Torma a konyhában – Ne csak reszeld, főzd meg!

Torma a konyhában – Ne csak reszeld, főzd meg!
Torma a konyhában – Ne csak reszeld, főzd meg!

Akár a kertedben nő, ezért csak leszeded, akár vásárolod, a tormából mindig csak egy kis darab kell. De mi legyen a maradékkal? A reszelt tormán túl számos más felhasználási mód létezik, hogy élvezhesd ezt a csípős, karakteres ízű gyökeret.

Remek vírusölő, a légúti betegségek, a köhögés doktora, az egészség szimbóluma. Ez a „koszos kis” barna gyökér sokkal többet tud, mint elsőre gondolnád. Emlékszem, gyerekként sosem értettem, mit szeretnek rajta a felnőttek, aztán én magam is felnőttem… A csípős illat és a semmihez sem hasonlítható, agyzsibbasztó ízvilág több mint fenomenális. Remekül megfér az ételekben, feldobja őket (például tojáskrém nálam nem létezik torma nélkül), és még az egészségre is jótékonyan hat. Szeresd meg, használd és élvezd!

Mi is az a torma?

Hívhatjuk gyógynövénynek, de fűszernövénynek is, mindenesetre a keresztesvirágúak népes táborát erősíti, például a brokkoli és a mustár rokona. A Volga és a Don környékéről származik, árteres helyeken sokszor találkozhatsz vele, de a nedves réteken, szántókon is gyakori jelenség.

Nagy illóolaj-tartalmának köszönheti jellegzetes ízét: a mustárolaj, a szinigrin és a glukonnaszturcin nevű glikozidok adják a jól ismert ízt, de bőven van benne C-vitamin, magnézium, nátrium és kálium is. Évelő, lágyszárú növény, amelyet rendkívül könnyen termeszthetsz Te magad is, de vigyázz! Ha egyszer beültetted, nehezen szabadulsz majd tőle. A telet remekül bírja, karógyökerei (fő értékei) mélyre nyúlnak, de levele is izgalmas ízű, saláták alkotóeleme lehet. Egész évben élvezheted az ízét, habár elsősorban ősszel takarítják be. Ráadásul pincében sokáig eltartható.

Nem mellesleg sokféleképp felhasználhatod, és teheted vele gazdagabbá az ételeid!

A klasszikus reszelt torma.
Kép: canva

Friss vagy szárított torma?

Míg a friss tormára nem feltétlenül süthetjük rá, hogy fűszer, addig a szárítottra annál inkább! A szárítás és az őrlés eredményeként igazi finom fűszerport kaphatsz, ezáltal hosszú időre tartósítod is a tormát, amelyet számtalan ételbe beletehetsz.

A friss tormát viszont egyszerűen zöldségnek is nevezhetjük, bár tény, hogy rendkívül csípős. Éppen ezért kis mennyiségben fogyasztjuk, nem pedig úgy, mint egy klasszikus értelemben vett zöldséget. Itthon jó, ha évente egyszer, húsvétkor az asztalra kerül, pedig jótékony hatásai és különleges íze miatt sokkal többször kellene fogyasztani. Arról nem is beszélve, hogy levelei mellett a friss hajtásai és a virága is ehető.

A levelek is ehetők.
Kép: canva

Hogyan főzz tormával?

A legelterjedtebb formája a reszelt torma. Nemcsak egyszerűen elkészíthető, hanem értékes alapanyag is, ezért ecettel, sóval, borssal ízesítve a legtöbb háztartásban alapélelmiszer. Sokszor a frissen reszelt tormát szószhoz vagy öntethez adjuk. Máskor fűszerként használjuk fel, vagy más étel mellé kínáljuk. Levesekhez, pörköltekhez, húsok vagy grillezett ételek mellé csodás kiegészítő. De a reszelt verziót céklával, tejszínnel keverve, sőt akár almával vagy mézzel vegyítve is használják. 

Érdemes megjegyezni, hogy a torma a melegítés során sokat veszít csípősségéből, ezért fontos, hogy a főzés legvégén adjuk az ételhez, ne az elején. Kivéve persze, ha nem vágyunk a karakteres, csípős ízére, így azonban hatóanyagaiból is veszít. Legjobb, ha frissen, nyersen használod.

Céklával vegyítve is nagyon ízletes.
Kép: canva

Hogyan készítsd elő a tormát?

Kezdésként íme, néhány tipp a friss tormagyökér előkészítéséhez és feldolgozásához.

