ditaloni: a gyűszű alakú tésztát zöldséges levesekhez használják.
  • Casarecce: részben felcsavart pappardelle, padlizsános, darabos szószokhoz használják.
Az orecchiette-t sokszor zöldségekkel színezik
Kép: canva

Persze a végtelenségig sorolhatnám a különleges olasz tésztákat, de a fentiek nagy része bizonyára már ismerős. A kérdés csak az: hogyan szereted elkészíteni őket?

Mi az az al dente?

Az al dente kifejezéssel minden tésztarajongó találkozhatott már. Olasz kifejezés, azt jelenti „a foghoz”. Ez mutatja meg, hogy a tészta megfelelően készült-e: a lényeg, hogy puha legyen, de még éppen roppanós egy jó falathoz. A pépesre főtt tészta szégyent hoz az olasz hírnévre (állítólag). De hogyan lehet al dente a tésztád?

Egyesek szerint akkor jó, ha még kis fehér pöttyöket látsz a tészta kóstolásakor. Mások szerint éppen az a jó, ha ezek a pöttyök már nem látszanak. A megoldás a „harapásteszt”, azaz a készültség előtti pár percben érdemes kóstolni. Ha még a fogaid enyhe ellenállást tapasztalnak, de a tészta maga már puha, akkor elkészült az ételed. Más azonban az al dente egy friss és egy száraztészta esetén, ugyanis a friss tésztát csak rövid ideig kell főzni.

A házi tészta rejtelmeiben is jó elmerülni
Kép: canva

Hibák, amiket elkövetsz tésztafőzés során

Lehet, hogy egyszerűnek tűnik, de több olyan lépés is van a tésztafőzés során, ami elronthatja a végeredményt. A leggyakoribb ballépéseket azonban könnyen elkerülheted, és egy sokkal finomabb tészta lesz a végeredmény.

  • Olaj a vízbe

Általában olívaolaj vagy étolaj kerül a vízbe tésztafőzéskor, azonban ez teljességgel felesleges. Ugyanis, ha olívaolajat adunk a forrásban lévő vízhez, az olaj a felszínen marad, és a tésztánk nem szív fel belőle semmit.

  • Só nélkül

Ha a tészta íze a lényeg, mindenképpen sózni kell, de van, aki állítja, hogy ez szentségtörés. Ha sót adsz a vízhez, a tészta főzés közben felszívja azt, így egyenletesen sós ízt kapsz, ami végtére is jót tesz az ételednek.

  • Törve jó (vagy inkább nem)

Ha Te is az a típus vagy, aki összetöri a spagettitésztát, most figyelj! Tény, hogy így könnyebben elfér az edényben, de a tészta ereje az alakjában van. Ha összetöröd, éppen elveszíted a lényeget. A jó éttermekben csak úgy örvénylik a tészta és a szósz elegye: ezt te is elérheted, ha nem kínzod meg a tésztát főzés előtt.

A tészta a világ minden táján népszerű
Kép: canva
  • Minden tészta ugyanolyan

A fenti állítás hamis. Ugyanis sokan egy kalap alá veszik a rizstésztát a búzából készült tésztával vagy éppen az üvegtésztával. Mindegyik másképp készül, és az ázsiai és olasz tésztákat is külön kell kezelni.

A búzatészta, mint az udon, jellemzően ruganyos állagú, és jobban bírja a hőt, mint honfitársaik. A rizstészta hajlamos pépessé válni, ezért főzés közben alaposan figyelni kell, sőt éppen csak főzni. Az üvegtészta számos különféle keményítőből készíthető, beleértve a tápiókát, a burgonyát és a mungóbabot. Kényesek, de szupererejük a szószosságukban rejlik.  Éppen ezért nem mindegy, hogy miképp készíted el őket.

  • Csak öblítést ne

Ha búzából tésztát használsz, a főzés utáni lecsepegtetés és öblítés több okból is tragédia. Először is elveszíti azt az értékes tésztavizet, amely tökéletes arra, hogy az utolsó pillanatban visszaöntsd az ételbe, és ezzel sűrítsd a tésztaételed. Másodszor így arra ösztönzöd a tésztákat, hogy összetapadjanak, amit határozottan el szeretnénk kerülni. Inkább emeld ki a tésztát egy fogóval és tedd a szószos tálba, ezzel sokkal több jót teszel az ételeddel, mintha öblítenél.

Az udon tészta levesben és szósszal is isteni
Kép: canva
  • Az alak is számít

Több mint 200 féle tészta létezik. Ez pedig legalább ennyi felhasználási módot jelent. Barbárság lenne figyelmen kívül hagyni a tészta alakját. A vékonyabb tészták jobban illenek a lágy szószokhoz, míg a vastagabbak a sűrűbb feltétet kedvelik. Az apróbb formák pedig remekül illenek a levesbe.

Tészták a világ körül

Habár itt Európában hajlamosak vagyunk csak az olasz tésztákra hagyatkozni, az ázsiai gasztronómiában legalább akkora szerep jut a tésztáknak, mint Olaszországban.

Kínai, japán, vietnámi vagy thai kultúrában a tészta különleges helyet foglal el. Gondolj az olyan nemzeti ételekre, mint a pho leves, a ramen vagy a pad thai. Rengeteg verzió létezik ezekre az ételekre, de egy mindben közös: a tészta. Persze abból is rengeteg féle van, és mindet más és más ételekben használják.

A soba tészta jó választás, ha gluténmentesen étkeznél
Kép: canva
  1. Udon tészta: fehér, semleges ízű tészta, amit szárítva és frissen is megvásárolhatsz. Meleg, ízletes levesek alaptartozéka.
  2. Chow Mein: tojással készült, kínai tészta, amely a sült tészták alapja. Sötét szósszal, zöldségekkel, hússal vagy tofuval készítik.
  3. Ramen: az umamiban gazdag japán ramen leves elengedhetetlen alapanyaga, amely sárga, ízes, semmihez sem fogható textúrájú. Sokan úgy tartják, igazán jó rament csak olyan helyen lehet enni, ahol házilag készül a tészta.
  4. Soba: hajdinalisztből és vízből készül, a legjobb minőségű tészták kizárólag hajdinalisztből készülnek. Magas fehérje-és rosttartalma miatt nem klasszikus tészta, salátákba, levesekbe, húsos, forró tésztaételekbe használják.
  5. Rizstészta: a rizsliszt és víz kombinációjából létrejött tészta igazi aduász. Már csak azért is, mert gluténmentes, sőt, diétás tésztaként ismert. Szószos ételek, levesek fontos eleme, mivel remekül felszívja az ételeket. A pad thai és a pho elengedhetetlen alkotóeleme.
  6. Üvegtészta: tápióka vagy mungóbab keményítő és víz elegye: de van, ahol édesburgonya-keményítőből vagy burgonyakeményítőből készül. Hosszú, vékony, zselatinos állagú, salátákba kiváló.

Akárcsak az olasz tészták esetében, itt is számos tészta közül válogathatsz. Ami tény, hogy tészta nélkül lehet élni, de nem érdemes, főleg, hogy ilyen gazdag a választék. Nem célszerű megállni a spagettinél: a rengeteg forma, íz és állag kísérletezésre ad okot. Arra biztatlak ismerj meg minél többféle tésztát, és tésztaételt!

Kiemelt kép: canva

search icon