
A törvénytelenül kihelyezett, emberre, házi- és vad állatokra is veszélyes méregtől egy fokozottan védett parlagi sas, 8 védett egerészölyv és 5 holló esett áldozatul.
A 2021-es turai tömeges madármérgezés óta nem történt hasonló eset hazánkban. Különösen aggasztó, hogy a most azonosított anyag emberre és házi állatokra is nagyon veszélyes – olvasható az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményében.
2025. március 7-én lakossági bejelentés érkezett a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatához, miszerint egy elpusztult parlagi sast és egy kisebb ragadozó madarat találtak Sülysáp és Mende települések között, a Felső-Tápiómenti Vadásztársaság működési területén.
Az MME helyszínre érkező méreg- és tetemkereső kutyás egysége ezt igazolta, majd a természetvédelmi őrszolgálattal közösen átvizsgálták a bejelentés környékét. A keresések során az elhullott állatok mellett hat feltételezett csalétket is találtak. Ezeket laboratóriumi vizsgálatok céljából elszállították, hogy a mérgezéshez használt vegyi anyagokat pontosan be lehessen azonosítani. Az ügyben a Nagykátai Rendőrkapitányság nyomozást indított.
Igen aggasztó, hogy a szakértők még közvetlenül a település határában is találtak az emberre, házi- és vad állatokra is veszélyes méreggel kezelt csalétkeket. Az MME felhívja a lakosság figyelmét, hogy az érintett térségben fokozott figyelemmel sétáltassák házi kedvenceiket és körültekintően kiránduljanak gyermekeikkel. A kihelyezett méreg rendkívül erős, ezt bizonyítja, hogy a tetemek közvetlenül a csalétkek körül helyezkednek el, illetve az is, hogy nagy mennyiségű elhullott rovart is találtak a mérgezett madarak körül. A következő napokban tovább folytatódik a terület átvizsgálása.
A természetvédelmi szervezet felhívja a természetjárók, kutyasétáltatók és a külterületeken dolgozók figyelmét, hogy aki elpusztult állatokat észlel a szabadban, semmiképpen ne nyúljon hozzájuk és mérgezés gyanúja esetén azonnal értesítse a hatóságokat!
A turai tömeges mérgezés nyomán, melynek felderítésében a Nemzeti Nyomozó Iroda is részt vett, a törvényhozás módosította a Btk-t és jelentősen szigorította a mérgezéses bűncselekményekkel kapcsolatos szankciókat. Az állatkínzás (Btk. 244) és a természetkárosítás (Btk. 242) esetében is külön esetnek számít a méreggel elkövetett bűncselekmény és a tevékenység előkészülete is büntethetővé vált. A törvény indoklásában többek közt megemlítésre kerültek a turai esetben érintett fajok és a madármérgezések során használt méreganyag is.
Fotó: Canva