  • A legjobb, ha a tormát frissen reszelve és nyersen használod.
  • Merev kefével dörzsöld át, és pucold meg a tormagyökereket!
  • A nagyobb gyökerek felmagozhatnak, és keserűek lehetnek. Ezeket a részeket távolítsd el, vagy használj zsengébb gyökereket!
  • A torma olyan, mint a káposztafélék többi tagja, beleértve a mustárt és a retket is: minél finomabbra vágod vagy reszeled, annál csípősebb az íze.
  • A torma reszeléséhez a legegyszerűbb konyhai robotgépet használni. A meghámozott gyökeret kockákra vágjuk, és a kívánt állagúra daráljuk. Figyelj oda az így felszabadult illóolajokra, mert csíphetik a szemed. Épp ezért daráld a szabadban, vagy nyisd ki az ablakot! (Tormás kézzel véletlenül se nyúlj a szemedbe!)
  • A friss és az ecetes torma nem egy és ugyanaz. Az ecetes tartósítás megőrzi a torma csípősségét. Ha nem kevered össze ecettel, a friss reszelt torma gyorsan elveszíti csípősségét, és keserű ízűvé válhat.

Így főzz friss tormával!

A torma sok ételt tehet izgalmassá, némelyek pedig különösen jó barátságot ápolnak ezzel a csípős gyökérrel. A marhahús, a sertés, a lazac, az alma, a tojás, a burgonya és a cékla például csodás párosítások a tormával. Mivel nagyon csípős növényről van szó, előnyös, ha a tormát valamilyen krémes összetevővel, például majonézzel, tejföllel, joghurttal vagy krémsajttal kombinálod.

Torma + hús

A klasszikus tormakrémszósz variációi közé tartozik a lazachoz passzoló tormás tejfölmártás és a zöldségekhez kínálható tormás sajtszósz. A klasszikus tormamártás tejszínből vagy tejfölből, sóból, borsból és természetesen tormából áll. Ha csavarnál még rajta egy kicsit, akkor egy kis almával is színesítheted.

Hús mellé is remekül passzol.
Kép: canva

Torma + burgonya

A burgonyapüré sokkal különlegesebb lesz, ha a torma földes melegét is hozzáadod. De görög joghurttal kikeverve enyhébb, lágyabb ízt kaphatsz. Ez a burgonyapüré pedig remekül kiegészíti a sült ételek ízét.

Torma + saláták, szendvicsek

A friss torma minden salátaöntetet és szendvicskrémet feldob. Az egyik klasszikus történetesen az orosz öntet, amely a salátáktól a sült krumplin át a hamburgerekig és a wrapekig mindenen jól áll. A mártogatósokhoz is remek kiegészítő. Ehhez majonézre, chilipaprikára vagy szószra, metélőhagymára, tormára, worcestershire szószra és pirospaprikára lesz szükséged. De egy házi készítésű hummuszban is csodás kiegészítő.

Torma + majonéz 

Valójában bármilyen majonézes öntet extrázható friss tormával. Akár saját készítésű tormás majonézt is készíthetsz. Ehhez egy tojássárgáját keverj ki 2 teáskanál citromlével, 1 teáskanál fehérborecettel, 1 teáskanál dijoni mustárral, sóval, olíva- vagy repceolajjal, 1–2 evőkanál tormával, de kaporral, metélőhagymával vagy petrezselyemmel is ízesítheted. Persze, az is opció, ha belekevered a bolti majonézbe.

Igazi klasszikus tormával!
Kép: canva

Torma + tojás 

Az egyik legklasszikusabb kombináció, verhetetlen párosítás. De a tojás bármilyen formáját kiegészíti. Én például tojáskrémbe teszem: 4–5 főtt tojást ledarálok, egy evőkanál tormával, tejföllel, pici fokhagymával, sóval, borssal kikeverem. Ha vad napom van, chipotle chilit is szórok bele, vagy kaprot, de bármilyen zöldfűszerrel ízesíthető. 

A tormás burgonyakrémleves lesz az új kedvenced.
Kép: canva

Torma + levesek és pörköltek

Levesekbe, pörköltekbe, húsos egytálakba is jó választás. A tormás burgonyakrémleves például zseniális: ehhez 2 kis hagymára, 0,5 kiló burgonyára, 3 evőkanál vajra, 0,7 dl zöldségalaplére, 2 dl tejszínre, 1 nagy tojássárgájára, 2 evőkanál száraz fehérborra és 2 evőkanál friss tormára lesz szükséged. A burgonyát és a hagymát vajon picit lepirítod, hozzáadod az alaplevet, 20 percig főzöd, leturmixolod. Majd jöhet a tejszín. Egy kicsit újra felforralod, majd leveszed a tűzről, és beleteheted a tojássárgáját és a bort, végül a tormát és a fűszereket.

A torma tehát méltatlanul mellőzött finomság a konyhában, pedig egy olyan fűszerrel van dolgunk, amely nemcsak egészséges, hanem nagyon ízletes is. Persze, túlzásba nem szabad vinni: nagy mennyiségben fogyasztva hányingert, hasmenést okozhat, de ehhez egy tormamezőnyi gyökeret kell elfogyasztanod. Használd bátran, és élvezd a hatásait!

Kiemelt kép: canva

A természet adta növényi alapú élelmiszereket a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is bemutatták, és számos alternatívát ismertettek az egészségesebb ételek elkészítéséhez és fogyasztásához.

Forrás

search icon